Kazimir: aplikacja-przewodnik po krakowskim Kazimierzu

Marek Twejn   16 czerwca 2015

kazimierz-przewodnik-app

Mieszkasz w Krakowie albo bywasz tu często? Co roku pochłania Cię na całego niebywała atmosfera Festiwalu Kultury Żydowskiej? Myślisz, że Kazimierz to tylko zapiekanki, pijani Eresmusowcy i tańce przy muzyce klezmerskiej raz do roku? Wesprzyj projekt Kazimir – aplikacji-przewodnika po dawnej krakowskiej dzielnicy żydowskiej, a dowiesz się, jak bardzo jesteś w błędzie.

berrolia

Chociaż mobilne aplikacje-przewodniki po ciekawych miejscach to nie nowość, w Polsce do tej pory nie doczekaliśmy się wielu naprawdę dobrych aplikacji tego typu. Tą sytuację ma szansę zmienić Kazimir – aplikacja stworzona przez (doświadczonych) pasjonatów nowych technologii i wielkich miłośników miejsca, po którym chcą tworzyć przewodnik.

Aplikacja jest już dostępna w App Store, ale to jedynie zalążek tego, co założyli sobie jej autorzy. Funduszy na dokończenie i rozwój aplikacji twórcy szukają właśnie na Polak Potrafi.

Kazimir ma zapewnić zwiedzającym podróż w czasie: przewijasz ekran w prawo i poznajesz przedwojenny Kazimierz, przewijasz w lewo i oglądasz to miejsce dzisiaj.

Kazimir opowie Ci niesamowite historie – dawne i współczesne – za pomocą nowoczesnych narzędzi.

kazimir-miodowa

Aplikacja zawiera interaktywną mapę ułatwiającą poruszanie się po Kazimierzu, wskaże interesujące miejsca, opowie o nich, pokaże ciekawe zdjęcia.

Przewodnik jest stworzony dla ludzi ciekawych wszystkiego, bez względu na wiek, religię czy rozmiar stopy.

Aplikację tworzy grupa osób blisko związanych z Krakowem i Kazimerzem, a za powstaniem aplikacji stoi szlachetna idea pokazania korelacji kultur żydowskiej i polskiej na przestrzeni lat.

Chcemy, by Polacy poznali żydowską przeszłość Kazimierza, natomiast Żydzi jego współczesne oblicze.

W części przedwojennej Kazimira wprowadziliśmy odwrotną nawigację – od prawej do lewej, przez co nawiązujemy do kierunku czytania języka hebrajskiego. Wierzymy, że warto ‘wejść w buty’ nieznajomego, zobaczyć jak świat wygląda z innej perspektywy.

W czerwcu aplikacja będzie miała swoją premierę na Festiwalu Kultury Żydowskiej. W trakcie jego trwania – 25 czerwca – wspólnie z Centrum Cyfrowym i ich projektem Otwarte Zabytki, twórcy Kazimir będą prowadzić warsztat promujący aplikację oraz zachęcający mieszkańców do tworzenie jej treści.

W połączeniu z możliwościami, jakie dają beacony (np. te od – krakowskich notabene firm – Estimote i Kontakt.io), aplikacja ma szansę stać się nowoczesnym, w pełni interaktywnym przewodnikiem po tej wspaniałej krakowskiej dzielnicy.

Projekt można wesprzeć na Polak Potrafi. Warto, bo do zgarnięcia są świetne nagrody: unikalny T-shirt “Just Jew It”, zestaw początkującego hummusowca, indywidualne zwiedzanie Kazimierza pod opieką twórców aplikacji i wiele innych.

just-jew-it-t-shirt

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu i Facebooku.

Podłącz się do Think Apple na Facebooku, Twitterze lub Google+ żeby nie przegapić żadnych wiadomości ze świata Apple.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: