WatchKit zdradza kilka nowych szczegółów dotyczących Apple Watch

Marek Twejn   19 listopada 2014

AppleWatch42Wczoraj Apple udostępnił deweloperom WatchKit, czyli zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji na Apple Watch. Dzięki dołączonym instrukcjom dowiedzieliśmy się więcej o tym, jak działać będzie smartwatch od Apple.

berrolia

Oto, co nowego wiemy o Apple Watch:

  • iPhone musi znajdować się w pobliżu, żeby aplikacja działa na Apple Watch. Aplikacje na zegarek mają być na razie jedynie rozszerzeniami aplikacji na iPhone’a. Zawsze, kiedy dana aplikacja będzie działała na Apple Watch, jej aplikacja-matka będzie działała w tle na iPhonie.
  • Natywne aplikacje na Apple Watch (działające bez konieczności łączenia się z iPhonem) maja pojawić się pod koniec 2015 r.
  • Na Apple Watch znajdziemy dwa rodzaje powiadomień – “Krótkie spojrzenie” (“Short Look”) i “Dłuższe spojrzenie” (“Long Look”). Jeśli po otrzymaniu powiadomienia uniesiemy nadgarstek, zobaczymy jedynie krótką wersję powiadomienia (nazwa aplikacji, jej ikona i krótka wersja treści powiadomienia), natomiast jeśli przytrzymamy nadgarstek w górze, po chwili wyświetli się pełna – dłuższa i interaktywna – forma powiadomienia.

apple_watch_notifications

  • Do każdej aplikacji deweloperzy będą mogli stworzyć glance, czyli łatwo dostępny z menu głównego widget, na którym będą wyświetlane podstawowe informacje dostarczane przez daną aplikację (np. aktualna pogoda lub wynik aktualnie rozgrywanego meczu). Dotknięcie ekranu spowoduje otwarcie aplikacji przypisanej danemu glance.

apple-watch-glances

  • Na początku będą dostępne jedynie dwa wzory layoutu aplikacji: hierarchiczny (nawigujemy przez aplikację dokonując jednej decyzji – jednego kliknięcia na każdym ekranie) oraz paginowany (nawigujemy przesuwając kolejne ekrany – strony aplikacji – w prawo lub w lewo).
  • Różne modele Apple Watch mają różne rozdzielczości ekranu. Zegarek o przekątnej ekranu 42 mm ma rozdzielczość 390 x 312 pikseli, mniejszy model ma natomiast wyświetlacz o rozdzielczości 340 x 272 pikseli. Oba ekrany Apple oficjalnie nazywa “wyświetlaczami Retina”.

apple_watch_size

  • Brak wsparcia dla wideo. Do aplikacji na Apple Watch deweloperzy nie mogą dołączać wideo. Nie wiadomo jeszcze, czy na zegarku będzie można wyświetlać wideo po połączeniu się z iPhonem, ale biorąc pod uwagę mały rozmiar ekranu, nie wydaje się to wcale konieczne (choć z drugiej strony, skoro przyzwyczailiśmy się do oglądania wideo – a nawet pełnometrażowych filmów – na iPhonie, może z czasem nie będziemy widzieć niczego dziwnego w oglądaniu wideo na Apple Watch?).
  • Chociaż ikony aplikacji w interfejsie Apple Watch są okrągłe, deweloperzy dostarczać będą jedynie tradycyjne, kwadratowe ikony, a system automatycznie narzuci okrągłą maskę.
  • Specjalnie dla Apple Watch, firma z Cupertino zaprojektowała nową czcionkę – San Francisco.

apple-watch-font

Czytaj też: 10 fantastycznych funkcji Apple Watch, o których prawdopodobnie nie wiecie

Według najnowszych doniesień Apple Watch pojawi się w sprzedaży wiosną 2015 (prawdopodobnie w marcu), a jego ceny zaczynać się będą od 350 dol., a kończyć na 5 tys. dol. za złoty model.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Więcej o Apple Watch:

Źródło: Cult of Mac, The Verge, 9to5Mac

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: