Nie, Jony Ive nie odchodzi z Apple i dalej odpowiada za dizajn wszystkich produktów

Tomek Czech   23 listopada 2016

jonyivecars1

W ostatnich dniach pojawiły się plotki, że Jony Ive nie jest już bezpośrednio zaangażowany w projektowanie nowych produktów Apple, i że być może szykuje się nawet do odejścia z firmy. Sprawę wyjaśnił w końcu John Gruber – ten, od którego wszystko się zaczęło.

berrolia

W ostatnim odcinku swojego podcastu The Talk Show, Gruber przyznał, że dochodzą go słuchy, że w ostatnim czasie Ive zajmuje się głównie projektami architektonicznymi – przede wszystkim tymi dotyczącymi nowego kampusu firmy i nowych Apple Storów – i na co dzień nie zajmuje się w tak dużym stopniu projektowaniem kolejnych produktów.

Gruber poruszył też temat albumu “Designed by Apple in California”, który według niektórych obserwatorów może być podsumowaniem pracy Ive’a i wstępem do jego pożegnania z firmą. Gruber w żadnym momencie nie wspomniał jednak, że według jego informacji Ive rzeczywiście mógłby szykować się do opuszczenia Apple.

Jako pierwszy dyskutowany w podcaście temat opisał Abdel Ibrahim na AppAdvice. Ale on w zasadzie jedynie przytoczył słowa Grubera i nie wyciągał z nich zbyt daleko idących wniosków. Zrobił to jednak dzień później AppleInsider, który podgrzał atmosferę posuwając się do stwierdzenia, że “według Grubera Ive odchodzi z Apple”. Sprawę podjęły inne blogi i zrobiło się zamieszanie.

W nowym wpisie na swoim blogu Gruber wyjaśnia całą sprawę. Stanowczo zaprzecza, że jego zdaniem Ive niedługo pożegna się z firmą, i że w ogóle nie zajmuje się już projektowaniem nowych produktów. Zarzuca dziennikarzom AppleInsidera i innym komentatorom nadinterpretację i wyrywanie jego słów z kontekstu – twierdzi, że to jedynie spekulacje, o których luźno dyskutował z gościem podasctu (Jasonem Snellem), nie zastanawiając się nad starannym dobraniem każdego słowa.

Gruber przyznaje, że cała afera ma też pozytywny aspekt – żeby zdementować plotki, odezwało się do niego kilka “dobrze zorientowanych” osób (prawdopodobnie bezpośrednio związanych z Apple), od których usłyszał potwierdzenie, że mimo iż Jony Ive rzeczywiście poświęca teraz sporo czau kwestiom architektonicznym, nadal jest mocno zaangażowany w sprawy dizajnu nowych produktów i “tak jak było to zawsze, każdy aspekt każdego nowego produktu pozostaje pod jego czujnym okiem”.

I że nigdzie się z Apple nie wybiera.

“Afera” wokół albumu „Designed by Apple in California”„Książka” i „dizajn” – trudne słowa

Zobacz album „Designed by Apple in California” strona po stronie – wideo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Daring Fireball
Zdjęcie: Apple

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: