Inteligentny dom: dodajemy pierwszy produkt HomeKit – Fibaro Single Switch (odcinek #3)

Dawid Olczak   10 września 2018

Jeśli jesteś na początku swojej przygody z inteligentnym domem opartym na technologii HomeKit, z pewnością będziesz szukać urządzenia, które da Ci najwięcej frajdy oraz przyniesie relatywnie najwięcej korzyści. Bardzo możliwe, że Twoim podstawowym kryterium będzie także wybór urządzenia bardzo uniwersalnego, które będziesz mógł wykorzystać do zautomatyzowania światła, gniazda elektrycznego czy wentylatora.

Ale czy istnieje w ogóle taki produkt na rynku? Oczywiście, że tak – jest nim oczywiście Single Switch od Fibaro.

berrolia

Dodawanie akcesoriów do HomeKit

Zanim przejdziemy do opisywania możliwości produktu firmy Fibaro, koniecznie muszę wspomnieć o tym, w jaki sposób dodaje się akcesoria HomeKit (jeśli nie masz z tym żadnych problemów, przejdź do następnego akapitu).

Wszystkie akcesoria, które wspierają HomeKit, można zsynchronizować z naszymi domowymi urządzeniami w dwojaki sposób.

 1. Za pomocą natywnej aplikacji Dom od Apple.
 2. Za pomocą aplikacji firm trzecich – jeśli kupiłeś produkt firmy Fibaro, możesz ściągnąć ich aplikację i przez nią dodać akcesorium do naszego domu.

Oczywiście rekomenduję wybrać pierwszy sposób – jest najwygodniejszy, najszybszy i najbardziej bezproblemowy.

Ale jak dodawanie różnych akcesoriów wygląda w praktyce?

Dodawanie urządzeń HomeKit za pomocą aplikacji Dom

Jak to zwykle bywa, Apple gdzie się tylko da upraszcza większość czynności, o które wielu producentów oprogramowania nie ma nawet zamiaru zadbać. Dokładnie tak jest w przypadku dodawania akcesoriów HomeKit w aplikacji Dom.

Aby dodać jakikolwiek produkt, wystarczy w aplikacji Dom wcisnąć znajdującą się w prawym górnym rogu ikonkę „+” i wybrać z listy „Dodaj akcesorium”.
Kolejną czynnością będzie zeskanowanie kodu, który zazwyczaj jest naklejony na produkt lub znajduje się w instrukcji użytkowania. Oczywiście istnieje też możliwość wpisania kodu ręcznie. Jest to szczególnie przydatne jeżeli mamy zrobioną listę produktów podzieloną na numery seryjne oraz kody parowania (taka lista przydaje się jeżeli mamy dużo urządzeń HomeKit).

Po poprawnym zeskanowaniu produktu przydzielamy go do odpowiedniego pomieszczenia w naszym mieszkaniu i możemy mu nadać odpowiednią nazwę (np. TV LAMP). Jeśli nie jest to dla Was żadna przeszkoda, nadajcie wszystkim Waszym produktom angielskie nazwy – później łatwiej Wam będzie wszystkim zarządzać za pomocą Siri.

Co to jest Single Switch?


Single Switch to tak naprawdę mała kostka podtynkowa, którą wmontowujecie pod przełącznik światła lub w gniazdko elektryczne i dzięki temu możecie za jej pomocą sterować w Waszym domu oświetleniem lub każdym urządzeniem podłączonym do tego gniazdka.

Oczywiście to, w jaki sposób wykorzystacie to urządzenie i gdzie je zamontujecie, zdecydujecie sami.
Ja postanowiłem zamontować Single Switch w każdym gniazdku prądowym oraz przy każdym włączniku oświetlenia – w sumie w ponad dwudziestu różnych punktach.

Dzięki temu, że można wykorzystać go do zarządzania oświetleniem lub gniazdami prądowymi, Single Switch jest tak naprawdę najbardziej uniwersalnym akcesorium HomeKit jakie znam.

Dlaczego Single Switch?

Jeśli interesujecie się inteligentnymi akcesoriami już od jakiegoś czasu, z pewnością szybko zadacie mi pytanie – dlaczego do oświetlenia nie wykorzystałem Philips Hue? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – w wielu przypadkach Single Switch jest po prostu dużo tańszą alternatywą dla Philips Hue.

Oczywiście Single Switch nie oferuje możliwości ściemniania oraz zmiany koloru żarówki, lecz pozwala zaoszczędzić w niektórych przypadkach kilkaset złotych.

Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, że kiedy wykorzystacie Single Switch do zarządzania oświetleniem, będziecie mogli sterować nim jednocześnie z poziomu iPhone’a, iPada, HomePoda oraz w staromodny manualny sposób.

Z doświadczenia wiem, że moja żona ciągle lubi włączać oświetlenie ręcznie, ja natomiast robię to tylko głosowo lub za pomocą automatyzacji. Dlatego ważne dla mnie było to, że jeśli ktoś z domowników wyłączy światło manualnie, ja mam dalej możliwość sterowania nim za pomocą telefonu, automatyzacji, bądź HomePoda.

Oświetlenie Philips Hue tego nam nie zagwarantuje, chyba że zaopatrzymy się w specjalne bezprzewodowe włączniki światła, przewody znajdujące się w ścianie podłączymy ze sobą na sztywno i zaślepimy nieużywane puszki.

Fibaro Single Switch – jak podłączyć? (WAŻNE!)

Na samym początku muszę wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy – Single Switch (w przypadku oświetlenia) możemy podłączyć tylko do instalacji trzyżyłowej.

Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, koniecznie sprawdź jaką masz poprowadzoną instalację. Najprawdopodobniej jest ona dwużyłowa i nie będziesz mógł do niej podpiąć Single Switch, ani żadnego innego podobnego produktu, który znajduje się na polskim rynku. Natomiast jeśli mieszkasz w nowym budownictwie, instalacja prawie na pewno została wykonana według nowych standardów i z podłączeniem Single Switch nie będziesz mial żadnych problemów.

Musimy również wziąć pod uwagę, że instalacja, która jest zamontowana w naszym mieszkaniu została wykonana przez debili (pozdrawiam serdecznie elektryków z Wieniawskiego 63 w Rzeszowie) i poziom abstrakcji jej wykonania nas przerośnie.

Single Switch – czy wzywać elektryka?

Nie będę się tu nawet próbował wymądrzać. Nie jestem elektrykiem, nie znam się na tym, dlatego do podłączenia Single Switch wynająłem elektryka. Wprawdzie podjąłem się jednej próby podłączenia opisywanego przeze mnie urządzenia samemu i skończyło się to tak, że nie miałem prądu w całym mieszkaniu oraz dodatkowo spaliłem cały przełącznik.

Koszt podłączenia przez elektryka

Oczywiście nie mam pojęcia, jak wyglądają koszty wynajęcia elektryka w każdym mieście w Polsce, ale ogólnie rzecz biorąc, ceny nie powinny znacząco od siebie odbiegać. W moim mieście (Rzeszów) podłączenie Single Switch kosztowało mnie 5 zł za sztukę.

Więc, jak łatwo policzyć, jest to znikomy ułamek ceny, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na same kostki wydaliśmy ponad 5 tys. zł. Możemy również poprosić elektryka o podłączenie tylko jednej kostki – resztę podepniemy wzorując się na pracy wykonanej przez fachowca.

Podłączenie Single Switch – wideo

Jeśli jednak uważasz się za osobę, która poradzi sobie z podłączeniem opisywanego przeze mnie urządzenia, poniżej załączam wideo, które powinno Ci pomóc w instalacji.

Fibaro Single Switch – zasięg

Single Switch, jak większość urządzeń oferowanych przez firmę Fibaro, komunikuje się z centralką HomeKit za pomocą technologii Bluetooth. Ma to swoje zalety oraz wady.

Największą wadą jest – jak się pewnie domyślacie – zasięg urządzeń. W mieszkaniu o powierzchni 50 m2 tego nie uświadczymy, wszystko działa jak należy. Jednak w większych mieszkaniach możemy zauważyć opóźnienia podczas włączania światła lub połączenie może zostać całkowicie zerwane – dzieje się tak, jeżeli urządzenia znajdują się zbyt daleko od centralki.

Jednak istnieje sposób, dzięki któremu wszystkie urządzenia komunikujące się za pomocą technologii Bluetooth oraz WiFi będą miały zasięg w całym domu.

Centralka sterująca oraz kilka Apple TV


Przyznam się bez bicia, że wcześniej sam nie wiedziałem, że Apple TV może pracować jako repeater i tym samym przedłużać sygnał urządzeń HomeKit. Dowiedziałem się o tym od Mariusza Sobczyka, jednego z niewielu ekspertów HomeKit w naszym kraju.

Jak to działa w praktyce i co nam to daje?

Załóżmy, że nasze mieszkanie ma około 100 m2 i z góry zakładamy, że nie wszystkie urządzenia będą w stanie bez przeszkód komunikować się z naszą centralką, która znajduje się w salonie. Aby uniknąć opóźnień lub zaników sygnału należy w kilku pomieszczeniach (a przynajmniej w jednym) zainstalować dodatkowe Apple TV i po problemie. Wszystkie urządzenia w naszym domu od teraz będą bez przeszkód komunikować się z naszą centralką, nawet jeśli znajdują się na drugim końcu naszego mieszkania.

Dlaczego warto podłączyć Single Switch do gniazd prądowych?

Oczywiście podłączenie Single Switch do oświetlenia daje nam najbardziej spektakularny efekt końcowy, lecz zainstalowanie go w gniazdach elektrycznych jest bardziej przydatne, niż mogłoby się wydawać.

Pierwszym z powodów, przez który zainstalowałem Single Switch w gniazdkach było bezpieczeństwo moich dzieci. Mam córkę w wieku dwóch lat, która nieprzerwanie majsterkuje przy gniazdkach, więc ciągle martwiłem się, że porazi ją prąd. Dziś już nie muszę się o to bać, bo wszystkie nieużywanie gniazda są wyłączone i włączamy je tylko w razie potrzeby.

Kolejnym ważnym argumentem były automatyzacje bezpieczeństwa. Załóżmy, że wylała nam zmywarka. Za pomocą Single Switch oraz czujnika zalania od Fibaro, zmywarka zostanie automatycznie odłączona od zasilania.

Kolejnym świetnym przykładem jest czujnik CO, lecz tutaj zastosowałem znacznie poszerzoną automatyzację. Mianowicie, jeśli czujnik CO wykryje tlenek węgla, to automatycznie odetnie zasilanie od pieca gazowego, włączy światło w całym mieszkaniu (przydatne jeśli wyciek nastąpi w nocy), odsłoni rolety w oknach oraz otworzy zamek Gerda Lock w drzwiach frontowych.

Możliwości wykorzystania Single Switch w gniazdach elektrycznych jest naprawdę sporo – jedne są bardziej przydatne, inne mniej, ale pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a Single Switch może je zwiększyć.

Do których gniazdek nie podłączać Single Switch?

Jednak są pewne elementy naszego domu, których nie powinniśmy automatyzować. Jest to oczywiście gniazdo, do którego podpięty jest router, HomePod czy jakiekolwiek inne urządzenie zarządzające naszym mieszkaniem – chyba nie muszę nikomu tłumaczyć dlaczego?

Do kolejnych elementów, których nie powinniśmy automatyzować, zaliczają się gniazda, do których podłączamy urządzenia o dużym poborze mocy. Single Switch jest w stanie wytrzymać obciążenie do około 2000 W, dlatego nie wytrzyma obciążenia, które zaserwuje mu żelazko czy pralka.

Jednak bez najmniejszego problemu można do niego podłączyć odkurzacz, czajnik, lodówkę, suszarkę, itp.

Single Switch – dodatkowe możliwości

Urządzenia takie jak Single Switch oraz Wall Plug od Fibaro, oferują nam również możliwość monitorowania zużycia energii. Niestety Apple natywnie jeszcze nie wytyczyła standardu monitorowania zużycia energii. Dlatego każdy producent musi stosować własne rozwiązania. W związku z powyższym nie przykładam wielkiej wagi do tych danych i traktuję je jako ciekawostkę.

Kolejną ciekawostkę Single Switch znajdziemy w ustawieniach urządzenia znajdujących się w aplikacji Fibaro – oferuje nam ona zdefiniowanie go jako włącznika oświetlenia lub jako gniazdko użytkowe. Co to nam daje? A no to, że kiedy powiemy do Siri “włącz światło”, to włączy wszystkie urządzenia, które są zdefiniowane jako światło, a pozostałe zostawi nienaruszone.
W aplikacji Fibaro możemy również zdefiniować co ma się dziać z urządzeniem po awarii prądu, itp.

Jednak tym zajmiemy się w kolejnych wpisach, ponieważ znajduje się tam znacznie więcej ciekawych opcji, o których chciałbym szerzej napisać.

Fibaro Single Switch – przemyślenia

Po kilkunastu tygodniach użytkowania Single Switch jestem z nich bardzo zadowolony. Owszem, mogłyby mieć większą funkcjonalność, jak np. ściemnianie światła czy zmianę jego koloru, ale do tego w przyszłości będą dedykowane inne urządzenia.

Natomiast jeśli chodzi o samą stabilność urządzeń, to naprawdę nie mam na co narzekać. Żadne z nich się samo nie wyłącza i nie żyje swoim życiem. Tylko czasami zdarzają im się małe opóźnienia w reakcji na komendy. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że jest to wina odległości od centrali zarządzającej (niektóre czujniki znajdują się za dwoma grubymi ścianami).

Jednak jak pisałem wcześniej, ten problem można wyeliminować instalując dodatkowe Apple TV w pomieszczeniu, które znajduję się na drugim końcu mieszkania.

Single Switch – Dane techniczne

 

 • Zasilanie: 100-240V~ 50/60 Hz
 • Prąd znamionowy: Standardy IEc: 8A Standardy UL: 6,5A
 • Temperatura pracy: 0-35°c
 • Do montażu w puszkach: Ø ≥ 50mm, głębokość ≥ 60mm
 • Typ zabezpieczenia: wymagany zewnętrzny wyłącznik nad- miarowo-prądowy o prądzie nominalnym nie większym niż 10A
 • Zasięg: do 50m w terenie otwartym do 40m w budynkach
 • (w zależności od materiałów budowlanych)
 • Zgodność z dyrektywami UE: EMc 2014/30/EU RED 2014/53/EU RoHS 2011/65/EU LVD 2014/35/EU[A]
 • Wymiary (dł. x szer. x wys.): 42.5 x 38.25 x 20.3 mm

Single Switch z HomeKit jest dostępny w ThinkStore za 279 zł

Promocja

Tylko przez najbliższe dwa tygodnie Single Switch będzie można zakupić w promocyjnej cenie. Jeśli zdecydujecie się na zakup w ThinkStore trzech sztuk Single Switch, cena zestawu zostanie obniżona aż o 10% – wystarczy, że podczas składania zamówienia podacie kod: “SingleSwitch&ThinkStore”.

Pamiętajcie o naszej grupie HomeKit na Facebooku i konkursie!

Pamiętajcie również o naszej grupie HomeKit na Facebooku – jest nas tam coraz więcej, pomogliśmy już Wam rozwiązać całkiem sporo problemów. Bardzo dużo się też od Was nauczyliśmy.

Pamiętajcie też o naszym konkursie, w którym do wygrania jest zestaw trzech produktów ufundowanych przez firmę Fibaro – szczegóły w linku >>kliknij tutaj<<

Kolejne wpisy

Kolejny artykuł dotyczący inteligentnego domu już za tydzień. Dowiecie się w nim, jak poprawnie zautomatyzować Wasze mieszanie. Oczywiście użyjemy konkretnych przykładów na konkretnych urządzeniach  – Single Switch / Czujnik ruchu.

PROMOCJA: Słuchawki wokółuszne Denon AH-GC30 z ANC tańsze o 400 zł!

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: