Najnowsze badania pokazują, że Apple Watch potrafi wykryć groźną dysfunkcję serca

Łukasz Bernaczyk   27 grudnia 2022

Według opublikowanych niedawno wyników badań, Apple Watch potrafi wykrywać więcej dolegliwości, niż nam się wydawało. Jedną z nich jest dysfunkcja rozkurczowa lewej komory serca, która – gdy niewykryta – może być bardzo niebezpieczna dla życia.

berrolia

Apple Watch wykrywa dysfunkcję rozkurczowa lewej komory serca

Naukowcy z Mayo Clinic udostępnili wyniki prowadzonych od ubiegłego roku badań nad skutecznością i dokładnością funkcji EKG, którą oferują zegarki Apple Watch.

W badaniach przeanalizowano ponad 125 tysięcy zapisów EKG wykonanych właśnie zegarkami z Cupertino od 2454 użytkowników z USA i 11 innych krajów.

Po przeanalizowaniu wyników autorskim algorytmem sztucznej inteligencji okazało się, że zapis generowanego przez Apple Watch EKG pozwala również wykryć dysfunkcję rozkurczową mięśnia lewej komory, która często prowadzi do zastoinowej niewydolności serca. Ta z kolei jest często przyczyną wielu poważnych zaburzeń czynności serca.

Naukowcy z Mayo Clinic wyjaśnią, że ​​ta dysfunkcja serca często pozostaje niezdiagnozowana, ponieważ przebiega bezobjawowo. Fakt, że Apple Watch jest w stanie ją wykryć może być zdaniem naukowców sporym przełomem w leczeniu zaburzeń mięśnia sercowego.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: