Apple prezentuje HomePoda 2. generacji z “przełomową jakością dźwięku” i nowymi inteligentnymi rozwiązaniami

Tomek Czech   18 stycznia 2023

Sprawdziły się doniesienia Marka Gurmana z Bloomberga – Apple zaprezentowało dziś nowego HomePoda (2. generacji.), który ma zapewniać “imponującą jakość brzmienia”, ulepszenia Siri i rozwiązania, które pozwalają bezpiecznie korzystać z inteligentnego domu.

Sprawdźmy szczegóły.

HomePod 2. gen. (2023)

Dizajn

Konstrukcja nowego HomePoda składa się z gładkiej, przezroczystej akustycznie siatki i podświetlanej powierzchni dotykowej, która rozświetla się aż po same krawędzie.

HomePod jest dostępny w kolorze białym, a także z nowym wykończeniem w kolorze północy. Model w nowej wersji kolorystycznej ma siatkę wykonaną z materiału pochodzącego w 100 procentach z recyklingu i przewód zasilający w dopasowanym odcieniu.

Dźwięk

Jak zapewnia Apple, “imponujące możliwości akustyczne” to rezultat współdziałania wielu rozwiązań, takich jak specjalnie zaprojektowany przetwornik niskotonowy o wysokiej amplitudzie, zaawansowany napęd pozwalający na wychylenie membrany aż do 20 mm, wbudowany mikrofon z efektem basowym i układ pięciu przetworników wysokotonowych z technologią kształtowania wiązki akustycznej, ulokowany wokół podstawy urządzenia.

Ponadto połączenie czipa S7 z zaawansowanym oprogramowaniem i technologią śledzącą parametry systemu przekłada się na jeszcze lepsze wykorzystanie możliwości dźwięku obliczeniowego.

HomePoda wyposażono w technologię analizowania przestrzeni, dzięki której wykrywa dźwięki odbite od pobliskich powierzchni i rozpoznaje, czy został ustawiony pod ścianą, czy jako sprzęt wolnostojący. Na tej podstawie na bieżąco modyfikuje parametry dźwiękowe.

Układ pięciu głośników wysokotonowych z technologią kształtowania wiązki akustycznej precyzyjnie steruje kierunkiem dźwięku, odpowiednio rozdzielając i emitując dźwięki słyszane bezpośrednio i te pobrzmiewające w tle.

Wszystko po to, by słuchacze mogli zanurzyć się w krystalicznie czystych wokalach i bogatej instrumentacji.

Użytkownicy mogą słuchać dźwięku przestrzennego za pośrednictwem jednego HomePoda lub pary stereo albo uzyskać efekt kina domowego dzięki integracji z Apple TV 4K.

Połączenie co najmniej dwóch głośników HomePod lub HomePod mini daje użytkownikom wiele możliwości. Zą pomocą AirPlay można sterować dźwiękiem w kilku pomieszczeniach. Wystarczy użyć funkcji „Hej, Siri” lub dotknąć i przytrzymać górną część HomePoda, by odtworzyć ten sam utwór w paru głośnikach HomePod, na każdym z nich włączyć inną piosenkę lub wykorzystać je jako interkom do nadawania komunikatów w innych pokojach.

Z dwóch głośników HomePod znajdujących się w jednym pomieszczeniu można utworzyć parę stereo. Para stereo nie tylko oddziela kanał lewy i prawy, ale też odtwarza je doskonale zharmonizowane.

Uzyskane tak brzmienie ma fenomenalną jakość, ponieważ słyszalna gama dźwięków jest szersza i bardziej realistyczna niż w wypadku tradycyjnych głośników stereo.

Integracja z ekosystemem Apple

Dzięki technologii Ultra Wideband użytkownicy mogą przekierować każdy dźwięk odtwarzany na iPhonie – ulubioną piosenkę, podcast, a nawet rozmowę telefoniczną – prosto do HomePoda. Każda osoba w domu może podejść z iPhonem do HomePoda, aby sterować odtwarzaniem albo otrzymać spersonalizowane propozycje utworów i podcastów wyświetlane automatycznie na ekranie telefonu.

Ponadto HomePod rozpoznaje maksymalnie sześć głosów, więc każdy domownik może z jego pomocą posłuchać swoich prywatnych playlist, otrzymać przypomnienia lub ustawić wydarzenia w kalendarzu.

HomePoda można łatwo połączyć w parę z urządzeniem Apple TV 4K, by uzyskać efekt kina domowego. Z kolei obsługa technologii eARC (Enhanced Audio Return Channel) na Apple TV 4K pozwala ustawić HomePoda jako system audio dla wszystkich urządzeń podłączonych do telewizora.

Oprócz tego, z pomocą Siri i HomePoda użytkownicy mogą bezdotykowo sterować odtwarzaniem treści z Apple TV.

HomePod obsługuje też funkcję Znajdź i pomaga zlokalizować szukane urządzenie Apple, na przykład iPhone’a, poprzez odtworzenie na nim dźwięku. Użytkownicy mogą też użyć Siri i poprosić o podanie lokalizacji bliskich lub znajomych, którzy udostępniają swoje położenie w aplikacji.

HomePod i inteligentny dom

Funkcja rozpoznawania dźwięków sprawia, że HomePod reaguje na dźwięk alarmu pożarowego lub czujnika czadu i wysyła użytkownikom stosowne powiadomienie bezpośrednio na iPhone’a. Nowy wbudowany czujnik temperatury i wilgotności analizuje warunki w pomieszczeniu, pozwalając skonfigurować automatyzacje, które będą zaciągać rolety lub włączać klimatyzację, gdy temperatura w pokoju przekroczy ustawioną wartość.

Po włączeniu Siri użytkownicy mogą głosowo sterować poszczególnymi urządzeniami lub tworzyć sceny, które w określonej sytuacji, na przykład w porze wstawania, będą uruchamiać kilka akcesoriów jednocześnie. Siri można poprosić też o ustawienie powtarzających się automatyzacji, takich jak podnoszenie rolet zawsze po wschodzie słońca.

Jeśli Siri steruje urządzeniem, którego włączenie nie jest widoczne dla użytkowników, na przykład grzejnikiem lub akcesoriami w innym pokoju, o realizacji polecenia poinformuje nowy ton potwierdzenia. Dźwięki otoczenia – takie jak szum morza, drzew lub deszczu – również zostały udoskonalone i lepiej zintegrowane z innymi funkcjami, dzięki czemu użytkownicy mogą dodawać nowe dźwięki do swoich scen, automatyzacji i alarmów.

W przeprojektowanej aplikacji Dom można wygodnie obsługiwać i przeglądać akcesoria domowe oraz nimi zarządzać. Pojawiły się w niej także nowe kategorie do sterowania mikroklimatem, oświetleniem i zabezpieczeniami, ułatwienia dotyczące konfigurowania i obsługiwania rozwiązań do inteligentnego domu oraz nowy widok z obrazem z kilku kamer.

Nowy HomePod 2. gen z obsługą standardu Matter

Standard Matter zadebiutował jesieną i umożliwia współpracę produktom do inteligentnego domu z różnych ekosystemów, zachowując przy tym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Apple wraz z innymi liderami branży należy do organizacji Connectivity Standards Alliance, która odpowiada za standard Matter. HomePod łączy się z akcesoriami zgodnymi z Matter i nimi steruje, a ponadto służy za hub domowy, zapewniający użytkownikom zdalną kontrolę nad domem.

Komunikacja w ramach inteligentnego domu jest szyfrowana na całej drodze przesyłu, więc Apple nie może jej odczytać. Dotyczy to także nagrań z kamer, które używają Prywatnego monitoringu w HomeKit. Przy włączonych ustawieniach domyślnych podczas korzystania z Siri żadne polecenia głosowe nie są rejestrowane. Dzięki temu użytkownicy mogą być spokojni, że w zaciszu domu nic nie narusza ich prywatności.

HomePod 2. gen. – cena i dostępność

Nowego HomePoda można już zamawiać w przedsprzedaży, a dostępny będzie od 3 lutego. Cena to 299 dol.

Niestety urządzenie wciąż jest niedostępne w Polsce.

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: