Nie tylko programowanie, czyli IT bez kodowania

Redakcja   24 lutego 2023

IT to tylko kodowanie? Absolutnie nie, czego przykładem są trzy z wielu zawodów potrzebnych w firmach informatycznych. Dzięki nim można przekonać się, że w sektorze nowych technologii odnajdą się także m.in. graficy, analitycy i handlowcy. Oto warte uwagi mniej znane profesje w IT!

berrolia

UX lub UI Designer – zawód dla skupionych na użytkowniku

Profesje UX oraz UI Designera to przykłady pokazujące, że w branży nowych technologii odnajdą się również osoby o humanistycznym zacięciu. Pierwszy z tych zawodów, specjalista od UX (czyli user experience) to osoba zajmująca się projektowaniem interfejsów aplikacji z uwzględnieniem komfortu korzystania. Na chęć używania danego programu lub strony internetowej doświadczenie użytkownika ma kluczowy wpływ. Nawet najbardziej funkcjonalny produkt, który wyjdzie spod rąk programistów, nie przyjmie się, jeśli każdemu użytkownikowi, niezależnie od zaawansowania, będzie się źle z niego korzystać.

Praca UX Designera wpływa także na zysk właścicieli produktu. Osoba pracująca na tym stanowisku skupia się więc także na tworzeniu go w taki sposób, by najważniejsze elementy interfejsu znajdowały się dokładnie tam, gdzie spojrzy użytkownik. Z tego powodu sprawdza się m.in. w jakich miejscach najlepiej umieścić przyciski CTA (call to action) takie jak Kup, Zamów, Wypróbuj za darmo przez miesiąc itp.

UX może, ale nie musi łączyć się w jednym stanowisku z UI, czyli sztuką przełożenia wiedzy o zachowaniach i upodobaniach odbiorców produktu na formę graficzną. Innymi słowy, UI Designer zajmuje się projektowaniem user interface, interfejsu użytkownika. O tym, jak przyszłościowe i ważne są te zawody dla firm z sektora IT, można przekonać się, przeglądając zwiększającą się liczbę ofert na No Fluff Jobs oraz innych portalach z branżowymi (i nie tylko) ofertami pracy.

Na styku biznesu i technologii – analityk IT

UX i UI Designerzy nie działają w próżni, pomagając w tworzeniu witryn i aplikacji według własnego upodobania. Ostatecznie decydujące zdanie ma klient, z którym spotyka się analityk IT. Osoba zatrudniona na tym stanowisku organizuje spotkania z przedstawicielami firm, które zamówiły produkt technologiczny. Zbierają na nich wiedzę na temat wyobrażeń o wyglądzie przyszłej aplikacji, strony lub systemu, jej funkcjach oraz celach finansowych, które ma spełniać.

Informacje przekazane przez klienta analityk IT przekazuje następnie zespołowi deweloperów. Dzięki temu programiści wiedzą, jakie funkcje mają zaimplementować w przygotowywanym produkcie, UI oraz UX Designerzy – jak powinien działać i wyglądać a testerzy, na co zwracać uwagę podczas sprawdzania ich pracy. W międzyczasie analityk IT cały czas nadzoruje projekt oraz konsultuje się z Product Ownerem i klientem, omawiając kierunek działań. To z kolei pozwala wdrażać ewentualne zmiany, jeśli na etapie tworzenia produktu oczekiwania klienta zaczną odbiegać od pomysłów teamu projektującego.

Coś dla osób z żyłką handlowca? Zadania specjalisty ds. sprzedaży produktów IT

Nim analityk IT rozpocznie negocjacje, a zespół deweloperski przystąpi do pracy, zacząć działać musi ktoś, kto przekona klienta, że to właśnie jego software house będzie najlepszym wykonawcą produktu. Tym kimś jest specjalista ds. sprzedaży, czyli osoba zajmująca się nawiązywaniem kontaktu z potencjalnymi klientami. By ich przekonać, tworzy oferty pokazujące, czym dotychczas zajmowała się jego firma oraz jakie odniosła sukcesy. Jeśli prezentacja oferty handlowej okaże się skuteczna, specjalista ds. sprzedaży rozpoczyna negocjacje na temat ceny usługi.

Praca na tym stanowisku wiąże się też z udziałem w branżowych targach i konferencjach. Pozwalają one zwiększyć rozpoznawalność firmy, pokazać jej ofertę oraz podtrzymać stare i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Z tego powodu, a także konieczności odbywania spotkań (nie zawsze zdalnych) z klientami specjalista ds. sprzedaży produktów IT często wyjeżdża w służbowe podróże. Poza umiejętnościami koniecznymi do prowadzenia skutecznych negocjacji niezbędne jest więc też posiadanie prawa jazdy.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

***

Materiał partnera

Grafika

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: