Badacze udowadniają, że Apple Watch może dokładnie wykrywać poziom stresu

Łukasz Bernaczyk   30 grudnia 2022

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie dowiodły, że Apple Watch jest w stanie bardzo dokładnie wykrywać poziomy stresu i ataki paniki u użytkownika. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości taka funkcja będzie oferowana przez zegarek z Cupertino.

berrolia

Apple Watch i monitorowanie poziomu stresu

W ramach projektu badawczego na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie naukowcy dowiedli, że Apple Watch  jest w stanie bardzo dokładnie badać poziom stresu użytkownika i wykrywać ataki paniki. Przy użyciu funkcjonalności EKG badacze udowodnili, że istnieje wysoka korelacja między przyspieszaniem i zwalnianiem pracy serca, a deklarowanymi przez uczestników badania poziomami stresu.

Następnie stworzono algorytmy uczenia maszynowego, które przy użyciu danych od użytkowników, ich poziomów stresu oraz pracy serca, wypracowały modele predykcyjne stresu. W podsumowaniu badań (opublikowanych w tym tygodniu w Frontiers Digital Health) stwierdzono, że Apple Watch ma duży potencjał do wykrywania poziomu stresu użytkownika już teraz – z obecnymi sensorami i oprogramowaniem (w badaniu użyto Apple Watch Series 6, a nowsze modele, potrafiące np. monitorować temperaturę ciała mogą zapewne zdziałać w tej kwestii jeszcze więcej).

Jednocześnie naukowcy stwierdzili, że skoro zegarki Apple Watch monitorują sporo innych parametrów życiowych użytkownika, takich jak pomiar jakości snu czy informacje o aktywności fizycznej, to pomiary te również można wykorzystać w opracowanych modelach predykcyjnych poziomu stresu jako kolejne dane wejściowe, co pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć dokładność wykrywania poziomu stresu.

Naukowcy sugerują, że Apple Watch może być używany do pomocy w opiece nad zdrowiem psychicznym, oferując np. ćwiczenia oddechowe w celu zrównoważenia sygnałów stresu i wczesnego reagowania na zmiany w zdrowiu psychicznym.

Już w 2020 roku pisaliśmy, że Apple pracuje nad funkcjami monitorowania zdrowia psychiczne, w tym właśnie wykrywania podwyższonego stresu i napadów paniki. Całkiem prawdopodobne więc, że taka funkcjonalność niebawem trafi do zegarka z Cupertino. Podobne funkcje oferują już miedzy innymi smartwatche Fitbit, Garmin i Samsung.

Zobacz też: Wielka promocja na Apple Watch Ultra

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: