Wyciekają rzekome benchmarki A17 Bionic – iPhone 15 (Pro) może być piekielnie szybki

Tomek Czech   14 marca 2023

W sieci pojawiły się właśnie wyniki testu Geekbench 6, które rzekomo dotyczą najnowszego procesora Apple przeznaczonego do iPhone’a – A17 Bionic. Liczby robią spore wrażenie. Jeśli rzeczywiście są to benchmarki nowego mobilnego chipa z Cupertino oznacza to, że iPhone 15 Pro będzie niezwykle szybką maszyną, a Apple zostawi konkurencję jeszcze dalej w tyle.

berrolia

iPhone 15 Pro i A17 Bionic – szybkość

Benchmarki udostępnił znany i wiarygodny leaker @ShrimpApplePro, który jednak sam zaznacza, że nie znalazł ich ostatecznego potwierdzenia, więc trzeba podchodzić do nich z dużym dystansem.

W teście jednego rdzenia (single-core) rzekomy wynik A17 Bionic w Geekbench 6 to 3019 pkt., a w teście wielowątkowym (multi-core) – 7860 pkt.

Dla porównania, wyniki Geekbench 6 dla iPhone’a 14 Pro z A16 Bionic wynoszą odpowiednio:

  • single-core: 2504
  • multi-core: 6314

Oznacza to, że A17 Bionic byłby o 20% bardziej wydajny od swego poprzednika podczas działania na jednym rdzeniu i 25% podczas działania na wszystkich rdzeniach.

To spory przyrost mocy. W ostatnich latach latach mocno dopracowane już procesory do iPhone’a nie przyspieszały aż tak bardzo z jednej generacji na drugą.

Wynik single-core 3019 pkt. jest lepszy od wyniku uzyskanego przez najszybszą wersję zastosowanego w najnowszym MacBooku Pro 14″/16″ układu M2 Max z 12-rdzeniami CPU, który w teście Geekbench 6 uzyskuje 2741 pkt.

Tylko jeden procesor obecny teraz na rynku uzyskuje wynik lepszy niż 3019 pkt. – przeznaczony dla najmocniejszych komputerów PC chip Intel Core i9 (13900KS) z 24 rdzeniami CPU (3065 pkt.).

Tak duży wzrost wydajności nowego procesora dla iPhone’a byłby z pewnością zasługą zastosowania nowej, 3-nanometrowej technologii, w której ma zostać wyprodukowany A17 Bionic. Będzie to pierwszy chip do iPhona’a stworzony w litografii 3 nm – obecne układy z serii “A” (do iPhone’ów i iPadów) oraz “M” (do Maców) produkowane są w litografii 5 nm (Apple podaje, że najnowsze procesory wytwarzane są w technologii 4 nm, ale jest to bardziej nazwa marketingowa – w rzeczywistości jest to tylko ulepszony proces 5 nm).

Przypominam, że A17 Bionic trafi w tym roku najprawdopodobniej wyłącznie do dwóch modeli “pro” (iPhone 15 Pro i 15 Pro Max), a dwie tańsze wersje iPhone’a 15 otrzymają chip A16 Bionic, zastosowany w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max.

Premiera czterech modeli iPhone’a 15 spodziewana jest jesienią.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: