Apple udostępniło iOS 16.4 beta 2. Co nowego?

Tomek Czech   28 lutego 2023

Apple udostępniło dzisiaj drugą deweloperską betę iOS 16.4. Aktualizacja 16.4 to spory update systemu operacyjnego dla iPhone’a z dużą liczbą nowości. Poniżej znajdziecie wszystkie zmiany.

berrolia

iOS 16.4 – wszystkie nowości

oPrócz iOS 16.4 beta 2 Apple udostępniło dzisiaj drugie deweloperskie bety iPadOS 16.4, watchOS 9.4, macOS Ventura 13.3 i tvOS 16.4.

Na razie nie wiadomo, jakie nowości znalazły się w drugiej becie iOS 16.4. Zobaczmy więc, co nowego znalazło się w pierwszej wersji beta.

Aktualizacja architektury HomeKit

Zapowiadana na ubiegłorocznej WWDC zmiana całej architektury HomeKit została wprowadzona już pare miesięcy temu w iOS 16.1 i szybko wycofana w iOS 16.2 ze względu na dużą ilość błędów. Teraz wraca po licznych poprawkach.

Nowe ikony Emoji

iOS 16.4 beta 1 zawiera nowy zestaw emotikon, zgodny z najnowszym standardem Unicode 15. Wśród nowości znalazło się kilka zwierząt, serc w różnych kolorach, a także flet, grzechotki czy wachlarz.

Szczegóły zużycia baterii przez ekran always-on

W iOS 16.4 w sekcji “Bateria” znajdziemy informację o tym, ile energii zużywa zawsze włączony ekran always-on. Funkcja nie jest jeszcze dostępna w pierwszej becie, ale redaktorzy 9to5Mac znaleźli informację o niej w kodzie najnowszej aktualizacji.

Powiadomienia Push w Safari

Nowość zapowiadana już podczas ubiegłorocznej konferencji WWDC, w końcu trafia do iOS. Strony internetowe, które użytkownik dodał do ekranu początkowego w postaci tzw. “web apps” mogą teraz wysyłać powiadomienia push na takiej samej zasadzie, jak to robią inne aplikacje.

Wsparcie dla trybu skupienia w powiadomienia push ze stron internetowych

Powiadomienia z dodanych do ekranu początkowego w postaci wspomnianych “web apps” stron internetowych respektują ustawienia trybu skupienia, co skutkuje chociażby uwzględnieniem tych powiadomień w liście podsumowania dnia (oczywiście w zależności od ustawień trybu skupienia).

Indykatory powiadomień dla Web Apps

W przypadku wysłania powiadomienia, które nie zostało odczytane strony internetowe dodane do ekranu początkowego pokazują indykator nieprzeczytanych powiadomień dokładnie w tej samej postaci, jak inne aplikacje (czerwone kółko z liczbą nieodczytanych powiadomień).

***

Gdzie najtaniej kupić iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max? Sprawdź tutaj

***

Web apps z przeglądarek firm trzecich

W iOS 16.4 beta 1 “web apps” na ekranie początkowym możemy tworzyć nie tylko za pomocą Safari, ale także pozostałych przeglądarek.

Nowości aplikacji Podcasty

iOS 16.4 beta 1 wprowadza kilka zmian w aplikacji Podcasty. Kanały są teraz dostępne w bibliotece w osobnej sekcji, a sekcja “Up Next” pozwala wznowić wstrzymane podcasty.

Przy użyciu CarPlay aplikacja Podkasty oferuje też możliwość wznowienia odtwarzania wstrzymanych podcastów.

Zmiana sposobu instalowania deweloperskich wersji beta

O tej nowości pisaliśmy szczegółowo tutaj. Teraz, aby zainstalować wersję beta iOS, deweloper nie będzie pobierał specjalnego profilu beta. W iOS 16.4 pojawia się nowa opcja umożliwiająca deweloperom przystąpienie do programu testowania nowych wersji beta bezpośrednio w Ustawieniach iPhone’a. Żeby pobrać nową betę iOS, użytkownik będzie musiał być zalogowany przy użyciu tego samego Apple ID, którego używa w swoim płatnym programie deweloperskim.

Nowy dostęp do profilu w Apple Music

Ikona profilu użytkownika (prawy, górny róg) w aplikacji Muzyka pojawi się teraz w każdej zakładce, nie tylko w “Słuchaj”, co ułatwia szybki dostęp do naszego profilu.

Sekcja “Gwarancja” w Ustawieniach

W Ustawieniach iOS znajdziemy teraz sekcję “Gwarancja”, w której widnieją informacje na temat obowiązującej iPhone’a gwarancji oraz urządzeń z nim sparowanyc,h jak Apple Watch czy słuchawki AirPods.

Skróty

W aplikacji Skróty znalazły się dodatkowe opcje pozwalające na używanie opcji związanych z wyświetlaczem always-on w iPhone’ach 14 Pro i Pro Max, Stage Managera w iPadach oraz zapowiadania powiadomień przez Siri.

Podręczniki urządzeń w aplikacji Porady

Apka Porady zawiera teraz przewodniki po różnych urządzeniach Apple, ułatwiające (szczególnie początkującym użytkownikom) obsługę tych urządzeń.

Harmonogram dostępności satelitów w usłudze awaryjnego SOS

Funkcjonalność alarmowego SOS w iPhone’ach 14 wskazuje teraz dokładny, podany w minutach lub godzinach i minutach harmonogram przelotu satelitów.

Konto oszczędnościowe dla Apple Card

Apple we współpracy z bankiem Goldman Sachs Apple planuje uruchomienie usługi konta oszczędnościowego dla kart Apple. W kodzie iOS 16.4 beta 1 znaleziono pierwsze odniesienia dla tej funkcji.

Usługa nie będzie na razie dostępna w Polsce.

Zobacz też: 5 nowych funkcji, które trafią do iOS16/iOS 17 w tym roku

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: