iMac Pro – wszystko, co musisz wiedzieć o najpotężniejszym komputerze Apple w historii

Tomek Czech   14 grudnia 2017

W kwietniu Apple zapowiedziało, że oprócz całkowicie odmienionego Maca Pro wprowadzi też na rynek nowego iMaca, przeznaczonego głównie dla użytkowników “pro”. Firma z Cupertino dotrzymała słowa i podczas WWDC 2017 zaprezentowała iMaca Pro, który – jak ogłoszono ze sceny – będzie najbardziej wydajnym komputerem, jaki Apple kiedykolwiek stworzyło.

Dzisiaj iMac Pro pojawił się w sprzedaży.

berrolia

“Nadeszła promoc” 

iMac Pro jest wyposażony w 8-, 10-, 14- lub nawet 18-rdzeniowe procesory Xeon z Turbo Boost do 4,5 GHz, grafikę Radeon Pro Vega z nową architekturą, pamięć RAM ECC do 128 GB, superszybkie dyski SSD do 4 TB z przepustowością 3GB/s oraz interfejs 10 GB Ethernet.

Moc obliczeniowa procesora graficznego to aż 11 teraflopów w trybie z pojedynczą precyzją i 22 teraflopów w trybie z połowiczną precyzją, czyli 3 razy więcej, niż w najbardziej wydajnym obecnie komputerze od Apple, czyli tegorocznym modelu Macu Pro.

4 porty Thunderbolt 3 (USB-C; prędkość do 40 GB/s) pozwalają na jednoczesne podłączenie dwóch systemów RAID i dwóch monitorów 5K. iMac Pro może obsłużyć nawet 44 mln pikseli.

Ogromna moc iMac Pro ma zadowolić najbardziej wymagających profesjonalistów i pozwolić m.in. na wizualizację, symulację i rendering 3D w czasie rzeczywistym, tworzenie bardziej rzeczywistych efektów specjalnych, jednoczesną obsługę wielu strumieni wideo 4K oraz szybką pracę przy zadaniach związanych z VR i uczeniem maszynowym.

Żeby to wszystko było możliwe, Apple zastosowało w iMacu Pro całkowicie przebudowany system wentylacji, który zapewnia ponad 80% wydajniejsze chłodzenie niż w obecnych modelach iMaca. Dzięki temu, iMac Pro może działać z mocą 500 W – o 67% większą niż wcześniejszy iMac.

Nie tylko nie przegrzeje się, ale ma chodzić wyjątkowo cicho.

Apple T2

Specjalnie dla iMaca Pro Apple zaprojektowało chip T2. Odpowiada on m.in. za bezpieczeństwo danych, lepszą pracę kamery FaceTime i przejmuje kilka dodatkowych zadań, odciążając główny procesor.

Zawarty  w T2 sygnałowy procesor obrazu współpracuje z kamerą FaceTime HD przy mapowaniu tonalnym, kontroli ekspozycji, automatycznej ekspozycji na podstawie wykrytej twarzy oraz regulacji balansu bieli – sprawiając, że funkcje te działają jeszcze lepiej.

Z czipem T2 iMac Pro jest jeszcze bezpieczniejszym komputerem: jego koprocesor Secure Enclave stanowi fundament dla nowych mechanizmów szyfrowania pamięci masowej i bezpiecznego uruchamiania systemu. Dane w pamięci SSD są szyfrowane metodą AES przez specjalny układ sprzętowy, bez wpływu na wydajność i bez angażowania procesora Intel Xeon, który może w tym czasie zajmować się innymi zadaniami obliczeniowymi.

Bezpieczne uruchamianie systemu chroni najniższe poziomy oprogramowania przed manipulacjami i dopuszcza do uruchamiania wyłącznie systemów operacyjnych wskazanych jako zaufane przez Apple.

Monitor

iMac Pro posiada 27-calowy wyświetlacz Retina 5K (14,7 miliona pikseli) o jasności 500 nitów, z szeroką gamą kolorów P3 i obsługą ponad miliarda barw.

Jest też wyposażony m.in. w nowe głośniki stereo z szerokim zakresem częstotliwości, kamerę FaceTime 1080p, 4 mikrofony i gniazdo karty SDXC.

iMac Pro jest dostępny w kolorze gwiezdnej szarości. Taki sam kolor mają akcesoria dla niego – Magic Keyboard z polem numerycznym, Magic Mouse 2 i Magic Trackpad 2.

Podstawowa konfiguracja iMaca Pro to:

 • 8-rdzeniowy procesor Intel Xeon W 3,2 GHz
 • Turbo Boost do 4,2 GHz
 • 32 GB pamięci RAM ECC 2666 MHz, możliwa konfiguracja z maksymalnie 128 GB
 • 1 TB pamięci masowej SSD
 • Procesor graficzny Radeon Pro Vega 56 z 8 GB pamięci HBM2
 • Ethernet 10 Gb
 • Cztery porty Thunderbolt 3
 • 27-calowy wyświetlacz Retina 5K P3 o rozdzielczości 5120 na 2880 pikseli

Cena: 23 999 zł

W podstawowej opcji komputer sprzedawany jest z Magic Mouse 2 w kolorze gwiezdnej szarości, ale podczas procesu konfiguracji możemy dokupić gładzik Magic Trackpad 2 (również w kolorze space gray) za 699 zl.

Do zakupionego przez nas modelu będziemy mogli dodać RAM, ale nie samodzielnie, lecz w jednym z Apple Store’ów lub autoryzowanych serwisów Apple.

Nie będzie za to można dołożyć bardziej pojemnego dysku, ani lepszej grafiki. Wydajność grafiki możemy zwiększyć jedynie za pomocą zewnętrznego procesora graficznego.

Szczegółowa specyfikacja: 

 • wyświetlacz: Retina 5K 27 cali, rozdzielczość 5120 na 2880 pikseli, jasność 500 nitów, szeroka gama kolorów (P3)
 • procesor: Intel Xeon 8-, 10- lub 18-rdzeniowy, Turbo Boost do 4,5 GHz, do 42 MB pamięci podręcznej
 • grafika: Radeon Pro Vega 56 z 8 GB pamięci HBM2 lub Radeon Pro Vega 64 z 16 GB pamięci HBM2, przepustowość do 400 GB/s
 • RAM: 32, 64 lub 128 GB DDR4 ECC 2666 MHz
 • pamięć masowa: 1, 2 lub 4 TB; przepustowość 3GB/s
 • porty: 4 x Thunderbolt 3/USB-C; 4 x USB 3, Ethernet, gniazdo SDXC z obsługą standardu UHS-II, gniazdo 3,5 mm minijack
 • Ethernet 10 GB
 • Wi-Fi 802.11ac zgodny z IEEE 802.11a/b/g/n
 • Bluetooth 4.2
 • kamera FaceTime 1080p
 • 4 mikrofony

Polujesz na MacBooka Pro? Sprawdź: MacBooki Pro tańsze nawet o 2100 zł

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: