Raport: wiele nowych możliwości NFC w iOS 12

Tomek Czech   28 maja 2018

Jak podaje serwis The Information, w iOS 12 Apple zamierza dać deweloperom pewnych typów aplikacji pełny dostęp do NFC w iPhonie, co znacznie poszerzyłoby możliwość wykorzystania tego modułu, który obecnie stosowany jest tylko do płatności Apple Pay.

berrolia

NFC w iPhone’ach mogłoby być między innymi wykorzystywane jako bezdotykowa metoda otwierania drzwi samochodowych czy hotelowych, płatności za transport publiczny czy umożliwić odczyt przechowywanego w telefonie wirtualnego dowodu osobistego lub prawa jazdy.

Apple chce, żeby użycie NFC było jak najprostsze i jak najszybsze, oraz żeby było możliwe bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Ma też być bezpieczne – najbardziej wrażliwe dane przekazywanych przez NFC mają być przechowywane w bezpiecznej enklawie, czyli koprocesorze kryptograficznym, w który wyposażony jest każdy iPhone od modelu 5s.

Według informatorów, niektórzy pracownicy Apple już testują nowe funkcje – NFC pozwala im między innymi otwierać drzwi wybranych pomieszczeń w budynkach nowego kampusu Apple Park.

Apple chce też, żeby dzięki NFC iPhone’y coraz częściej zastępowały bilety komunikacji miejskiej. Już teraz posiadacze iPhone’ów w Wielkiej Brytanii mogą płacić za wstęp do metra za pomocą swoich telefonów. Podobnie jest w Japonii – wszystkie sprzedawane na tym rynku iPhone’y od modelu 7 mają wbudowany chip FeliCa, dzięki któremu mogą płacić za korzystanie z komunikacji publicznej.

Premiera iOS 12 spodziewana jest 4 czerwca, podczas sesji otwierającej WWDC 2018 (start o 19:00 polskiego czasu).

Więcej o iOS 12:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: The Information, za 9to5Mac

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: