Możemy już sami naprawiać nasze iPhone’y i Maki – Apple uruchomiło w Polsce program Self Service Repair

Tomek Czech   6 grudnia 2022

Apple ogłosiło właśnie, że program Self Service Repair jest od dzisiaj dostępny w ośmiu europejskich krajach, w tym w Polsce. Użytkownicy sprzętu z nadgryzionym jabłkiem z tych państw mogą uzyskać instrukcje naprawy oraz oryginalne części i narzędzia Apple za pośrednictwem sklepu Apple Self Service Repair Store.

Na razie możemy wymieniać baterie oraz naprawiać najczęstsze usterki w iPhone’ach 12, iPhone’ach 13 i iPhonie SE 3. gen. , a także w Macach z procesorem M1.

Nie liczcie, że samodzielna naprawa będzie tańsza niż w autoryzowanym serwisie Apple. A z pewnością nie będzie łatwiejsza.

berrolia

Program samodzielnej naprawy iPhone’ów i Maców już w Polsce

Poza Polską, program Self Service Repair jest od dziś dostępny także w Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W ofercie sklepu Self Service Repair Store jest ponad 200 różnych części i narzędzi oraz instrukcje naprawy. “Klienci znający się na naprawie urządzeń elektronicznych” mogą sami reperować swoje urządzenia i korzystać z tych samych instrukcji, części i narzędzi, których używają specjaliści w sklepach Apple Store i autoryzowanych serwisach Apple.

W przypadku iPhone’ów 12, 13 i SE 3 w tym momencie możemy sami wymieniać baterię, a także reperować: wyświetlacz, aparat, dolny głośnik, Taptic Engine i kieszeń na kartę SIM.

Jeśli chodzi o Maki, możemy naprawiać wszystkie modele z różnymi wariantami chipu M1 – MacBooka Air oraz MacBooki Pro 13″/14″/16″. Dostępne instrukcje i narzędzia pozwolą nam zreperować między innymi moduł anteny, kartę dźwiękową, wyświetlacz, płytę główną, głośnik czy gładzik, a także wymienić baterię.

Niestety, samodzielna naprawa nie opłaci nam się bardziej, niż naprawa w autoryzowanym serwisie Apple.

Dla przykładu: wymiana baterii w iPhonie 12 kosztuje w autoryzowanym punkcie 349 zł, tymczasem zestaw do samodzielnej wymiany kosztuje w sklepie Self Service Repair 338 zł. To co prawda 10 zł taniej, ale musielibyśmy mieć wszystkie narzędzia potrzebna do takiej wymiany. Zakładając, że raczej nie posiadamy ich w domu – musimy je w takim przypadku kupić od Apple, co będzie nas kosztowało co najmniej kilkaset złotych, lub wypożyczyć (na 7 dni), za co zapłacimy 299 zł.

No i trzeba wziąć pod uwagę, że takiej wymiany baterii, a także wszystkich napraw powinny się podejmować wyłącznie osoby znające się na naprawie nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Jeśli weźmie się z to osoba niedoświadczona, może nie tylko nie być w stanie dokonać naprawy, ale też przy okazji uszkodzić inne części iPhone’a czy Maca.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Wychodzi na to, że program jest więc skierowany bardziej do punktów napraa, które teraz mają łatwiejszy dostęp do oryginalnych części i narzędzi Apple, bez konieczności przechodzenia procesu autoryzacji czy dołączenia do programu “Niezależny dostawca usług naprawczych“.

Oferowane w sklepie Self Service Repair części są takie same – i mają tę samą cenę – co te, z których korzystają autoryzowane serwisy Apple. Wymienione części można odesłać Apple w celu regeneracji lub recyklingu, w wielu przypadkach otrzymując za nie zwrot kosztów zakupu.

Wśród narzędzi dostępnych w programie Self Service Repair są m.in. wkrętarki, specjalistyczne kuwety oraz prasy do ekranów i baterii.

Program Self Service Repair jest elementem szerszej strategii firmy Apple, która dąży do tego, by ułatwiać dostęp do usług serwisowych i samo przeprowadzenie naprawy. Dla znacznej większości klientów bez doświadczenia w naprawie urządzeń elektronicznych najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem naprawy jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, w którym wykonają ją certyfikowani technicy przy użyciu oryginalnych części Apple.

W ciągu ostatnich trzech lat firma Apple niemal podwoiła liczbę punktów serwisowych z dostępem do oryginalnych części, narzędzi i szkoleń Apple. Ponad 4 000 z takich lokalizacji to niezależni dostawcy usług naprawczych. Globalna sieć licząca ponad 5 000 Autoryzowanych Serwisów Apple skupia ponad 100 000 aktywnych techników. W rezultacie ośmiu na dziesięciu klientów Apple w Europie może dotrzeć do autoryzowanego serwisu w ciągu 30 minut.

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: