Nowy sposób na korzystanie z Apple Pay w Polsce (skomplikowany i nie dla wszystkich)

Tomek Czech   18 maja 2017

Apple Pay nie weszło jeszcze oficjalnie do Polski i prawdopodobnie szybko nie wejdzie. Być może będziemy mogli płacić iPhone’ami i Apple Watchami już niedługo dzięki aplikacji Revolut, która jest dostępna w Polsce i niedługo ma otrzymać wsparcie dla Apple Pay, ale nie wiadomo, czy możliwość korzystania z mobilnych płatności z Cupertino nie zostanie ograniczona terytorialnie do państw, w których Apple Pay jest dostępne oficjalnie.

Jednak Revolut może pomóc nam w płaceniu iPhonem w Polsce już dziś. Drugim elementem układanki jest aplikacja boon, która w zeszłym roku umożliwiła płatności Apple Pay w Polsce przez pewien czas, ale potem korzystanie z niej nad Wisłą zostało w praktyce zablokowane – uniemożliwiono zakładanie konta z Polski i doładowywanie już utworzonych kont z rachunku prowadzonego w polskim banku. Revolut pomaga nam reaktywować płatności mobilne z wykorzystaniem boon.

berrolia

Revolut to wirtualny serwis bankowy, który umożliwia szybkie założenie rachunku obsługiwanego przez aplikację. Jest on powiązany z wielowalutową, przedpłaconą kartą MasterCard. Można go zasilić inną kartą lub tradycyjnym przelewem. Od kilku dni rachunek w Revolut można też prowadzić w polskich złotych, dzięki czemu unikamy przewalutowania i korzystanie z wszystkich usług serwisu jest bardziej opłacalne. Okazuje się też, że z konta Revolut można zasilić rachunek w boon. Dzięki temu możemy w Polsce płacić przez Apple Pay z wykorzystaniem wirtualnej karty boon.

Przetestował to i opisał na Twitterze Michał Gapiński.

Żeby skorzystać z tej metody trzeba mieć konto nie tylko w Revolut (założenie go jest szybkie i proste), ale też w boon. Jako że zakładanie nowych kont w boon jest obecnie niemożliwe w Polsce, przez Apple Pay będą mogły płacić nad Wisłą tylko te osoby, które posiadają założone wcześniej konto boon lub założą je teraz, ale w jednym z państw, w którym boon działa oficjalnie: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy.

Po założeniu konta boon, trzeba zasilić rachunek przelewem z konta w Revolut. Jeśli prowadzimy je w polskiej walucie, zostanie ona przewalutowana na euro lub funty (w zależności w jakiej walucie prowadzimy konto boon). Przy płatności przez Apple Pay odbędzie się kolejne przewalutowanie – z powrotem na złotówki. Dokładnie tak działało to przed rokiem. Ale nie są to poważne “straty” – z wyliczeń Michała wynika, że przez przewalutowanie stracił 3 grosze na puszcze coli.

Cóż, cały proces jest dość skomplikowany, a założenie konta boon niemożliwe w Polsce, więc z Apple Pay nie skorzysta w ten sposób nad Wisłą wiele osób. Ale – teoretycznie – jest to możliwe (oczywiście było też możliwe wcześniej, zanim Revolut zyskał wsparcie dla PLN, ale cały proces był wtedy jeszcze bardziej skomplikowany).

Czekamy, aż Revolut zyska oficjalne wsparcie dla Apple Pay i liczymy na to, że korzystanie z niego nie zostanie zablokowane w Polsce.

Jeśli zaś chodzi o wprowadzenie Apple Pay do Polski przez firmę z Cupertino – według Jacka Uryniuka, eksperta od płatności mobilnych, najprawdopodobniej nie stanie się to w tym roku. Dlaczego? Przeczytaj nasz wywiad z Uryniukiem.

300x300-oslo

Przeczytaj też: Apple Pay w Polsce szybciej dzięki nowemu systemowi płatności od Apple?

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: @mikegapinski

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: