Apple chce ratować ludzkie życie – udostępnia aplikację Heart Study wykrywającą zaburzenia prowadzące do zawałów serca

Tomek Czech   30 listopada 2017

Monitorowanie stanu naszego zdrowia to jedna z głównych przyczyn, dla których Apple w ogóle stworzyło Apple Watcha. Wyposażenie zegarka w odpowiednie sensory okazało się dość trudne ze względu na wiele ograniczeń technologicznych, ale firma z Cupertino powoli dodaje kolejne “funkcje zdrowotne” software’owo – w watchOS 4 pojawiła się funkcja powiadamiania użytkownika o nienaturalnie podwyższonym lub niskim tętnie, a dzisiaj Apple udostępniło aplikację, która pozwoli wykryć nieregularny rytm serca – arytmię, a zwłaszcza jedną z jej form – migotanie przedsionków.

berrolia

“Chcielibyśmy uratować życie jak największej liczbie osób” – powiedział dzisiaj Jeff Williams, jeden z szefów Apple. Migotanie przedsionków to jedna z najczęstszych przyczyn zawału serca, w Stanach Zjednoczonych każdego roku ginie z tego powodu 130 tys. osób. Szacuje się, że w Polsce na to zaburzenie cierpi 600-700 tys. osób. Większość z nich nie doświadcza żadnych symptomów, więc jest zupełnie nieświadoma swojej choroby.

Aplikacja Apple Heart Study ma pomóc to zmienić. Została stworzona we współpracy z Uniwersytetem Stanforda. Będzie zbierała dane o rytmie serca użytkownika Apple Watcha i informowała go, jeśli wykryje nieregularności, które mogą być objawem migotania przedsionków. Zgromadzone dane będą też niezwykle pomocne w badaniach nad tą chorobą.

Niestety w tym momencie aplikacja dostępna jest jedynie w amerykańskim App Store. Jeśli posiadacie tam konto, możecie ją pobrać i zgłosić chęć udziału w badaniu (trzeba mieć więcej niż 22 lata i posiadać Apple Watch Series 1 lub nowszy), ale nie ma pewności, że osoby spoza USA zostaną pomyślnie zweryfikowane.

Podobne tematy:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Apple

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: