Wszystkie nowości w watchOS 4

Dawid Olczak   10 czerwca 2017

 „Przyjazny. Bystrzejszy. Nastawiony na Ciebie” – tak Apple reklamuje swój nowy system watchOS 4. Czy faktycznie tak jest? Przekonajcie się sami.

berrolia

Siri na wyciągnięcie ręki

Wraz z wprowadzeniem watchOS 4 otrzymamy dostęp do nowej tarczy – Siri, której zadaniem jest wyświetlanie potrzebnych nam informacji w odpowiednim momencie. To, co zobaczymy na naszym zegarku będzie uzależnione od pory dnia i zadań, jakie mamy do wykonania, np. rano Siri przypomni nam o spotkaniach biznesowych lub prywatnych, a wieczorem, że korki są większe niż zwykle i powrót do domu może potrwać dłużej.

Siri będzie nam przypominać o rzeczach pobranych z aplikacji systemowych oraz firm trzecich.

 

Aktywność

Apple Watch wprawdzie nie jest profesjonalnym zegarkiem sportowym, ale dla osób trenujących amatorsko nadaje się wyśmienicie. Zegarek od Apple od samego rana będzie nas teraz zachęcał do aktywności, kusząc nas osiągnięciami, które są w zasięgu naszej ręki i utrzymania aktualnych wyników.

Wieczorem, jeśli nasze kręgi nie będą domknięte, zegarek będzie nas dopingował i podpowiadał jak osiągnąć wyznaczony cel.Użytkownicy otrzymają także wyjątkowe wyzwania miesięczne przeznaczone tylko dla nich, by utrzymać naszą motywację i osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Trening

Rozpoczęcie treningu z Apple Watchem będzie jeszcze łatwiejsze oraz dużo szybsze dzięki funkcji szybkiego startu – wystarczy wybrać ćwiczenie i w nie stuknąć.

Jeśli lubisz uprawiać kilka rodzajów sportów jeden po drugim, na pewno spodoba ci się opcja szybkiego przełączania, dzięki której, np. po bieganiu będziesz mógł szybko wsiąść na rower i przełączyć się miedzy treningami w ciągu trwania jednej sesji.

Dla osób, które dużo pływają ze swoim zegarkiem, też znajdzie się kilka nowości – od teraz Apple Watch automatycznie zmierzy serie i odpoczynki, tempo oraz dystans dla każdego stylu pływackiego z osobna.

Siłownia i synchronizacja

Wszyscy, którzy chodzą na siłownię, bez wątpienia nie pogardzą możliwością zsynchronizowania swojego zegarka ze znajdującymi się tam urządzeniami treningowymi. Dzięki temu informacje, takie jak tętno, szybkość i spalanie kalorii będą zawsze zsynchronizowane z naszym Apple Watchem. Firmy, których urządzenia już teraz będą wspierać tę funckcję: Life Fitness, Cybex, Schwinn, StairMaster, Matrix, TechnoGym. 

Zegarek będzie również współpracował z zewnętrznymi akcesoriami (glukometr czy opaski mierzące tętno), żeby później móc wszystko zsynchronizować z aplikacją w iPhonie.

Muzyka & AirPods

Zmian doczekała się też aplikacja Muzyka. Jej interfejs został całkowicie przebudowany, dzięki czemu obsługa ma być bardziej intuicyjna. WatchOS 4 pozwala na synchronizację większej ilości playlist (nie tylko jednej), a playlisty przygotowane przez Apple Music, czyli Heavy Rotation, My Favorites Mix oraz My New Music Mix automatycznie zsynchronizują się z naszym zegarkiem.

Nowe tarcze

  • Kalejdoskop – zmienia statyczne obrazy w hipnotyzujące, ruchome wzory;
  • Toy Story – animowane postaci (Chudy, Buzz Astrala, Jessie) z bajki Disney’a zrealizowane razem z Pixarem;
  • Siri.

Apple Pay

Niestety jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe w naszym kraju dalej nic się nie zmienia i Apple Pay dalej pozostaje poza naszym zasięgiem. Kiedy jednak usługa zostanie nam już udostępniona, będziemy mogli za pomocą iMessages i Siri przesyłać lub odbierać pieniądze od naszych znajomy za pomocą Apple Watcha.

Interfejs

  • Wybór aplikacji: lista aplikacji w obecnym interfejsie przypomina plaster miodu, a ikony aplikacji mają okrągły kształt. Moim zdaniem nie jest to najwygodniejsza forma uruchamiania aplikacji, dlatego bardzo się cieszę, że w watchOS 4 będziemy mogli zmienić “widok siatki” na “widok listy”;
  • nowy dock: kart aplikacji nie przesuwamy już w bok, tylko z góry na dół;
  • centrum sterowania: powędrowała do niego nowa funkcja – latarki. Jej uruchomienie powoduje, że ekran zegarka świeci na biało. Możemy też aktywować migające światło, które przyda się podczas wieczornych treningów.

Więcej

W Apple Watch z systemem watchOS 4 znajdziemy również nowe animacje, automatyczne wyciszanie powiadomień podczas rozpoczęcia treningu, a jeśli zegarek wykryje, że prowadzimy samochód, również włączy tryb „nie przeszkadzać”.

Podsumowanie

Nowości jest naprawdę sporo i nie omieszkam wypróbować ich w wersji beta, kiedy będzie już dostępna publicznie. Finalna wersja watchOS 4.0 będzie dostępna jesienią.

Dajcie znać co sądzicie o nowej wersji systemu, co wam się podoba, a czego według Was zabrakło.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – iPhone IKS (i inne nowości)


iOS 11 – pierwsze wrażenia.

Wszystkie nowości z WWDC 2017:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Mac od ręki i w super cenie!

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: