Nikkei: Apple przechodzi na trzyletni cykl zmiany wyglądu iPhone’a. Jak będzie się nazywał tegoroczny iPhone?

Tomek Czech   31 maja 2016

iphone8-concept1

Z większości doniesień na temat iPhone’a 7 wynika, że będzie on wyglądał niemal identycznie, jak dwa poprzednie modele. Oznaczałoby to, że Apple odejdzie od tradycji zmieniania dizajnu iPhone’a co dwa lata. Może to mieć związek z tym, że firma z Cupertino ma podobno w planach radykalną zmianę wyglądu swojego smartfona w przyszłym roku – roku 10-tych urodzin iPhone’a.

Japoński serwis Nikkei twierdzi jednak, że nie będzie to jednorazowe działanie: od tego roku Apple ma na stałe przejść na trzyletni cykl zmiany dizajnu iPhone’a.

berrolia

Zdaniem Nikkei, ruch ten spowodowany jest głównie tym, że smartfony wspięły się na tak poziom zaawansowania, że niemożliwe jest ich znaczne ulepszenie w krótkim czasie. Poza tym, rynek smartfonów jest już mocno nasycony i coraz trudniej znaleźć nowe, chłonne rynki zbytu.

Wszystkie te fakty są jednak powszechnie znane, więc możliwe jest, że dziennikarze Nikkei nie dotarli do żadnych nowych informacji, tylko spekulują na podstawie dotychczasowych doniesień, zarówno na temat tegorocznego, jak i przyszłorocznego iPhone’a.

Zmiana sposobu nazywania iPhone’a

Jeśli Apple rzeczywiście przejdzie na trzyletni cykl zmiany wyglądu iPhone’a, to prawdopodobnie zmieni też sposób nazywania kolejnych modeli. Możliwe więc, że tegoroczny iPhone nie będzie oznaczony numerem 7, tylko pozostanie po prostu kolejną wersją iPhone’a 6 (np. „6se”).

Inną opcją jest nazwanie tegorocznego modelu iPhonem 7, a w następnym roku przejście bezpośrednio do iPhone’a 8 (taki wariant przewidywał już jeden z analityków). Jeszcze inna możliwością jest całkowite odejście od nazewnictwa numerycznego, na rzecz opisowego, np. „iPhone Air”, „iPhone Pro”, „iPhone 2016”, itd.

iPhone 2016

W dzisiejszym artykule Nikkei potwierdza też niektóre z wcześniejszych pogłosek na temat tegorocznego iPhone’a: ma wyglądać niemal identycznie jak obecne modele, nieco ulepszona ma zostać kamera oraz bateria, zwiększona wodoodporność, usunięte zostanie gniazdo mini-jack.

Nikkei twierdzi też, że „topowa wersja” nowego modelu będzie oferowała użytkownikom zdjęcia lepszej jakości, dzięki “nowym funkcjom korekcji zdjęć”.

Z dotychczasowych doniesień wynika, że 5,5-calowy iPhone Plus będzie wyposażony w dwie tylne kamery. Model 4,7-calowy w dalszym ciągu ma posiadać tylko jedną tylną kamerę, ale zostanie ona prawdopodobnie ulepszona i wyposażona w system optycznej stabilizacji obrazu.

iPhone 2017

Nikkei podaje też jedną nową informację na temat przyszłorocznego iPhone’a: oprócz ekranu OLED, ma on zostać wyposażony w nowy silnik haptyczny, który zapewni bardziej dokładne i różnorodne „wibracje” podczas korzystania z funkcji 3D Touch.

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Więcej o iPhonie 7:

Źródło: Nikkei

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: