Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dzisiaj aplikację mObywatel 2.0 z cyfrowym dowodem osobistym – mDowód, który od dzisiaj zostaje niemal zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. Niestety na razie aplikacja nie działa poprawnie – próba aktywacji mDowodu kończy się niepowodzeniem.
mObywatel 2.0 z cyfrowym dowodem osobistym
Od dzisiaj nie trzeba nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem w aplikacji mObywatel 2.0. Tutaj trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowód musimy wygenerować w aplikacji.
Każdy obywatel może wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy muszą respektować ten dokument.
Cyfrowym dowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).
Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.
Niestety na razie aplikacja mObywatel 2.0 nie działa poprawnie – próba aktywacji mDowodu kończy się niepowodzeniem. Wyświetla się komunikat “Brak połączenia. Sprawdź, czy masz internet i spróbuj ponownie”.
Z pewnością problem zostanie szybko rozwiązany. Dajcie znać, jeśli uda się Wam wygenerować cyfrowy dowód w nowej aplikacji.
mObywatel dla iPhone’a pobierzesz z App Store tutaj.
Oprócz mDowodu aplikacja mObywatel 2.0 zawiera wiele innych nowości:
ePłatności
Mija termin zapłaty podatku od nieruchomości, a Ty nie zdążysz już biec do urzędu? Jeśli masz mObywatela, zapłacisz Blikiem od ręki – bez zbędnych formalności i konieczności zmiany planów. Od teraz będzie można używać Blika też do uiszczenia opłat administracyjnych
Pilotaż tego rozwiązania jest już prowadzony w 7 miastach (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań) i będzie sukcesywnie rozszerzany.
Bezpieczny autobus
Bezpieczeństwo najmłodszych jest dla nas priorytetem. Wychodzimy naprzeciw rodzicom i opiekunom, dajemy im możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym Ty lub Twoi bliscy wyjeżdżacie w podróż, np. na wakacje, wycieczkę szkolną czy kolonię.
Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC. Upewnimy się, że możemy bezpiecznie ruszać w drogę!
Twoja okolica w mObywatelu
W aplikacji dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy.
To bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie, zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające – np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd. – Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji. To proste i bardzo tanie rozwiązanie
Już dziś mieszkańcy Zduńskiej Woli korzystają z takiej spersonalizowanej karty.
Logowanie przez mObywatela 2.0
Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP.
Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Nie będziemy musieli zapamiętywać już różnych haseł i loginów, logowanie będzie proste i szybkie.
Zgłoś naruszenie środowiskowe
Cyfryzacja to również ważny element dbania o środowisko. Wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania i dostarczamy usługę, która pomoże także Wam włączyć się w ten proces. W prosty sposób zgłosicie, np. nielegalne wysypisko czy inne naruszenie środowiska.
Obywatele często zastanawiali się, kogo alarmować w takiej sytuacji. Teraz będzie można zrobić to w aplikacji. Nie musicie nawet wskazywać konkretnego miejsca – geolokalizacja sama pokaże namiary. Jak wypełnić naruszenie? Wybierz jedną z kilku kategorii, opisz sytuację, dodaj zdjęcie i lokalizację, a następnie uzupełnij swoje dane lub zachowaj ich poufność. Pamiętaj, że zgłoszenie może pozostać anonimowe – decyzja należy do osoby zgłaszającej.
Przyjazny dla biznesu
mObywatel 2.0 to także nowe rozwiązania dla firm. Każda firma może zaimplementować aplikację na własne potrzeby, wykorzystując dedykowany komponent (BackSystem).
Do czego możesz wykorzystać aplikację mObywatel 2.0 w swojej firmie?
- Potwierdzisz tożsamość swoich klientów i kontrahentów,
- zweryfikujesz uprawnienia kierowcy, np. zatrudniając nowego pracownika,
- potwierdzisz prawo do korzystania ze zniżek (studentów i uczniów, emeryta-rencisty, posiadacza Karty Dużej Rodziny).
Jak to zrobić?
1. Wejdź na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji.
2. Odszukaj zakładkę „Aplikacja mObywatel”, w której znajdziesz link do wniosku.
3. Jeśli potrzebujesz innego zakresu danych niż przewidziany, wypełnij formularz do usługi niestandardowej.
4. Zaloguj się przez Profil Zaufany – wypełnij i podpisz wniosek.
Zobacz też:
- Cyfrowy dowód w mObywatel już wkrótce będzie równoważny z tradycyjnym dowodem osobistym – znamy termin
- Unijny „paszport covidowy” już w aplikacji mObywatel (zobacz, jak pobrać na telefon)
- Zaszczepiony? Pokaż aplikację. Powstanie polska aplikacja z certyfikatem szczepienia przeciw COVID-19
- Od 5 grudnia nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy – dokument trafia do aplikacji mObywatel. Wszystko, co trzeba wiedzieć o nowych przepisach
- Od 5 grudnia nie będziemy musili mieć przy sobie prawa jazdy – dokument trafi do aplikacji mObywatel