Dlaczego Apple usuwa Touch ID? Bo rozpoznawanie twarzy jest szybsze, bardziej niezawodne i bezpieczniejsze – raport

Marek Twejn   8 sierpnia 2017

Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że iPhone 8 nie będzie posiadał Touch ID. Czytnik linii papilarnych ma zostać zastąpiony systemem rozpoznawania twarzy. Według Marka Gurmana z Bloomberga, który powołuje się na swoje kontakty wewnątrz Apple, podczas wrześniowej konferencji firma z Cupertino będzie przekonywała nas, że zastosowana przez nią nowa metoda biometryczna jest bardziej niezawodna, bezpieczniejsza i działa szybciej niż Touch ID.

berrolia

Kilka tygodni temu Gurman pisał, że skanowanie twarzy w nowym iPhonie może zastąpić czytnik linii papilarnych Touch ID przy odblokowywaniu telefonu, logowaniu się do aplikacji oraz korzystaniu z Apple Pay. Potwierdzenie możliwość autoryzacji płatności Apple Pay przez rozpoznawanie twarzy (które nosi roboczą nazwę “Pearl ID”) zostało kilka w ubiegłym tygodniu znalezione w oprogramowaniu HomePoda.

Na autoryzację płatności za pomocą Pearl ID może wskazywać też znaleziona tam animacja.

Podobna animacja z grafiką przedstawiającą obecne modele znajduje się już teraz w iOS i wyświetlana jest przy dokonywaniu płatności Apple Pay. Jest jednak jedna zasadnicza różnica – w obecnej animacji telefon przechodzi z pozycji pionowej do poziomej (sugestia, żeby zbliżyć go do terminala płatniczego), natomiast w nowej animacji telefon podnoszony jest do pionu, co może być sugestią, że po przyłożeniu go do terminala należy go delikatnie unieść, żeby umożliwić zeskanowanie naszej twarzy w celu autoryzacji płatności.

Uniesienie telefonu i skierowanie skanera bezpośrednio w stronę twarzy może jednak służyć jedynie upewnieniu się, że system zadziała, bo wczoraj w firmware HomePoda odkryto też sugestię, że odblokowywanie telefonu przez skanowanie twarzy może się odbywać nawet wtedy, kiedy telefon będzie leżał płasko na biurku. O tym również wspominał Gurman w swoim raporcie z początku lipca.

Żeby ulepszyć system rozpoznawania twarzy i uczynić go bardziej niezawodnym, Apple może też wyposażyć iPhone’a 8 w skaner tęczówki.

Według informatorów Gurmana, opracowany przez Apple system rozpoznawania twarzy potrafi rozpoznać i uwiarygodnić twarz użytkownika w ciągu zaledwie kilkuset milisekund. FastCompany pisało już na początku roku, że nowa technologia nazywa się “3D Sesnsing” i została stworzona przez Apple razem z firmą Lumentum. Z innych przecieków wiemy, że system ma działać w oparciu o zaawansowany skaner VCSEL, który oprócz twarzy może również rozpoznawać gesty.

Analityk Ming-Chi Kuo twierdzi, że iPhone 8 będzie wyposażony w „rewolucyjną” kamerę 3D, potrafiącą tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika. Cały system ma się składać z trzech elementów: kamery oraz nadajnika i odbiornika podczerwieni, co pozwoli na rozpoznanie twarzy nawet w ciemnościach. Potwierdzenie tych informacji również znaleziono w oprogramowaniu HomePoda.

Według japońskiego serwisu MacOtakara, iPhone 8 będzie posiadał dwie przednie kamery – jedna z ogniskową 32 mm, czyli taką, jaką posiada kamera FaceTime w obecnym modelu iPhone’a, oraz drugą, z ogniskową 24 lub 28 mm. System dwóch kamer ma pozwolić na wykonanie bardziej dokładnego skanu twarzy 3D, dzięki czemu system rozpoznawania twarzy w nowym flagowcu z Cupertino będzie bezpieczniejszy – nie będzie go można oszukać „płaskim” zdjęciem twarzy, wykonanym zwykłym aparatem, jak w przypadku Galaxy S8, który używa systemu 2D.

O tym, jak dokładnie będzie działał system rozpoznawania twarzy i czy Apple całkowicie usunie Touch ID z iPhone’a przekonamy się we wrześniu, kiedy spodziewana jest premiera najnowszego flagowca z Cupertino. Może on jednak trafić do sprzedaży z opóźnieniem (mniejszym lub większym).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym rozmawiamy o iPhonie 8.

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: