iOS 11: Apple wprowadza możliwość tymczasowego zablokowania Touch ID

Tomek Czech   17 sierpnia 2017

Jedna z użytkowniczek Twittera odkryła, że w iOS 11 Apple wprowadziło metodę na szybkie tymczasowe zablokowanie Touch ID. Wystarczy pięć razy szybko nacisnąć przycisk Power (Uśpij/Obudź). W pierwszej kolejności służy to szybkiemu połączeniu ze służbami ratunkowymi, ale teraz dodatkowo blokuje również czytnik linii papilarnych.

berrolia

Nie wiadomo, czy funkcja została dodana wcześniej, czy dopiero w najnowszej becie iOS 11.

Po pięciokrotnym naciśnięciu Power pojawia się ekran z trzema opcjami: możliwością wyłączenia telefonu, podglądu naszej karty medycznej lub połączeniu z numerem alarmowym (chyba że w Ustawienia -> Alarmowe SOS mamy zaznaczoną opcję automatycznego łączenia się z numerem alarmowym – wtedy taki ekran się nie wyświetli).

Okazuje się, że w iOS 11 blokowany jest w tej sytuacji także Touch ID – przy próbie odblokowania telefonu odciskiem palca wyświetl nam się informacja, że konieczne jest podanie kodu zabezpieczającego. Tylko w ten sposób możemy z powrotem aktywować Touch ID i odblokować iPhone’a.

We wcześniejszych wersjach iOS zablokowanie Touch ID było możliwe tylko przez wyłącznie i ponowne uruchomienie iPhone’a.

Szybkie zablokowanie czytnika linii papilarnych może się przydać np. w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że ktoś może chcieć zmusić nas do odblokowania odciskiem palca ukradzionego nam telefonu.

Jak zauważa The Verge, podobna funkcja może być tym bardziej przydatna po wprowadzeniu przez Apple systemu rozpoznawania twarzy w iPhonie 8. Zbliżenie użytkownikowi telefonu do twarzy jest łatwiejsze niż zmuszenie go do przyłożenia palca. Szybkie zablokowanie Face ID/Pearl ID uniemożliwiłoby złodziejowi dostęp do naszych danych.

Więcej o systemie odblokowywania twarzy w iPhonie 8:

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – Apple Watch LTE, Apple TV 4K, iPhone 7s i 8

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: @alt_kia, za The Verge

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: