Apple Pay w Polsce może być połączone z BLIK-iem (raport)

Tomek Czech   26 stycznia 2018

Aktualizacja: Poznaliśmy powód opóźnienia wejścia Apple Pay do Polski?

***

Z informacji, do których dotarł portal rp.pl (Rzeczpospolita) wynika, że Apple negocjuje z Polskim Standardem Płatności (PSP) wdrożenie Apple Pay w naszym kraju. Gazeta potwierdza podawane wcześniej przez Cashless.pl informacje, że początkowo kilka polskich banków negocjowało z firmą z Cupertino samodzielnie. Ale jako że Apple zależy na szerokim wdrożeniu usługi w Polsce, “banki zwarły szeregi i wznowiły negocjacje w imieniu instytucji, które wdrożyły płatności BLIK-iem.”

berrolia

Apple Pay w Polsce tylko z BLIK-iem?

Informatorzy rp.pl twierdzą, że negocjacje nie są proste, a jednym z tematów jest dopuszczenie płatności BLIK-iem w App Store.

– Mamy unikalny system w skali europejskiej, który świetnie się rozwija, szczególnie w dynamicznie rosnącym sektorze e-commerce – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

– Mamy ambicję w ramach PSP, by rozszerzać sieć akceptacji BLIK-iem, czyli miejsc, w których można w ten sposób zapłacić. Docelowo szerzej niż tylko w granicach naszego kraju.

Odmówił odpowiedzi, na pytanie, czy negocjują z Apple. Dodał jednak, że “rysują się bardzo ciekawe kooperacje międzynarodowe”.

Dodał, że PSP jest w stanie wyobrazić sobie sytuację, że BLIK jest akceptowaną metodą płatności na takich platformach, jak App Store czy Google Play.

Jednym z największych punktów spornych negocjacji ma być wysokość prowizji od transakcji, którą otrzymałoby Apple.

Pod koniec ubiegłego roku Cashless.pl podawał, że z Apple negocjacje podjęło pięć banków, wśród nich Alior, BZ WBK i mBank.

Realnym terminem debiutu Apple Pay w Polsce jest według Cashless drugi kwartał 2018 r., ale eksperci nie wykluczają, że usługa może wystartować w naszym kraju już w pierwszym kwartale tego roku.

Przeczytaj też: Debiutuje Apple Pay Cash. Co to jest i dlaczego nie ma go w Polsce?

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: rp.pl

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: