Apple otrzymało patent na rozciągliwe ekrany, które zamierza zintegrować z odzieżą

Łukasz Bernaczyk   20 lipca 2018

Czytając powyższy nagłówek pomyślałeś pewnie: „Co za pierdoły! Przecież to jakieś science fiction”. Jak się jednak okazuje, technologia rozciągliwych wyświetlaczy jest bardziej realna niż myślisz.

Większość z Was już pewnie gdzieś słyszała o zginanych ekranach, które mają być hitową technologią telefonów, być może nawet już w przyszłym roku. Okazuje się, że Apple idzie już o krok dalej.

berrolia

Amerykański urząd patentowy poinformował na swojej stronie, że gigant z Cupertino otrzymał patent na „miękkie, rozciągliwe urządzenia wejścia – wyjścia”. Pod pojęciem „urządzenia wejścia – wyjścia” zawarto „telefony, komputery, ekrany, czujniki dotykowe oraz inne urządzenia zawierające układy scalone”.

rozciągliwy ekran Apple rysunek 1

 

Nie wdając się w detale (opis patentu ma 37 stron), dokument opisuje technologię, której podstawą jest warstwa rozciągliwego podłoża, w jej wnętrzu osadzony jest cienki film z obwodami elektrycznymi i całymi układami scalonymi.

rozciągliwy ekran Apple rysunek 2

Kolejną warstwę może (ale nie musi w przypadku urządzeń innych niż ekrany) stanowić szereg zespolonych, krystalicznych diod LED.

rozciągliwy ekran Apple rysunek 3

Wydawać by się mogło, że komercyjne zapotrzebowanie na technologie wbudowane w ubrania nie będzie zbyt duże, bo przecież po co komu ekran wbudowany np. w rękaw bluzy czy kurtki. Ale poza zastosowaniem komercyjnym (mam tu na myśli cywilnym), istnieją też inne…

Wprawdzie patent został przyznany przedwczoraj, jednakże wniosek o jego przyznanie Apple złożyło znacznie wcześniej, bo już w 2016 roku. Niedługo po tym wspólnie z kilkoma innymi firmami rozpoczęło współpracę z Pentagonem w ramach FlexTech Alliance.

Nadrzędnym celem powstałej w ten sposób spółki partnerskiej było … stworzenie technologii elektroniki rozciągliwej dla wojska.

Zastosowań militarnych dla opatentowanego rozwiązania jest pewnie znacznie więcej niż tych komercyjnych. Tak naprawdę to wojsko może być prawdziwym powodem powstania opisanej technologii, ale przecież nie od dziś wiemy, że to właśnie przemysł zbrojeniowy najbardziej napędza rozwój wszelakich technologii.

Zobacz też: Apple patentuje składanego na pół smartfona z elastycznym ekranem OLED

HIT TYGODNIA: Etui z limitowanej edycji SPIGEN CLASSIC dla iPhone’a X: model ONE lub C1

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: United States Patent and Trademark Office, cultofmac.com
Zdjęcie: T-shirt OS

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: