Nowe MacBooki: 80-90% szybsze dyski SSD, 15-20% szybszy procesor

Marek Twejn   25 kwietnia 2016

macbook-2016-geekbench

W zeszłym tygodniu Apple odświeżyło linię 12-calowych MacBooków, wyposażając nowe ultracienkie laptopy w szybsze procesory Intel Skylake, bardziej wydajną grafikę Intel HD Graphics 515 oraz szybszą pamięć masową flash. W ostatnich dniach zaczęły pojawiać się wyniki pierwszych testów porównujących wydajność najnowszych MacBooków z zeszłorocznymi modelami.

berrolia

Testy wykazały, że o ile nowe procesory są tylko nieznacznie szybsze od tych z ubiegłego roku, o tyle prędkość zapisu danych na dyskach SSD zwiększyła się niemal dwukrotnie.

W teście Geekbench 3 przeprowadzonym przez The Verge, nowy MacBook z procesorem Intel Core m5 1,2 GHz uzyskał wynik o 20% lepszy od podobnego modelu z zeszłego roku. Natomiast test z użyciem programu Blackmagic pokazał, że prędkość zapisu danych na dysku SSD wzrosła w porównaniu z ubiegłorocznym modelem aż o 80-90%.

Podobne wyniki uzyskała redaktorka Mashable Cristina Warren oraz John Poole z Primate Labs. W ich testach nowe procesory okazały się o 15 – 18% szybsze od zeszłorocznych. Tegoroczny MacBook w konfiguracji z chipem Intel Core m5 1,2 GHz uzyskał wynik 2894 (single-core) i 5845 (multi-core) w teście przeprowadzonym przez Warren oraz 2670 (single-core) i 5252 (multi-core) w teście wykonanym przez Poola’a.

Szczegółowe wyniki testów przeprowadzonych przez Primate Labs znajdziecie tutaj.

nomad2

Co ciekawe, testy wykonane przez The Verge pokazały jedynie nieznaczny wzrost prędkości odczytu danych z dysku SSD, która miałaby wynosić teraz około 525 MB/s, natomiast próby przeprowadzone przez Christine Warren pokazały niemal dwukrotny wzrost szybkości odczytu danych (930 MB/s). Jeśli potwierdzi się to w kolejnych testach, to jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn może być fakt, że pamięci masowe flash do nowych MacBooków dostarczane są przez dwóch różnych producentów.

Według oficjalnych informacji od Apple, grafika w tegorocznych MacBookach ma być o 25% wydajniejsza od grafiki w poprzednim modelu. Najnowsze MacBooki są też wyposażone w pamięć RAM 1866 MHz, podczas gdy w zeszłorocznych laptopach zastosowano nieco wolniejszą pamięć 1600 MHz.

Sprawdź pełną specyfikację techniczną nowych MacBooków oraz ich polskie ceny.

Czytaj też: 

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: The Verge, Mashable, Primate Labs

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: