Apple kupuje technologię rozpoznawania twarzy RealFace – może trafić do nowego iPhone’a i asystenta domowego od Apple

Tomek Czech   19 lutego 2017

Apple kupiło właśnie izraelską firmę RealFace, zajmującą się cyberbezpieczeństwem i uczeniem maszynowym, która opracowała własną technologię rozpoznawania twarzy, wykorzystującą sztuczną inteligencję. Prawdopodobnie trafi ona do nowego iPhone’a (być może już do tegorocznego iPhone’a 8/X), ale zdecydowanie ważniejsze może być użycie jej w inteligentnym asystencie domowym na wzór Amazon Echo, które Apple może wprowadzić na rynek już w tym roku.

berrolia

Technologia opracowana przez RealFace znalazła na razie zastosowanie w aplikacji Pickeez, która – opierając się na mechanizmie rozpoznawania twarzy – wybiera i grupuje najlepsze zdjęcia użytkownika zamieszczone przez niego w sieciach społecznościowych. Aplikacja nie jest już dostępna. Oficjalna strona firmy również jest offline, co jest często stosowaną procedurą przy przejmowaniu firm przez Apple.

Oto demo z prezentacją działania technologii opracowanej przez RealFace:

Od dawna pojawiają się doniesienia, że Apple zastosuje dodatkowe czujniki biometryczne w nowym iPhonie. Mówi się o skanerze tęczówki (stosowanym obecnie w kilku modelach smartfonów innych producentów) lub skanerze 3D z systemem rozpoznawania twarzy. Zdaniem analityków J.P. Morgan, Apple w ogóle zrezygnuje z czytnika linii papilarnych Touch ID na rzecz systemu rozpoznawania twarzy,

Ale taki system może być też kluczowym elementem nowego urządzenia, nad którym Apple ma pracować od kilku lat, i które może zadebiutować już w tym roku – stacjonarnego asystenta domowego na wzór Amazon Echo i Google Home. Już w maju ubiegłego roku CNET podawało, że urządzenie to ma zostać wyposażone w kamerę (lub nawet kilka kamer) i system rozpoznawania twarzy.

Dzięki temu, urządzenie mogłoby być używane przez wszystkich domowników, przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności i ochrony danych każdemu z nich: potwierdzania tożsamości danej osoby byłoby niezbędne np. przy dostępie do prywatnych danych (np. skrzynka mailowa, wiadomości, konto bankowe), obsłudze innych „inteligentnych” urządzeń domowych (np. alarmu, kamer) czy przy zakupach online.

Dzięki nowej technologii, urządzenie mogłoby rozpoznawać kto znajduje się w pomieszczeniu i automatycznie aktywować profil danego użytkownika, np. włączając odpowiednią muzykę, oświetlenie, czy dobierając odpowiednią temperaturę.

W ostatnich dwóch latach Apple przejęło dwa inne startupy zajmujące się rozpoznawanie, twarzy  – Faceshift oraz Emotient. Zdobyte w ten sposób know-how może pomóc urządzeniu z Cupertino nie tylko rozpoznać użytkownika, ale również ocenić jego „stan emocjonalny”.

Według VentureBeat, zamiast tworzyć nowe urządzenie od podstaw, Apple mogłoby wbudować asystenta domowego w Apple TV nowej generacji. Co ciekawe, kilka dni temu pojawiły się doniesienia, że firma z Cupertino pracuje nad nowym modelem Apple TV, który ma wsoierać 4K, i którego premiera może się odbyć w 2017 r.

300x300-oslo

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Calcalist
Grafika: multiplex

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: