Antywirus na macOS: czy jest potrzebny?

Redakcja   14 marca 2023

Mimo że macOS jest znany z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, użytkownicy powinni rozważyć instalację antywirusa. W tym artykule omówimy zagrożenia dla macOS, zalety korzystania z antywirusa na tym systemie, oraz jak wybrać najlepszy program antywirusowy dla macOS.

berrolia

macOS to system operacyjny opracowany przez Apple, który jest wykorzystywany w komputerach Mac. macOS jest znany z wydajności i łatwości użytkowania, ale również z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Apple dba o bezpieczeństwo swojego systemu, stosując wiele technologii, które zabezpieczają użytkowników przed zagrożeniami. Mimo to, istnieje wiele powodów, dla których użytkownicy macOS powinni rozważyć instalację antywirusa.

Zagrożenia dla macOS

Malware, wirusy czy ataki phishingowe na macOS stanowią coraz poważniejsze zagrożenie dla użytkowników systemów Apple.

Malware na macOS może pochodzić z różnych źródeł, takich jak złośliwe strony internetowe, niezaufane pliki pobierane z Internetu lub programy instalowane spoza Mac App Store. Ataki phishingowe mogą skutecznie przechytrzyć użytkowników, wykorzystując metody społecznej inżynierii, takie jak fałszywe strony internetowe lub wiadomości e-mail podszywające się pod wiadomości od znanych firm. Wirusy na macOS, podobnie jak w przypadku systemów operacyjnych Windows, mogą być niebezpieczne i powodować uszkodzenie plików lub nawet całego systemu.

Poniżej przedstawiamy kilka znanych wirusów i złośliwego oprogramowania na macOS, z którymi spotykali się użytkownicy komputerów MacBook, iMac, Mac Studio czy Mac Pro:

 • MacDownloader – jest to złośliwe oprogramowanie, które zostało zaprojektowane w celu kradzieży poufnych informacji użytkowników, takich jak hasła i dane karty kredytowej. Program wykorzystuje technikę phishingową, przyciągając użytkowników do pobrania aplikacji z zaufanych źródeł.
 • OSX/Keydnap – to trojan, który wykorzystuje atak typu supply chain, co oznacza, że infekuje oprogramowanie, zanim trafi ono do użytkowników. OSX/Keydnap może wykraść hasła, klucze szyfrujące i inne poufne informacje użytkownika.
 • OSX/MaMi – jest to złośliwe oprogramowanie, które zmienia ustawienia DNS na zainfekowanym komputerze, umożliwiając hakerom kontrolowanie ruchu sieciowego. W ten sposób przestępcy mogą przechwycić dane użytkowników, takie jak hasła i informacje finansowe.
 • KeRanger – to ransomware, który szyfruje pliki użytkownika i żąda okupu za ich odblokowanie. KeRanger rozprzestrzeniał się za pośrednictwem zainfekowanej wersji oprogramowania Transmission, który jest popularnym programem do pobierania torrentów.
 • Flashback – to złośliwe oprogramowanie, które wykorzystywało luki w bezpieczeństwie systemu operacyjnego, by zainfekować komputery Mac. Flashback był jednym z największych ataków na użytkowników Maców i mógł przyczynić się do kradzieży danych użytkowników.

Zalety korzystania z antywirusa na macOS

Korzystanie z antywirusa na macOS przynosi wiele korzyści. Oto kilka najważniejszych:

 1. Ochrona przed malware – antywirusy na macOS wykrywają i usuwają złośliwe oprogramowanie z komputera, zapobiegając potencjalnym szkodom.
 2. Bezpieczeństwo sieciowe – antywirusy na macOS chronią użytkowników przed atakami sieciowymi, takimi jak ataki DDoS lub przeprowadzanie ataków hakerskich.
 3. Śledzenie aktywności sieciowej – antywirusy na macOS umożliwiają śledzenie aktywności sieciowej, co pozwala na wykrywanie potencjalnych zagrożeń i blokowanie podejrzanych adresów IP.
 4. Monitorowanie wydajności systemu – antywirusy na macOS monitorują wydajność systemu i informują użytkowników o problemach, takich jak niski poziom pamięci lub brak wolnej przestrzeni dyskowej.

Czytaj też: Jak wybrać najlepszy VPN dla macOS i iOS? 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Jak wybrać najlepszy program antywirusowy dla macOS?

Wybór najlepszego programu antywirusowego dla macOS może być trudny, ale istnieje kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Skuteczność – program antywirusowy powinien być skuteczny w wykrywaniu i usuwaniu złośliwego oprogramowania.
 2. Łatwość użytkowania – program antywirusowy powinien być łatwy w obsłudze i nie powinien obciążać zbytnio systemu.
 3. Cena – warto rozważyć koszty programu antywirusowego i wybrać opcję, która oferuje najlepsze rozwiązanie za rozsądną cenę.
 4. Funkcje dodatkowe – niektóre programy antywirusowe oferują dodatkowe funkcje, takie jak blokowanie reklam lub monitorowanie prywatności. Warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze programu antywirusowego.

Warto też, zapoznać się z testami i rankingami oprogramowania antywirusowego np. zestawieniem antywirusów na macOS https://najlepszyantywirus.pl/antywirus-mac/ przygotowanym przez serwis NajlepszyAntywirus.pl.

Podsumowanie

Czy antywirus na macOS jest potrzebny? Choć macOS jest znany z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, to instalacja antywirusa może pomóc w ochronie przed malware, atakami sieciowymi i innymi zagrożeniami. Korzystanie z programu antywirusowego na macOS ma wiele zalet, takich jak ochrona przed malware, bezpieczeństwo sieciowe, śledzenie aktywności sieciowej i monitorowanie wydajności systemu. Wybór najlepszego programu antywirusowego dla macOS może być trudny, ale warto wziąć pod uwagę kryteria takie jak skuteczność, łatwość użytkowania, cena i dodatkowe funkcje.

Ostatecznie, choć macOS jest systemem operacyjnym z wysokim poziomem bezpieczeństwa, nie warto ryzykować. Warto zainstalować antywirusa na swoim komputerze, aby zwiększyć poziom ochrony i zminimalizować ryzyko ataku ze strony cyberprzestępców.

Mac od ręki i w super cenie!

***

Artykuł partnera.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: