Raport: Procesor A17 Bionic będzie niezwykle energooszczędny – iPhone 15 ze znacznie dłuższym czasem pracy na baterii

Łukasz Bernaczyk   29 grudnia 2022

Przyszłoroczne iPhone’y 15 będą wyposażone w układy A17 Bionic, które pierwszy zostaną wyprodukowane w technologii 3 nm. Zwykle przejście na bardziej precyzyjną litografię oznaczało zarówno spory przyrost wydajności, jak i sporą energooszczędność. Tym razem Apple ma jednak postawić na znacznie większą efektywność energetyczną kosztem nieco tylko większej mocy procesora.

berrolia

iPhone 15 (Pro) z A17 Bionic

Jak informowaliśmy przedwczoraj, firma TSMC rozpoczyna w tym tygodniu seryjną produkcję procesorów dla Apple wykonanych w litografii 3 nm. Pierwsze czipy wyprodukowane w tej technologii to układy M2 Pro i M2 Max, które trafią do nowych MacBooków Pro, Maca Studio i prawdopodobnie nowego Maca mini.

Następnymi układami wyprodukowanymi w litografii 3 nm będą właśnie procesory A17 Bionic, mające stanowić centralną jednostkę obliczeniową iPhone’ów 15 – choć najprawdopodbniej, jak w tym roku, tylko dwóch modeli “pro”. Obecne w iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max procesory A16 Bionic zostały wyprodukowane w ulepszonej litografii 5 nm (choć Apple nazywa ją litografią 4nm).

Przy projektowaniu układów w nowej technologii Apple ma do wyboru kilka scenariuszy. Może postawić na bardzo duży wzrost wydajności i niewielki wzrost energooszczędności. Może też wybrać bardzo duży wzrost energooszczędności kosztem tylko niewielkiego wzrostu wydajności.

Trzeci scenariusz to rozwiązanie kompromisowe – umiarkowany wzrost zarówno wydajności, jak i energooszczędności.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli TSMC, przytaczane przez Bloomberga, wskazują na to, że w przypadku chipów A17 Bionic Apple nie zamierza wybrać stosowanego zwykle rozwiązania kompromisowego, lecz chce mocno postawić na wzrost energooszczędności kosztem mniejszego wzrostu wydajności.

Według pracowników TSMC, nowa litografia 3 nm w takim przypadku pozwoli układowi A17 Bionic pobierać aż o 35% prądu mniej, co z kolei bardzo znacząco powinno przełożyć się na długość pracy iPhone’ów 15 (Pro) na baterii.

Rozwiązanie takie jest jak najbardziej sensowne. Już obecne układy A16, a nawet A15, są daleko przed konkurencją pod względem wydajności. Jednocześnie iPhone’y 14, a nawet starsze iPhone’y 13, czy modele z linii 12 lub 11 nie mają najmniejszego problemu z wykonywaniem nawet najbardziej wymagających zadań i obsługą nowych funkcji.

W takim wypadku użytkownicy znacznie bardziej docenią dłuższą pracę iPhone’ów 15 na jednym ładowaniu niż kolejny duży przyrost mocy tych smartfonów, który w praktyce ciężko będzie im odczuć i wykorzystać.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: