iShirt: Ralph Lauren testuje inteligentne koszulki na US Open

Tomek Czech   26 sierpnia 2014

Ralph_Lauren_Polo_Tech

W czasie gdy cały świat (przesadzam?) wypatruje premiery iWatch, pierwszego ubieralnego gadżetu od Apple, amerykański gigant modowy Ralph Lauren niespodziewanie pokazał światu na trwającym właśnie US Open inteligentne stroje sportowe. Nie, to nie ta sukienka w groszki Agnieszki Radwańskiej, lecz koszulki chłopców do podawania piłek, wyposażone w czujniki śledzące ich aktywność fizyczną.

berrolia

Koszulka kompresyjna Polo Tech powstała we współpracy Ralpha Laurena z kanadyjską firmą OMsignal, specjalizującą się w tworzeniu produktów i aplikacji z pogranicza sportu, fitness i medycyny.

Polo Tech odczytuje dane biometryczne użytkownika na dwa sposoby:

  • poprzez włókna biosensoryczne umieszczone w specjalnym materiale w okolicach klatki piersiowej. Materiał ten potrafi odczytać ruchy klatki piersiowej (kurczenie się i rozciąganie materiału; w ten sposób monitoruje nasz oddech), przewodzi też prąd, dzięki czemu potrafi uzyskać informacje o tempie pracy serca. Dodatkowo jest materiałem antypotowym;
  • za pomocą akcelerometru i żyroskopu umieszczonego w przypiętym do koszulki małym urządzeniu (nazywanym przez producentów “czarną skrzynką”). Śledzi ono wszystkie ruchy osoby noszącej Polo Tech.

Wszystkie informacje zebrane w ten sposób, czarna skrzynka wysyła przez Bluetooth do chmury, gdzie następuje analiza danych pozwalająca uzyskać (a właściwie raczej “oszacować”) informacje biometryczne, takie jak tempo pracy serca, rytm oddychania, wydatek energii oraz poziom stresu.

Wszystkie informacje przekazywane są w czasie rzeczywistym do aplikacji na iOS.

polo-app-iphone

Producenci zaznaczają, że koszulki testowane na US Open to ciągle prototyp. Finalny produkt ma być dostępny w sklepach na początku 2015. Wtedy też poznamy jego cenę, która ma wynosić mniej więcej tyle, ile kosztują inne koszulki Lorena, czyli prawdopodobnie w granicach 100 – 150 dol.

Oprócz dzieciaków podających piłki, na US Open Polo Tech będzie testował również amerykański tenisista Marcos Giron.

Ralph Lauren Introduces The Next Evolution Of Wearable Technology

Z aspektów praktycznych warto dodać, że po odpięciu “czarnej skrzynki”, koszulki można bez żadnych przeszkód prać w pralce.

Na stronie OMsignal od pewnego czasu można kupić koszulki kompresyjne wykorzystujące podobną technologię, nie mają one jednak żadnych wbudowanych (wszytych) sensorów, można do nich jedynie przypiąć urządzenie monitorujące.

No to co: iWatch czy iShirt?

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić najnowszych informacji ze świata Apple.

Źródło: Ralph Lauren, za Mashable

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: