Wszystkie nowości w iOS 16.4 beta 1

Łukasz Bernaczyk   18 lutego 2023

W czwartek Apple udostępniło pierwszą deweloperską betę iOS 16.4, wczoraj dołączyła do niej pierwsza publiczna wersja tej bety. Aktualizacja przynosi sporo nowości. Zobaczmy, jakie zmiany wprowadziło Apple do najnowszej wersji systemu operacyjnego dla iPhone’ów.

berrolia

iOS 16.4 beta 1 – wszystkie nowości

Aktualizacja architektury HomeKit

Zapowiadana na ubiegłorocznej WWDC zmiana całej architektury HomeKit została wprowadzona już pare miesięcy temu w iOS 16.1 i szybko wycofana w iOS 16.2 ze względu na dużą ilość błędów. Teraz wraca po licznych poprawkach.

Nowe ikony Emoji

iOS 16.4 beta 1 zawiera nowy zestaw emotikon, zgodny z najnowszym standardem Unicode 15. Wśród nowości znalazło się kilka zwierząt, serc w różnych kolorach, a także flet, grzechotki czy wachlarz.

Szczegóły zużycia baterii przez ekran always-on

W iOS 16.4 w sekcji “Bateria” znajdziemy informację o tym, ile energii zużywa zawsze włączony ekran always-on. Funkcja nie jest jeszcze dostępna w pierwszej becie, ale redaktorzy 9to5Mac znaleźli informację o niej w kodzie najnowszej aktualizacji.

Powiadomienia Push w Safari

Nowość zapowiadana już podczas ubiegłorocznej konferencji WWDC, w końcu trafia do iOS. Strony internetowe, które użytkownik dodał do ekranu początkowego w postaci tzw. “web apps” mogą teraz wysyłać powiadomienia push na takiej samej zasadzie, jak to robią inne aplikacje.

Wsparcie dla trybu skupienia w powiadomienia push ze stron internetowych

Powiadomienia z dodanych do ekranu początkowego w postaci wspomnianych “web apps” stron internetowych respektują ustawienia trybu skupienia, co skutkuje chociażby uwzględnieniem tych powiadomień w liście podsumowania dnia (oczywiście w zależności od ustawień trybu skupienia).

Indykatory powiadomień dla Web Apps

W przypadku wysłania powiadomienia, które nie zostało odczytane strony internetowe dodane do ekranu początkowego pokazują indykator nieprzeczytanych powiadomień dokładnie w tej samej postaci, jak inne aplikacje (czerwone kółko z liczbą nieodczytanych powiadomień).

***

MEGAPROMOCJA na iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max – sprawdź tutaj

***

Web apps z przeglądarek firm trzecich

W iOS 16.4 beta 1 “web apps” na ekranie początkowym możemy tworzyć nie tylko za pomocą Safari, ale także pozostałych przeglądarek.

Nowości aplikacji Podcasty

iOS 16.4 beta 1 wprowadza kilka zmian w aplikacji Podcasty. Kanały są teraz dostępne w bibliotece w osobnej sekcji, a sekcja “Up Next” pozwala wznowić wstrzymane podcasty.

Przy użyciu CarPlay aplikacja Podkasty oferuje też możliwość wznowienia odtwarzania wstrzymanych podcastów.

Zmiana sposobu instalowania deweloperskich wersji beta

O tej nowości pisaliśmy szczegółowo tutaj. Teraz, aby zainstalować wersję beta iOS, deweloper nie będzie pobierał specjalnego profilu beta. W iOS 16.4 pojawia się nowa opcja umożliwiająca deweloperom przystąpienie do programu testowania nowych wersji beta bezpośrednio w Ustawieniach iPhone’a. Żeby pobrać nową betę iOS, użytkownik będzie musiał być zalogowany przy użyciu tego samego Apple ID, którego używa w swoim płatnym programie deweloperskim.

Nowy dostęp do profilu w Apple Music

Ikona profilu użytkownika (prawy, górny róg) w aplikacji Muzyka pojawi się teraz w każdej zakładce, nie tylko w “Słuchaj”, co ułatwia szybki dostęp do naszego profilu.

Sekcja “Gwarancja” w Ustawieniach

W Ustawieniach iOS znajdziemy teraz sekcję “Gwarancja”, w której widnieją informacje na temat obowiązującej iPhone’a gwarancji oraz urządzeń z nim sparowanyc,h jak Apple Watch czy słuchawki AirPods.

Skróty

W aplikacji Skróty znalazły się dodatkowe opcje pozwalające na używanie opcji związanych z wyświetlaczem always-on w iPhone’ach 14 Pro i Pro Max, Stage Managera w iPadach oraz zapowiadania powiadomień przez Siri.

Podręczniki urządzeń w aplikacji Porady

Apka Porady zawiera teraz przewodniki po różnych urządzeniach Apple, ułatwiające (szczególnie początkującym użytkownikom) obsługę tych urządzeń.

Harmonogram dostępności satelitów w usłudze awaryjnego SOS

Funkcjonalność alarmowego SOS w iPhone’ach 14 wskazuje teraz dokładny, podany w minutach lub godzinach i minutach harmonogram przelotu satelitów.

Konto oszczędnościowe dla Apple Card

Apple we współpracy z bankiem Goldman Sachs Apple planuje uruchomienie usługi konta oszczędnościowego dla kart Apple. W kodzie iOS 16.4 beta 1 znaleziono pierwsze odniesienia dla tej funkcji.

Usługa nie będzie na razie dostępna w Polsce.

Zobacz też: 5 nowych funkcji, które trafią do iOS16/iOS 17 w tym roku

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: