Wszystkie sposoby na ulepszenie działania Face ID w iPhonie X

Tomek Czech   17 listopada 2017

Face ID w iPhonie X działa naprawdę dobrze, sprawia, że Touch ID bardzo szybko zaczyna nam się wydawać przestarzałym rozwiązaniem  – takie są moje spostrzeżenia po dwóch tygodniach z najnowszym flagowcem Apple. Ale oczywiście nie działa bezbłędnie – zdarza się, że nas nie rozpozna, nie działa z dużego kąta (to moim zdaniem jej największa wada), znamy przypadki odblokowania telefonu przez osobę spokrewnioną z właścicielem. Nie dziwmy się jednak, że nie wszystko działa perfekcyjnie – to dopiero początki tej technologii, na pewno będzie nieustannie ulepszana.

berrolia

Ale już teraz możemy sprawić, by działa lepiej – była szybsza i bardziej niezawodna. Oto wszystkie sposoby, na ulepszenie działania Face ID w iPhonie X:

1. Korzystaj z funkcji “Podnieś, żeby obudzić” i “Stuknij, żeby obudzić”

Obie funkcje są domyślnie włączone w iOS, ale jeśli z jakichś powodów je wyłączyłeś/aś, uruchom je z powrotem, żeby przyspieszyć odblokowanie telefonu z Face ID.

Dzięki “Podnieś, żeby obudzić”, ekran automatycznie wybudza się, gdy unosimy telefon, żeby na niego spojrzeć. Nie trzeba naciskać przycisku Power. Jeśli mamy uruchomioną tę funkcję, wyświetlacz wybudzi się i kamera TrueDepth będzie próbowała zeskanować naszą twarz już w momencie unoszenia telefonu – gdy znajdzie się w odpowiedniej pozycji, żeby z niego korzystać, telefon najprawdopodobniej będzie już odblokowany.

Podobnie ze “Stuknij, żeby obudzić” (Tap to wake) – zwykłe dotknięcie wyświetlacza to zdecydowanie szybsza i wygodniejsza metoda wybudzenia go, niż wciskanie Power. A jak podaje Apple, kamera TrueDepth jest automatycznie aktywowana w momencie, kiedy ekran zostanie wybudzony.

“Podnieś, żeby obudzić” włączamy w Ustawienia -> Ekran i jasność.

“Stuknij, żeby obudzić” znajdziesz w Ustawienia -> Ogólne -> Dostępność.

2. Wyłącz “Face ID wymaga uwagi”

To funkcja bezpieczeństwa, jest oczywiście domyślnie uruchomiona. Dzięki niej odblokowanie iPhone’a jest możliwe tylko wtedy, kiedy mamy otwarte oczy (a właściwie co najmniej jedno) i patrzymy bezpośrednio na ekran. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy ktoś odblokuje nasz telefon umieszczając go przed nasza twarzą kiedy śpimy. Gdyby ktoś ukradł nam telefon, nie odblokuje go tak łatwo – jeśli zbliży go do naszej twarzy, musiałby nas zmusić nie tylko do otwarcia oczu, ale też do spojrzenia bezpośrednio na ekran.

Jednak funkcja ta z pewnością minimalnie spowalnia działanie Face ID – systemowi nie wystarczy zeskanowanie naszej twarzy, musi jeszcze upewnić się, że rzeczywiście patrzymy na wyświetlacz. Poza tym, często chcemy odblokować telefon nie patrząc na niego i zacząć go używać dopiero wtedy, kiedy będzie już odblokowany.

Więc jeśli nie obawiasz się kradzieży z próbą wymuszenia odblokowania lub tego, że któryś z domowników mógłby mieć dostęp do Twojego iPhone’a gdy śpisz, wyłącz tę funkcję, a Face ID z pewnością przyspieszy i zdecydowanie więcej prób odblokowania telefonu zakończy się sukcesem.

“Face ID wymaga uwagi” znajdziesz w Ustawienia -> Face ID i kod. Gdy ją wyłączysz, wyświetli się taki komunikat:

3. Wpisuj kod przy nieudanych próbach odblokowania

Face ID nieustannie “uczy się” naszej twarzy i z czasem działa coraz lepiej. System uczy się też na błędach i możemy mu w tym pomóc. Za każdym razem, kiedy próba odblokowania nie zakończy się sukcesem (Face ID nie rozpozna/nie zweryfikuje pozytywnie naszej twarzy), zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu – róbmy to! (bo możemy również w tym momencie jeszcze raz wykonać skan, ale to gorsza opcja z punktu widzenia “trenowania” systemu rozpoznawania twarzy).

Wpisując kod potwierdzamy naszą tożsamość i tym samym dajemy znać, że twarz, którą kamera zeskanowała przed chwilą to rzeczywiście nasza twarz. Następnym razem, kiedy Face ID wykona podobny skan, to nie będzie miała wątpliwości co do naszej tożsamości i po prostu odblokuje telefon zamiast prosić o kod. W ten sposób, po dłuższym czasie używania iPhone’a X, rozpoznawanie twarzy powinno działać błyskawicznie i niemal bezbłędnie.

Musimy tylko uważać, żeby przypadkowo nie nauczyć systemu, że może odblokowywać telefon inną twarzą – jeśli naszego iPhone’a weźmie do rąk osoba blisko z nami spokrewniona, bardzo do nas podobna i Face ID nie odblokuje telefonu (prawidłowo!), ale zaraz potem wpiszemy kod (bo chcemy po prostu pozwolić tej osobie skorzystać z naszego telefonu), damy systemowi mylne wrażenie, że była to jednak nasz twarz. Gdy taka sytuacja powtórzy się kilka razy, może się zdarzyć, że Face ID będzie rozpoznawała obie twarze. Teoretycznie nie powinno się tak dziać, ale znamy przypadki odblokowywania iPhona’a X przez osoby spokrewnione z właścicielem (np. syn czy brat) i podejrzewa się, że w niektórych przypadkach błąd polega właśnie na tym, że drugą twarz “dodano” właśnie przez wpisywanie kodu po nieudanych próbach odblokowania.

Dlatego jeśli pozwalamy innym osobom skorzystać z naszego telefonu, lepiej odblokować go przez Face ID skanując naszą twarz, niż przez wpisanie kodu.

4. Zachowaj odpowiednią odległość

Apple oficjalnie podaje, że Face ID działa najlepiej, gdy iPhone X znajduje się w odległości 25–50 cm od twarzy.

Pamiętajmy o tym przede wszystkim wtedy, kiedy korzystamy z iPhone’a w pozycji leżącej – okazuje się, że w łóżku często zbliżamy smartfona bliżej twarzy, gdy leżymy w określonych pozycjach, np. na brzuchu. Zwłaszcza osoby z wadą wzroku (np. rano, kiedy nie założą jeszcze okularów). W takiej sytuacji Face ID nie zadziała. Musimy oddalić telefon od twarzy.

5. Upewnij się, że nic nie zasłania kamery TrueDepth

O ile oczywiste jest, że nie powinniśmy zasłaniać kamery np. palcem, o tyle nie wszyscy wiedzą, że nie powinniśmy zasłaniać jej też folią czy szkłem ochronnym. Apple radzi też, żeby dbać o czystość kamery TrueDepth.

***

Pamiętaj, że oprócz oczu (przy włączonej funkcji “Face ID wymaga uwagi”), kamera potrzebuje też “widzieć” nasz nos i usta – nie zasłaniaj ich więc przy odblokowywaniu iPhone’a. Kaptur, czapka, kapelusz, okulary ani makijaż nie wpływają na działanie systemu rozpoznawania twarzy, ale Apple oficjalnie informuje, że Face ID nie zadziała, jeśli używamy niektórych typów okularów przeciwsłonecznych.

Niektórzy radzą też, żeby nie ruszać zbyt mocno głową w czasie odblokowywania, ale sprawdziłem to i okazało się, że Face ID odblokowywało iPhone’a nawet, gdy bardzo mocno potrząsałem głową.

Więcej o Face ID:

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – Tydzień z iPhonem X

(link do podcastu w iTunes)

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: