Raport: iPhone 15 z “ultranowoczesną” matrycą Sony

Łukasz Bernaczyk   29 listopada 2022

Z najnowszych doniesień na tamat iPhone’y 15 wynika, że przyszłoroczne flagowce z Cupertino otrzymają supernowoczesną matrycę opracowaną i wyprodukowaną przez firmę Sony. Dzięki nowatorskiej budowie matrycy, zdjęcia, szczególnie te wykonywane w słabych warunkach oświetleniowych, będą znacznie lepszej jakości.

berrolia

iPhone 15 z nowatorską matrycą Sony

Informacje o zastosowaniu w iPhone’ach 15 zupełnie nowej matrycy firmy Sony podaje portal Nikkei. Wynika z nich, że Sony opracowało ultranowoczesną matrycę, która pozwala na podwojenie ilości światła rejestrowanego przez dany piksel w danym czasie. Dzięki temu można między innymi znacznie ograniczyć efekt niedoświetlenia i prześwietlenia.

Dzięki innowacyjnej budowie matrycy, fotodiody i tranzystory umieszczone są na oddzielnych warstwach, co pozwala zmieścić na powierzchni sensora znacznie więcej tych pierwszych. Większa ilość fotodiod przekłada się na możliwość przechwytywania przez nie większej ilości światła, co w rezultacie przekłada się na lepiej doświetlone zdjęcia, szczególnie te wykonywane w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Informatorzy Nikkei podają, że nowa matryca pozwala na przykład na wykonanie bardzo dobrej jakości zdjęcia twarzy, mimo że fotografię wykonujemy “pod światło”.

Co prawda raport nie precyzuje, czy nowa matryca trafi do wszystkich modeli iPhone’a 15, czy też może wyłącznie do iPhone’a 15 Pro oraz iPhone’a 15 Pro Max (lub Ultra), jednak należy się spodziewać, że będzie to kolejny czynnik różnicujący linię “podstawową” od linii “Pro” i mowa matryca znajdzie się właśnie w droższych modelach.

Od dłuższego czasu mówi się, że przyszłoroczne iPhone’y 15 z linii “pro” otrzymają kilka nowości, które znacząco odróżnią te modele od podstawowych modeli iPhone’a 15.

Wyłącznie do iPhoneów 15 Pro oraz iPhone’ów 15 Pro Max/Ultra mają trafić między innymi układ A17 Bionic, szybszy port USB-C, więcej pamięci RAM, haptyczne przyciski boczne oraz aparat peryskopowy z 10-krotnym zoomem.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: