Dlaczego Apple usuwa Touch ID? Bo rozpoznawanie twarzy jest szybsze, bardziej niezawodne i bezpieczniejsze – raport

Marek Twejn   8 sierpnia 2017

Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że iPhone 8 nie będzie posiadał Touch ID. Czytnik linii papilarnych ma zostać zastąpiony systemem rozpoznawania twarzy. Według Marka Gurmana z Bloomberga, który powołuje się na swoje kontakty wewnątrz Apple, podczas wrześniowej konferencji firma z Cupertino będzie przekonywała nas, że zastosowana przez nią nowa metoda biometryczna jest bardziej niezawodna, bezpieczniejsza i działa szybciej niż Touch ID.

berrolia

Kilka tygodni temu Gurman pisał, że skanowanie twarzy w nowym iPhonie może zastąpić czytnik linii papilarnych Touch ID przy odblokowywaniu telefonu, logowaniu się do aplikacji oraz korzystaniu z Apple Pay. Potwierdzenie możliwość autoryzacji płatności Apple Pay przez rozpoznawanie twarzy (które nosi roboczą nazwę “Pearl ID”) zostało kilka w ubiegłym tygodniu znalezione w oprogramowaniu HomePoda.

Na autoryzację płatności za pomocą Pearl ID może wskazywać też znaleziona tam animacja.

Podobna animacja z grafiką przedstawiającą obecne modele znajduje się już teraz w iOS i wyświetlana jest przy dokonywaniu płatności Apple Pay. Jest jednak jedna zasadnicza różnica – w obecnej animacji telefon przechodzi z pozycji pionowej do poziomej (sugestia, żeby zbliżyć go do terminala płatniczego), natomiast w nowej animacji telefon podnoszony jest do pionu, co może być sugestią, że po przyłożeniu go do terminala należy go delikatnie unieść, żeby umożliwić zeskanowanie naszej twarzy w celu autoryzacji płatności.

Uniesienie telefonu i skierowanie skanera bezpośrednio w stronę twarzy może jednak służyć jedynie upewnieniu się, że system zadziała, bo wczoraj w firmware HomePoda odkryto też sugestię, że odblokowywanie telefonu przez skanowanie twarzy może się odbywać nawet wtedy, kiedy telefon będzie leżał płasko na biurku. O tym również wspominał Gurman w swoim raporcie z początku lipca.

Żeby ulepszyć system rozpoznawania twarzy i uczynić go bardziej niezawodnym, Apple może też wyposażyć iPhone’a 8 w skaner tęczówki.

Według informatorów Gurmana, opracowany przez Apple system rozpoznawania twarzy potrafi rozpoznać i uwiarygodnić twarz użytkownika w ciągu zaledwie kilkuset milisekund. FastCompany pisało już na początku roku, że nowa technologia nazywa się “3D Sesnsing” i została stworzona przez Apple razem z firmą Lumentum. Z innych przecieków wiemy, że system ma działać w oparciu o zaawansowany skaner VCSEL, który oprócz twarzy może również rozpoznawać gesty.

Analityk Ming-Chi Kuo twierdzi, że iPhone 8 będzie wyposażony w „rewolucyjną” kamerę 3D, potrafiącą tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika. Cały system ma się składać z trzech elementów: kamery oraz nadajnika i odbiornika podczerwieni, co pozwoli na rozpoznanie twarzy nawet w ciemnościach. Potwierdzenie tych informacji również znaleziono w oprogramowaniu HomePoda.

Według japońskiego serwisu MacOtakara, iPhone 8 będzie posiadał dwie przednie kamery – jedna z ogniskową 32 mm, czyli taką, jaką posiada kamera FaceTime w obecnym modelu iPhone’a, oraz drugą, z ogniskową 24 lub 28 mm. System dwóch kamer ma pozwolić na wykonanie bardziej dokładnego skanu twarzy 3D, dzięki czemu system rozpoznawania twarzy w nowym flagowcu z Cupertino będzie bezpieczniejszy – nie będzie go można oszukać „płaskim” zdjęciem twarzy, wykonanym zwykłym aparatem, jak w przypadku Galaxy S8, który używa systemu 2D.

O tym, jak dokładnie będzie działał system rozpoznawania twarzy i czy Apple całkowicie usunie Touch ID z iPhone’a przekonamy się we wrześniu, kiedy spodziewana jest premiera najnowszego flagowca z Cupertino. Może on jednak trafić do sprzedaży z opóźnieniem (mniejszym lub większym).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym rozmawiamy o iPhonie 8.

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: