Apple ogłasza (imponujące) wyniki finansowe za drugi kwartał 2015

Tomek Czech   21 lipca 2015

apple-store-cook

Apple ogłosiło przed chwilą wyniki finansowe za drugi kwartał 2015 r. Przychody firmy z Cupertino wyniosły 49,6 mld dol., a zysk 10,7 mld dol. W tym samym kwartale zeszłego roku było to odpowiednio 37,4 mld dol. i 7,7 mld dol., co oznacza przychód większy o 33% i wzrost zysku netto o 40% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

berrolia

Zdaniem Apple, tak dobre wyniki to rezultat bardzo dobrze sprzedających się iPhone’ów i Maców, rekordowo zyskownych serwisów (iTunes, AppleCare, Apple Pay) i bardzo udanego debiutu Apple Watch.

W poprzednim kwartale Apple sprzedało 47,5 mln iPhone’ów, 10,9 mln iPadów i 4,8 mln Maców (w tym samym kwartale 2014 r. było to odpowiednio: 35,2 mln, 13,3 mln i 4,4 mln).

W przypadku iPhone’ów i Maców utrzymuje się więc trend wzrostowy, w dalszym ciągu maleje natomiast sprzedaż iPadów.

Przychody ze sprzedaży w Chinach wzrosły aż o 112% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku.

Zgodnie z przewidywaniami, Apple nie podało ilości sprzedanych Apple Watch. Wiadomo tylko, że przychód wygenerowany przez kategorię “inne produkty” (oprócz Apple Watch, umieszczono tam Apple TV, iPoda oraz akcesoria) jest o blisko 1 mld dol. (50%) wyższy, niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. Można się spodziewać, że Apple Watch znacząco przyczynił się do tego wzrostu. (Aktualizacja: przychód ze sprzedaży Apple Watch najprawdopodobniej znacznie przekroczył miliard dolarów; przewiduje się, że sprzedano około 3 mln zegarków).

Podczas telekonferencji po ogłoszeniu wyników, Tim Cook zdradził, że w ubiegłym kwartale odnotowano największą w historii liczbę przenosin z Androida na iOS.

Cook powiedział również, że firma sprzedała więcej Apple Watch, niż się spodziewała. Sprzedaż Apple Watch w pierwszych 9 tygodniach była wyższa niż oryginalnego iPhone’a i iPada w porównywalnym okresie.

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Czytaj też:

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: