iOS vs. Android – czy iPhone’y są rzeczywiście bezpieczniejsze?

Tomek Czech   15 października 2017

W obiegowej opinii iPhone’y są bardziej bezpieczne niż telefony z Androidem. Nawet Donald Trump musiał po objęciu prezydentury zrezygnować ze swojej ulubionej serii Galaxy na rzecz smartfona z Cupertino. Większe bezpieczeństwo urządzenia jest jednym z argumentów, którym Apple próbuje przekonać użytkowników Androida do przesiadki na iPhone’a w reklamach i na swojej stronie.

O to, czy iPhone’y są rzeczywiście bardziej bezpieczne od telefonów z Androidem, magazyn Barron’s postanowił zapytać Mike’a Johnsona, specjalistę od cyberbezpieczeństwa z Uniwersystetu Minesota, który posiada jeden z najlepszych w Stanach Zjednoczonych wydziałów nauk komputerowych.

berrolia

Johnson, który używał obu systemów, ale obecnie używa iPhone’a właśnie ze względu na większe bezpieczeństwo, potwierdził obiegową opinię i wymienił kilka argumentów na poparcie tej tezy:

  • dominacja Androida: googlowski system operacyjny zainstalowany jest na około 80% smartfonów na świecie – hakerom po prostu dużo bardziej opłaca się atakować Androida (tutaj warto dodać, że wielu ekspertów nie zgadza się, że nie warto hakować iOS – opłaca się to robić, tylko jest to po prostu trudniejsze ze zwględu na większy poziom zabezieczeń);
  • fragmentaryzacja Androida: Apple szybko łata znalezione dziury w systemie za pomocą aktualizacji, które mogą być natychmiast zainstalowane na zdecydowanej większość znajdujących się w użyciu iPhone’ów. Tymczasem w przypadku Androida producenci smarfonów stosują wiele różnych, zmodyfikowanych wersji systemu, najnowsze aktualizacje nie są dostępne dla większości telefonów – załatać odkrytej dziury w zabezpieczeniach nie jest więc ani szybkie, ani łatwe, w praktyce często jest niemożliwe. “Fragmentaryzacja to wróg bezpieczeństwa” – stwierdził Johnson;
  • o tym, który system jest bezpieczniejszy świadczy poziom trudności znalezienia krytycznych luk bezpieczeństwa i sposobów wykorzystania ich (np. tzw. zero days exploits) – największe firmy zajmujące się bezpieczeństwem zgodnie oceniają, że trudniej jest zhakować iOS: w poprzednim roku jedna z nich – Zerodium, zaoferowała aż 1,5 mln dol. za zero days exploits w iOS, podczas gdy znalezienie krytycznej luki w Androidzie wyceniła “jedynie” na 200 tys. dol.

10 powodów, dla których warto zmienić Androida na iPhone’a (według Apple)

Czytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Barron’s

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: