Apple przyspiesza prace nad nowym urządzeniem – inteligentnym asystentem domowym. Premiera w 2017?

Tomek Czech   23 września 2016

amazon-echo-0

Kilka miesięcy temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym, że Apple pracuje nad nowym urządzeniem – stacjonarnym “inteligentnym asystentem domowym”, który miałby konkurować z Amazon Echo i Google Home. Dzisiaj Mark Gurman z Bloomberga potwierdza te informacje i dodaje, że w ostatnim czasie Apple znacznie przyspieszyło prace nad nowym urządzeniem.

berrolia

Według Gurmana, prace te rozpoczęto już ponad dwa lata temu – mniej więcej wtedy, kiedy Apple rozpoczęło prace nad HomeKit. Stworzono prototypy urządzenia w dwóch rozmiarach – mniejsze z nich ma mieć wymiary zbliżone do Echo. Niedawno urządzenie opuściło laboratorium i rozpoczęła się faza testowania prototypu w warunkach domowych.

Tak, jak konkurencje Echo i Home, nowe urządzenie z Cupertino ma służyć przede wszystkim do głosowej obsługi “inteligentnego domu” (np. zamków, świateł, rolet i wszystkich urządzeń elektrycznych).

Żeby prześcignąć produkty konkurencji, Apple ma pracować nad bardziej zaawansowanymi głośnikami i mikrofonami w nowym urządzeniu. Informatorzy Bloomberga potwierdzają też wcześniejsze doniesienia, że asystent domowy od Apple może być wyposażony w system rozpoznawania twarzy. W ciągu ostatnich dwóch lat firma z Cupertino przejęła dwa startupy zajmujące się technologię rozpoznawania twarzy  – Faceshift oraz Emotient. Zdobyte w ten sposób know-how może pomóc urządzeniu od Apple nie tylko rozpoznać kto jest w pokoju, ale również ocenić “stan emocjonalny” tej osoby.

Poza kontrolowaniem urządzeń domowych, stacjonarny asystent mogłoby też wykonywać te zadania, które już teraz potrafi wykonać Siri na iPhonie, jak czytanie maili, wysyłanie wiadomości czy włączanie muzyki. Dzięki integracja z mapami, urządzenie mogłoby nas np. informować o tym, kiedy powinniśmy opuścić dom, żeby nie spóźnić się na spotkanie.

W maju VentureBeat podawało, że Apple mogłoby zintegrować nowe urządzenie z Apple TV. Według informatorów Gurmana, firma z Cupertiono rzeczywiści rozważała taką możliwość, ale ostatecznie postanowiono stworzyć oddzielne urządzenie, a możliwość głosowego sterowania Apple TV dodano do pilota.

Co o dacie premiery inteligentnego asystenta domowego może powiedzieć nam fakt, że pracownicy Apple testują już urządzenie w swoich domach? Gurman zauważa, że Tim Cook rozpoczął domowe testy iPada na 6 miesięcy przed jego premierą, natomiast Apple TV 4 zaczęto testować w domach już na rok przed jego wprowadzeniem na rynek.

Ulepszona Siri

Według Bloomberga, Apple intensywnie pracuje też nad ulepszeniem Siri w ramach projektu o roboczej nazwie “Invisible Hand”. Jego celem jest umożliwienie użytkownikom pełnej obsługi iPhone’a/iPada przy użyciu Siri w ciągu trzech lat .

Użytkownik mógłby na przykład otworzyć stronę internetową i udostępnić ją znajomym przy użyciu poleceń głoswych, ale bez konieczności aktywowania interfejsu Siri. Mógłby też np. zapisać daną stronę do PDF mówiąc po prostu “wydrukuj” podczas czytania jej.

Możliwości pełnej integracji z Siri mają też otrzymać aplikacje firm trzecich.

Przeczytaj: Hey Siri, what’s „Poland”? Czyli czy Apple ma Polskę w dupie i dlaczego tak głęboko?

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym opowiadamy o wrażeniach po kilku dniach spędzonych z iPhonem 7 (możesz słuchać na SoundCloud lub w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej na iOS, Mac lub Apple TV – szukaj „ThinkApple Podcast”).

Thinkapple_logos

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: