AirPods Pro 2 – dlaczego nie wspierają formatu Lossless i jak ulepszono dźwięk w stosunku do poprzedniego modelu

Łukasz Bernaczyk   2 grudnia 2022

Zaprezentowana we wrześniu druga generacja słuchawek AirPods Pro posiada wiele usprawnień w stosunku do poprzedniego modelu. Mimo że AirPods Pro 2 nadal nie obsługują formatu Lossless, to jakość dźwięku w tych słuchawkach została znacząco poprawiona. Inżynier Apple tłumaczy, w jaki sposób to osiągnięto, oraz dlaczego bezstratny kodek nie jest najważniejszy dla firmy z Cupertino.

berrolia

AirPods Pro 2 – lepszy dźwięk bez formatu Lossless

W tym roku Apple poczyniło spore postępy jeżeli chodzi o jakość muzyki oferowanej w usłudze Apple Music. Praktycznie cała dostępna baza utworów jest obecnie dostępna w bezstratnym formacie dźwięku naprawdę wysokiej jakości.

Problem w tym, że żadne z obecnie sprzedawanych słuchawek Apple nie obsługują tej najwyższej, bezstratnej jakości Lossless. Inżynier Apple, Esge Andersen, który pracuje w firmie z Cupertino od 11 lat i należy do “zespołu akustycznego”, który pracował nad AirPods Pro 2. gen. wyjaśnia, dlaczego obsługa bezstratnego kodeka nie jest dla Apple najważniejsza, oraz jak poprawiono jakość dźwięku tych słuchawek w stosunku do poprzedniego modelu.

Andersen zdradza, że na obecnym etapie rozwoju słuchawek AirPods istnieje wiele innych aspektów, które mogą poprawić jakość dźwięku bez konieczności zmiany kodeka i to ważniejszych niż zmiana formatu AAC na Lossless.

Andersen dodał również, że według specjalistów z Apple technologia Bluetooth (która według wielu jest powodem braku możliwości polepszenia jakości dźwięku w AirPods i wprowadzenia formatu Lossless) nie jest problemem i nie stanowi ograniczeń w dostarczaniu naprawdę wysokiej jakości dźwięku.

Chcemy podnieść jakość dźwięku i możemy to zrobić za pomocą wielu innych elementów. Nie sądzimy, aby obecnie kodek ograniczał jakość dźwięku w produktach Bluetooth.

Decyzja o pozostaniu przy AAC była motywowana tym, że możemy liczyć na jego neizawodonosć, czego w tym momencie nie gwarantowałby nam format Lossless.

Pracownik Apple opowiedział również o zmianach konstrukcyjnych w AirPods Pro 2 w stosunku do AirPods Pro 1, które również za cel miały poprawę jakości dźwięku.

Poza zastosowaniem nowego, autorskiego wzmacniacza dźwięku oraz układu H2, które gwarantują niższy poziom zniekształceń, Apple zmieniło samą budowę AirPods Pro 2, mimo iż z zewnątrz słuchawki mogą wydawać się identyczne do swoich poprzedników.

Mikrofony i otwory wentylacyjne zostały przesunięte w inne miejsca. Ponadto zamiast dwóch otworów wentylacyjnych w każdej słuchawce, AirPods Pro 2 posiadają tylko jeden otwór umiejscowiony tak, by zapewnić chłodzenie układu głównego, ale jednocześnie taki przepływ powietrza, żeby nie zniekształcam wytwarzanego dźwięku, przez co AirPods Pro 2 oferują czystsze wysokie tony i głębsze basy.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: