iPhone 8/X ze skanerem 3D i systemem rozpoznawania twarzy. Czy Apple usunie Touch ID z iPhone’a?

Tomek Czech   17 lutego 2017

Od dawna nie mamy wątpliwości, że Apple usunie z iPhone’a przycisk Home, ale czy przy okazji pozbędzie się też Touch ID? Do tej pory wydawało się, że czytnik linii papilarnych zostanie wbudowany w ekran lub umieszczony pod nim. Apple ma na to już co najmniej cztery patenty. Analitycy J.P. Morgan twierdzą jednak, że Touch ID zostanie całkowicie zastąpiony przez laser 3D oraz system rozpoznawania twarzy.

berrolia

Według nich, taki system będzie skuteczniejszą metodą uwierzytelniania użytkownika niż czytnik linii papilarnych, przez co zapewni większe bezpieczeństwo, nie tylko samemu urządzeniu, ale też np. transakcjom, których nim dokonujemy. Apple ma udostępnić API systemu, co pozwoli na używanie skanera 3D przez aplikacje firm trzecich.

Analitycy wierzą, że w przyszłości (być może już w 2018 r., ale jeszcze nie w tegorocznym iPhonie) skaner 3D będzie też wykorzystany do zastosowań AR/VR.

Cena takiego skanera jest niestety znacznie większa niż Touch ID, co czyni z niego kolejny komponent podnoszący cenę iPhone’a 8/X, który ma kosztować co najmniej tysiąc dolarów.

Biorąc pod uwagę dużą ilość sensorów, które Apple zamówiło u azjatyckich partnerów, analitycy nie wykluczają, że system rozpoznawania twarzy trafi również do iPhone’a 7s i 7s Plus.

Informacje o tym, że nowy iPhone ma być wyposażony w skaner tęczówki lub system rozpoznawania twarzy słyszymy już co najmniej od roku, ale pierwszy raz pojawiły się doniesienia, że nowe czujniki biometryczne całkowicie zastąpią Touch ID. Oczywiście pierwsza myśl jest taka, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawianie obydwu sensorów, które doskonale by się uzupełniały, ale Apple już wiele razy nas zaskakiwało lub udowodniło, że z pozoru “jedynie słuszne” rozwiązania wcale takie nie są lub po prostu nie są możliwe. Może okazać się, że wbudowanie Touch ID w ekran nie jest jednak tak łatwe, być może zastosowanie obu obu sensorów jednocześnie z różnych powodów jest niemożliwe.

Premiera trzech nowych iPhone’ów – 7s, 7s Plus oraz 8/X – spodziewana jest we wrześniu.

Mi Air – tak Apple walczyłoby ze smogiem

Wszystko o iPhonie 7s/8/X:

thinkapple-300x300-dragonfly

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: MacRumors

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: