Apple pracuje nad osobnym procesorem do sztucznej inteligencji. Może trafić już do iPhone’a 8

Tomek Czech   28 maja 2017

W najnowszym raporcie Bloomberg pisze, że Apple pracuje nad procesorem o roboczej nazwie “Apple Neural Engine”, w który będą wyposażone przyszłe produkty firmy z Cupertino, i który będzie odpowiedzialny za wszystkie funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Apple testowało już ten procesor w prototypie nowego iPhonie, ale nie wiadomo, czy ostatecznie trafi on do tegorocznych modeli, w tym do iPhone’a 8.

Byłby to dodatkowy procesor, montowany w urządzeniach obok procesora głównego (CPU) i graficznego (GPU). Dzięki niemu, takie funkcje, jak rozpoznawanie twarzy czy mowy działałyby lepiej. Nowy chip mógłby przejąć też niektóre funkcje już teraz obecne w iOS, np. podpowiadanie kolejnych słów podczas pisania na klawiaturze czy rozpoznawanie twarzy w aplikacji Zdjecia w iOS 10. W przyszłości dostęp do procesora dostałyby też aplikacje firm trzecich.

Jednak najważniejszym zadaniem nowego procesora w najbliższej przyszłości byłaby obsługa funkcji związanych z rozszerzoną rzeczywistością. Według wielu doniesień, mają się one pojawić już w iPhonie 8.

W przyszłości procesor mógłby być wykorzystany do obsługi systemu autonomicznej jazdy.

Według informatora Bloomberga, dzięki przeniesieniu obsługi niektórych zadań do nowego procesora, urządzenie może dłużej działać na jednym ładowaniu.

Procesor odpowiedzialny za obsługę funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję posiada już Google – chip nazwany Tensor Processing Unit (TPU) wykorzystywany jest w centrach przetwarzania danych i wspomaga m.in. rozpoznawanie obrazów. Podobny procesor stworzyła też Nvidia, w moduł odpowiedzialny za AI wyposażone są najnowsze chipy Qualcomma z serii Snapdragon.

Zarówno nowy chip, jak i nowe funkcje związane ze sztuczną inteligencją mogą być ogłoszone przez Apple już za kilka dni – podczas konferencji dewoloperskiej WWDC 2017, która zaczyna się 5 czerwca. Firma z Cupertino może też wtedy zaprezentować nowe urządzenie – inteligentnego asystenta domowego (“głośnik z Siri”).

Transmisja z sesji otwierającej WWDC wystartuje w poniedziałek, 5 czerwca o godzinie 19:00 czasu polskiego. ThinkApple będzie na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia. Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby niczego nie przegapić.

300x300-oslo

Może Cię zainteresować: 

Źródło: Bloomberg

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: