Apple wyposaży nowego MacBooka Pro w kolejny procesor ARM zmniejszając uzależnienie od Intela – raport

Tomek Czech   2 lutego 2017

Wydaje, że Apple chce zrobić kolejny krok w stronę uniezależnienia się od Intela – po wyposażeniu ostatniego modelu MacBooka Pro we własny procesor T1 odpowiadający za pracę Touch Bara i bezpieczeństwo Touch ID, firma z Cupertino ma teraz pracować nad nowym chipem ARM dla MBP, który przejąłby część zadań, za które teraz odpowiedzialny jest procesor Intela. Takie informacje podał wczoraj Bloomberg, powołując się na źródła wewnątrz Apple.

berrolia

Nowy procesor, działający na podobnej zasadzie co T1, odpowiadałby przede wszystkim za zadania wykonywane w trybie niskiego zużycia energii. Chodzi głównie o funkcję “Power nap”, dzięki której komputer może monitorować pocztę, kalendarz i inne ustawienia iCloud oraz archiwizować dane w Time Machine będąc w uśpieniu i przy wyłączonym ekranie. Już teraz te zadania wykonywane są przy niskim zużyciu energii, ale nowy procesor ARM pozwoliłby na jeszcze większą oszczędność baterii.

O ile obecny procesor T1 (również w architekturze ARM) jest całkowicie niezależny od pozostałych komponentów komputera, o tyle nowy chip miałby połącznie m.in. z dyskami SSD i modułami łączności bezprzewodowej, dzięki czemu przejąłby kolejne zadania, za które teraz odpowiedzialny jest procesor Intela.

Nowy chip może pojawić się już w tegorocznym modelu MacBooka Pro, które premiera spodziewana jest jesienią.

Niezależność od Intela pozwoliłaby Apple nie tylko na jeszcze lepszą optymalizację współpracy hardware’u z softwarem, ale przede wszystkim na częstsze odświeżanie sprzętu lub wprowadzanie na rynek nowych modeli (brak konieczności czekania na kolejne generacji procesorów Intela i konieczność zmagania się z ich ograniczeniami). Jednak według informatorów Bloomberga, chociaż Apple zaczęło rozważać stworzenie własnego procesora dla MacBooków już 5 lat temu, w najbliższej przyszłości nie planuje całkowicie zrezygnować z chipów Intela.

300x300-oslo

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: