MacBook z łącznością LTE?

Tomek Czech   31 stycznia 2017

Apple otrzymało właśnie kolejny patent na technologię pozwalającą na wyposażenie MacBooka w moduł łączności komórkowej. Patent opisuje sposób umieszczenia anteny pomiędzy zawiasami łączącymi ekran z resztą komputera. Oprócz łączności komórkowej, antena mogłaby również odpowiadać za komunikację Bluetooth czy NFC.

berrolia

Wiemy, że Apple od dawna zastanawia się nad wyposażeniem swoich laptopów w chip 3G/4G – co prawda pierwszy patent otrzymało w 2011 r., ale pierwszy prototyp takiego komputera zbudowało już w 2007 r. (zdjęcie poniżej). Steve Jobs mówił wtedy, że ostatecznie nie zdecydowali się na wprowadzenie takiego komputera na rynek, bo moduł łącznosci bezprzewodowej oraz anteny zabierały zbyt dużo miejsca, i takie rozwiązanie mocniej związywałony użytkowników z konkretnym operatorem.

Czy zdecyduje się na to teraz?

Jak zauważa Patently Apple, wielu producentów komputerów zapowiedziało, że w tym roku wprowadzi na rynek takie komputery. Microsoft ogłosił, że w nowy moduł LTE-Advanced Qualcomma będzie wyposażonych wiele laptopów z Windowsem 10, m.in. tych produkowanych przez Lenovo, Huawei, HP i Della. W grudniu taki komputer zaprezentowało Xiaomi (model Mi Air 4G), ale na razie trafił on tylko na rynek chiński.

MacBooki, nawet w wersji Pro ,stają się coraz bardziej mobilne, bo Apple musi je dopasowywać do zmieniającego się stylu życia – coraz częściej korzystamy z komputerów i pracujemy spoza domu czy biura, w miejscach, w których nie ma sieci WiFi lub jest ona zbyt wolna czy za słabo zabezpieczona.

Co prawda, przy pomocy iPhone’a lub iPada “Cellular”  już teraz jesteśmy w stanie stworzyć hotspot osobisty umożliwiający MacBookowi dostęp do internetu, ale dodanie do laptopa łączności LTE z pewnością uczyniłoby używanie go w takich sytuacjach łatwiejszym i wygodniejszym. Oczywiście ceną za to byłoby krótsze działanie komputera na jednym ładowaniu, ale wtedy z kolei dłużej działałby nasz smartfon czy tablet, który w trybie hotspotu szybko wyczerpuje baterię.

Dzięki możliwości łączenia z siecią komórkową możliwe stałoby się też rozmawianie i smsowanie bezpośrednio z Maca, bez konieczności transferowania rozmów i SMSów przez iPhone’a.

Wyposażenie MacBooka w karte SIM to oczywiście dodatkowy koszt, ale obecnie już niewielki, bo większość operatorów oferuje drugą kartę do konta za bardzo niewygórowaną opłatą (5-10 zł). W przyszłości wygodniejszym i jeszcze tańszym rozwiązaniem mogłaby być też karta eSIM.

Nie można nie zauważyć, że komputer od Apple wyposażony w łączność 4G już istnieje i nazywa się iPad Pro. Czy jest zatem sens dodawać tę funkcję do MacBooka? Dajcie znać w komentarzach, czy jest to coś, czego rzeczywiście potrzebujecie, czy raczej w ogóle nie warto zawracać sobie głowy takim pomysłem.

300x300-oslo

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Patently Apple

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: