Bloomberg: Apple testuje skanowanie twarzy jako zastępstwo dla Touch ID oraz wyświetlacz ProMotion dla iPhone’a (8)

Tomek Czech   4 lipca 2017

Mark Gurman z Bloomberga pisze, że Apple testuje technologię skanowanie twarzy, która może zastąpić czytnik linii papilarnych Touch ID przy odblokowywaniu iPhone’a, logowaniu się do aplikacji oraz płaceniu przy użyciu Apple Pay. Technologia jest wspierana przez sensor 3D.

berrolia

Żeby ulepszyć system rozpoznawania twarzy i uczynić go bardziej niezawodnym, Apple ma też testować skaner tęczówki.

Technologia jest ciągle w fazie rozwoju i Apple skupia się przede wszystkim na tym, żeby nowy system działał szybko i był niezawodny. W tym momencie skaner potrafi rozpoznać i uwiarygodnić twarz użytkownika nawet wtedy, kiedy telefon nie znajduje się blisko twarzy, tylko np. leży na biurku. I robi to w ciągu zaledwie kilkuset milisekund.

Według źródeł Gurmana, z testów przeprowadzanych przez Apple wynika, że nowa technologia zapewnia większe bezpieczeństwo niż Touch ID i ma go całkowicie zastąpić. Nie jest jednak przesądzone, że zostanie zastosowana już w tym roku w iPhonie 8.

Jednak biorąc pod uwagę wczorajsze doniesienia analityka Ming-Chi Kuo, że nowy iPhone nie będzie posiadał Touch ID, wyposażenie przez Apple iPhone’a 8 w zaawansowany system rozpoznawania twarzy wydaje się bardzo prawdopodobne.

Słyszeliśmy już o tym zresztą wiele razy.

The Korea Economic Daily podawało, że LG wyposaży iPhone’a 8 w zestaw kamer 3D. Według serwisu MacOtakara będą to dwie kamery – mają pozwolić na wykonanie bardziej dokładnego skanu twarzy 3D, dzięki czemu system rozpoznawania twarzy w nowym modelu iPhone’a będzie bezpieczniejszy – nie będzie go można oszukać „płaskim” zdjęciem twarzy, wykonanym zwykłym aparatem, jak w przypadku Galaxy S8, który używa systemu 2D.

Według Ming-Chi Kuo, iPhone 8 będzie posiadał „rewolucyjną” kamerę 3D, potrafiącą tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika. Cały system będzie się składał z trzech elementów: kamery oraz nadajnika i odbiornika podczerwieni.

FastCompany już kilka miesięcy temu podawało, że firma z Cupertino stworzyła nową technologię „3D-sensing”, która może zostać użyta do rozpoznawania twarzy, a zastosowana w kamerze może pomóc uzyskać lepszej jakości zdjęcia. Może być też wsparciem dla rzeczywistości rozszerzonej (AR).

W lutym Apple kupiło izraelską firmę RealFace, która opracowała własną technologię rozpoznawania twarzy, wykorzystującą sztuczną inteligencję.

ProMotion

Według Gurmana, Apple testuje też prototypy iPhone’a z ekranem z technologią ProMotion, który po raz pierwszy pojawił się w nowych modelach iPada Pro 10,5″ i 12,9″, zaprezentowanych na WWDC 2017.

Ekran ProMotion ma częstotliwość odświeżania 120 Hz, dzięki czemu jest niezwykle responsywny. Apple opisuje to w taki sposób: “Ekran reaguje natychmiast – zarówno na ruchy Twojego palca, jak i Apple Pencil. Niezależnie od tego, czy przeglądasz strony w Safari, czy grasz w grę 3D o bogatej grafice, wszystko działa szybko, płynnie i pochłania Cię bez reszty”.

Nie wiadomo, czy technologia ProMotion zostanie zastosowana już w iPhonie 8.

Czytaj też: Apple pracuje nad osobnym procesorem do sztucznej inteligencji. Może trafić już do iPhone’a 8

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: