Apple planuje wprowadzić Siri na nowy poziom, pracuje nad urządzeniem konkurencyjnym wobec Google Home i Amazon Echo

Tomek Czech   25 maja 2016

siri-iphone

Coraz bardziej niecierpliwie czekamy na pojawienie się Siri w języku polskim. Najbliższą okazją na to będzie czerwcowa konferencja WWDC, kiedy Apple zaprezentuje iOS 10. Jeśli nowy iOS nie przeniesie Siri po polsku, będziemy mieli coraz więcej powodów do zazdrości wobec tych krajów, których języki obsługuje wirtualny asystent: według raportu The Information, Apple planuje stworzenie SDK (Software Development Kit) dla Siri, czyli udzielenie dostępu do Siri innym aplikacjom, co wzniesie wirtualnego asystenta na zupełnie nowy, wyższy poziom.

berrolia

Obecnie dostęp do Siri mają jedynie aplikacje systemowe, jak Mapy, Muzyka, Kalendarz, Mail, itd., oraz kilka programów, z twórcami których Apple zawało bezpośrednie porozumienie, jak Yelp czy OpenTable. Siri może co prawda otworzyć nam w tej chwili każdą aplikację, ale z jej pomocą nie uruchomimy żadnej funkcji w tym programie.

Udzielenie deweloperom dostępu do Siri będzie oznaczać, że możliwe stanie się np. odtworzenie utworu nie tylko z Apple Music, ale też ze Spotify czy Deezera. Wyslanie wiadomość nie tylko przez iMessage, ale też przy użyciu WhatsAppa. Dodanie wydarzenia nie tylko do systemowego kalendarza, ale też do Fantastical.

Z informacji, do których dotarło The Information wynika też, że Apple pracuje również nad urządzeniem, które byłoby konkurentem dla Amazon Echo i ogłoszonego niedawno Google Home, czyli bezprzewodowych głośników, które jednocześnie pełnią rolę “domowego asystenta”: komunikujemy się z nim głosowo prosząc o włączenie muzyki, odczytanie najnowszych wiadomości, sprawdzenie pogody, wyszukanie czegoś w internecie czy przyciemnienie światła.

Amazon-Echo-Main-Image

Takie urządzenie od Apple, z zawsze aktywną Siri, wykonywałoby właściwie te same zadania, które teraz możemy wykonać na iPhonie czy Apple Watchu przy użyciu Siri, ale byłoby zawsze dostępne dla wszystkich mieszkańców domu i dodatkowo pełniłoby funkcję głośnika Bluetooth. Przy jego pomocy moglibyśmy też obsługiwać wszystkie inteligentne urządzenia kompatybilne ze SmartHome.

Nie wiemy jeszcze, jak na rynku będzie radziło sobie konkurencyjne Google Home, ale powszechnie uważa się, że Amazon Echo odniósł dość spory sukces (szczególnie na rynku amerykańskim, m.in. dlatego, że za pomocą Echo można szybko zamawiać produkty ze sklepu Amazonu).

Zdaniem The Information, Apple zaczęło pracę nad takim urządzeniem jeszcze przed pojawieniem się Amazon Echo. Na razie nie jest znana data pojawienia się nowego produktu od Apple na rynku.

Jeśli zaś chodzi o SDK dla Siri, to zdaniem The Information, firma z Cupertino ma je udostępnić już podczas WWDC 2016.

Według niektórych doniesień, Apple może też wtedy ogłosić wsparcie Siri w kolejnej wersji OS X, czyli to, że wirtualny asystent będzie wkrótce dostępny również na Macu.

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Przeczytaj też:

Źródło: The Information, za MacRumors

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: