BLIK i PKO BP – poznaliśmy powód opóźnienia wejścia Apple Pay do Polski?

Tomek Czech   26 stycznia 2018

Według informacji Rzeczpospolitej, polskie banki zwarły szeregi i razem negocjują z Apple wprowadzenie Apple Pay. Ze strony polskiej negocjacje ma prowadzić Polski Standard Płatności w imieniu tych banków, które wdrożyły płatność BLIK-iem. Ten polski system miałby być w naszym kraju połączony z Apple Pay.

To właśnie może być główna przeszkodą we wprowadzeniu Apple Pay nad Wisłą.

rp.pl podaje, że niektóre banki, m.in. Alior i BZ WBK, po prostu czekają, aż Apple wprowadzi swoją usługę w Polsce, natomiast głównym rozgrywającym w negocjacjach jest PKO BP, co miałoby oznaczać, że Apple trudno będzie wprowadzić Apple Pay w Polsce bez współpracy ze stworzonym właśnie przez ten bank BLIK-iem (z inicjatywy PKO BP powstała spółka Polski Standard Płatności, która upowszechnia BLIK).

Jeśli warunkiem wejścia do nas Apple Pay jest połączenie go w jakikolwiek sposób z BLIK-iem, to dla firmy z Cupertino jest to sytuacja całkowicie nowa (niespotykana w innych krajach, gdzie wprowadzono już płatności mobilne od Apple), wymagająca przemyślenia sposobu działania usługi i nie wiadomo, czy Cook i spółka w ogóle się na to zgodzą. A jeśli nawet zaakceptują polskie warunki, to negocjacje i dostosowywanie Apple Pay do współpracy z BLIK-iem potrwają jeszcze bardzo długo.

W tym kontekście wysokość prowizji, którą od każdej transakcji miałoby pobierać Apple (co było głównym tematem negocjacji w innych krajach) może być najmniejszym problemem.

Więcej o Apple Pay:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: rp.pl

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: