Nadchodzą nowe Maki – MacBook Air 15″ i 13″ z M3, Mac Pro z Apple Silicon, nowy iMac (raport)

Tomek Czech   6 marca 2023

W swoim najnowszym newsletterze “Power On”, Mark Gurman z Bloomberga pisze o nowych Macach, które Apple przygotowuje na ten rok. Premiera trzech z nich odbędzie się już niedługo. W co najmniej dwóch komputerach zobaczymy najnowszy chip M3.

berrolia

Nowe Maki 2023

Premiera trzech nowych Maców jest według informatorów Gurmana planowana “pomiędzy późną wiosną a latem”. Z dużym prawdopodobieństwem niektóre z nich Apple zaprezentuje w czerwcu podczas WWDC 2023. Czwartego nowego Maca zobaczymy jesienią.

MacBook Air 13″ (2023) z M3

Źródła Bloomberga podają, że w najbliższych miesiącach Apple wprowadzi na rynek odświeżoną wersję 13-calowego MacBooka Air, obecnie dostępnego z procesorem M2.

Według Marka Gurmana, jedyną ekscytującą użytkowników zmianą w tym modelu może być dodanie chipa nowej generacji, czyli M3. Taki scenariusz jest według dziennikarza najbardziej prawdopodobny.

Komputer może zostać zaprezentowany na początku czerwca podczas konferencji dla deweloperów – WWDC ’23.

MacBook Air 15″ (2023) z M2/M3

Drugim Makiem, który premiera ma odbyć się wkrótce, jest 15-calowy MacBook Air. Co prawda kilkukrotnie słyszeliśmy, że będzie on wyposażony w układ M2, ale wydaje się, że nie byłby to najlepszy ruch ze strony firmy z Cupertino, która jednocześnie wprowadziłaby na rynek mniejszego Aira z mocniejszym chipem M3.

Źródła Gurmana nie są w stanie potwierdzić, który procesor znajdziemy w nowym MacBooku Air 15″.

Pamiętajmy, że według bardzo wiarygodnego eksperta, Rossa Younga, w lutym ruszyła produkcja paneli do nowego, większego MacBooka Air (dokładna przekątna ekranu to 15,5 cala) i biorąc pod uwagę zwyczajowy cykl produkcyjny Apple, premiera komputera powinna odbyć się już w pierwszej połowie kwietnia.

Możliwy jest więc taki scenariusz, że w kwietniu zadebiutuje 15-calowy MacBook Air z M2, a w czerwcu 13-calowy Air z M3.

Jeśli jednak Apple zaprezentuje obydwa modele w tym samym czasie (np. na WWDC 2023), to najprawdopodobniej oba będą wyposażone w układ M3.

Mac Pro (2023) z M2 Ultra

Apple szykuje się też do wprowadzenia do sprzedaży pierwszego Maca Pro z własnym procesorem. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on zaprezentowany w czerwcu, podczas WWDC ’23.

Komputer ma posiadać układ M2 Ultra z maksymalnie 24-rdzeniowym CPU, 76-rdzeniowym GPU i możliwością dodania nawet 192 GB RAM.

iMac (2023) z M3

Ostatnim nowym Makiem, którego zobaczymy w tym roku, ma być nowy model iMaca wyposażony w chip M3.

Z informacji zdobytych przez Marka Gurmana wynika, że komputer jest już na zaawansowanym etapie projektowania (engineering validation testing – EVT) i przeprowadzane są pierwsze próby produkcyjne.

Nowy iMac będzie dalej posiadał 24-calowy wyświetlacz i będzie dostępny mniej więcej w tych samych kolorach, co obecny model (testowane obecnie wersje są w kolorach: niebieski, srebrny, różowy, pomarańczowy). Odświeżone zostaną za to niektóre komponenty wewnątrz urządzenia.

Największą nowością będzie bardzo wydajny czip M3, wyprodukowany w technologii 3 nm.

Premiera nowego iMaca z M3 planowana jest jesienią tego roku.

Co dalej?

Według Gurmana, wiosną przyszłego roku procesor M3 trafi również do iPadów Pro, które dodatkowo zostaną wyposażone w ekran OLED.

W 2024 r. zobaczymy też nowe MacBooki Pro z układami M3 Pro i M3 Max, a w 2025 r. powinniśmy zobaczyć pierwszego MacBooka z dotykowym ekranem OLED.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: