Raport: iPhone 16 z ekskluzywnymi funkcjami iOS 18

Tomek Czech   9 listopada 2023

Podczas WWDC 2024 Apple zaprezentuje “turbodoładowaną” wersję Siri opartą na dużych modelach językowych (LLM), która zadebiutuje w iOS 18 – wynika z najnowszego przecieku. Jednak niektóre nowe, przełomowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji mogą być dostępne wyłącznie w modelach iPhone’a 16.

berrolia

iOS 18 i iPhone 16

Kilka tygodni temu z dwóch niezależnych źródeł usłyszeliśmy, że Apple pracuje nad wieloma nowymi funkcjami wykorzystującymi generatywną sztuczną inteligencję, które pojawią się w iOS 18.

Wiarygodny w kwestii planów firmy z Cupertino analityk Jeff Pu twierdził, że Apple zaoferuje połączenie sztucznej inteligencji opartej na chmurze i tzw “Edge AI”, która łączy sztuczną inteligencję i przetwarzanie brzegowe, umożliwiając przetworzenie większej ilości danych na urządzeniu (co zwiększa bezpieczeństwo danych).

Jednak zgodnie z nowymi informacjami niezależnie podanymi przez leakera @Tech_Reve, cytowanego przez MacRumors, iOS 18 wprowadzi nowy duży model językowy (LLM) opracowany przez Apple do milionów istniejących urządzeń firmy za pomocą sztucznej inteligencji opartej na chmurze, podczas gdy nowe funkcje sztucznej inteligencji przetwarzane na urządzeniu prawdopodobnie będą dostępne wyłącznie na iPhone’ach 16.

Apple projektuje nowe chipy z serii A dla iPhone’a 16, oparte na najnowszej 3-nanometrowej technologii N3E, opracowanej przez TSMC. Mają one oczywiście oferować lepszą wydajność, ale nowe układy mogą wykorzystywać również inne rozwiązania, które umożliwią realizację zamiarów Apple w zakresie sztucznej inteligencji.

Jak zauważają redaktorzy MacRumors, TSMC jest jedynym producentem potężnych procesorów AI H100 i A100 firmy Nvidia, które zasilają narzędzia AI, takie jak ChatGPT, i które zawierają również większość centrów danych AI.

Z ostatnich przecieków wynika, że wszystkie modele iPhone’a 16 mają posiadać dodatkowy przycisk nazywany wewnętrznie w Cupertino “Capture Button”, którego przeznaczenia jeszcze nie znamy.

W testowanych obecnie przez Apple prototypach iPhone’a 16 przycisk znajduje się po tej samej stronie, co przycisk zasilania i jest przyciskiem pojemnościowym, który jest w stanie wykryć nacisk i dotyk, zapewniając haptyczne sprzężenie zwrotne po naciśnięciu. Nie wiadomo jeszcze, do czego ma służyć ten przycisk, ale można sobie wyobrazić, że może mieć zastosowanie właśnie dla AI.

Premiera iOS 18 jest spodziewana w czerwcu 2024, natomiast premiera iPhone’a 16 – we wrześniu przyszłego roku.

Więcej o nowych funkcjach sztucznej inteligencji w iOS 18 przeczytacie tutaj.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło
Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: