Apple Watch coraz bardziej zaawansowanym urządzeniem medycznym – Apple pracuje nad wersją z pomiarem EKG

Tomek Czech   21 grudnia 2017

Bloomberg podaje dzisiaj, że Apple pracuje nad nowym modelem Apple Watcha z wbudowaną funkcją wykonywania pomiaru elektrycznej czynności serca, czyli EKG. Na razie firma testuje prototyp takiego zegarka i nie wiadomo, kiedy mógłby się on pojawić na rynku.

berrolia

EKG to niezwykle ważne badanie, pozwalające wykryć wiele wad serca oraz m.in. arytmię czy inne zaburzenia, co może uchronić nas np. przed zawałem. Do wykonania go potrzeba specjalistycznego sprzętu, w który wyposażone są szpitale, przychodnie czy karetki pogotowia. Jeśli na przeprowadzenie badania pozwoliłby zegarek, który zawsze mamy na nadgarstku, byłby to duży przełom w medycynie. Bez wątpienia pozwoliłoby to uratować wiele żyć ludzkich.

Według Bloomberga, Apple testuje obecnie prototyp Apple Watcha z funkcją EKG – żeby wykonać badanie, użytkownik musi ścisnąć obudowę zegarka dwoma palcami (ręką, na której nie jest założony zegarek). Urządzenie emituje wtedy nieodczuwalny dla nas impuls elektryczny, który wędruje do naszej klatki piersiowej i jest w stanie zmierzyć elektryczną czynność serca i rozpoznać niektóre nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Regularne, częste wykonywanie takiego badania, którego wyniki byłyby interpretowane automatycznie przez specjalną aplikację na Apple Watchu czy iPhonie lub wysyłane bezpośrednio do lekarza, pozwoliłoby ocenić stan zdrowia naszego serca i ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych dużo lepiej, niż badania wykonywane tylko raz na jakiś czas przy okazji wizyty u lekarza.

Obecnie dostępny jest Kardiaband (zdjęcie powyżej), czyli specjalny pasek do Apple Watcha, który umożliwia przeprowadzenie badania EKG. Kosztuje 199 dolarów.

Jeszcze zanim Apple pokazało światu Apple Wtacha było wiadomo, że będzie to kiedyś w dużej mierze urządzenie medyczne – firma z Cupertino zatrudniła dziesiątki światowej klasy specjalistów zajmujących się badaniami z pogranicza medycyny i technologii. Przejęła też kilka działających na tym polu firm.

We wrześniu w watchOS 4 pojawiła się funkcja powiadamiania użytkownika o nienaturalnie podwyższonym lub niskim tętnie, a w listopadzie Apple udostępniło aplikację, która pozwoli wykryć nieregularny rytm serca – arytmię, a zwłaszcza jedną z jej form – migotanie przedsionków.

Przeczytaj też: Apple Watch ratuje życie

Źródło: Bloomberg

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: