Przegląd nowości w iOS 12 – Czas przed ekranem

Łukasz Bernaczyk   20 września 2018

To już kolejna część przeglądu nowości w iOS 12. Tym razem zajmę się zupełnie nową funkcją systemu, jaką jest „Czas przed ekranem” i wszystkimi ciekawymi opcjami, które oferuje.

iOS 12 – Czas przed ekranem

To nowa sekcja wbudowana w ustawienia iOS 12, pokazująca nam w bardzo szczegółowy sposób jak korzystamy z naszych iPhone’ów czy iPadów.

Funkcja udostępnia także doskonałe narzędzia pozwalające ograniczyć ilość czasu spędzaną nad konkretnymi aplikacjami lub grupami aplikacji.

Po wejściu w  Ustawienia -> “Czas przed ekranem” możemy zobaczyć, ile czasu spędzamy przed telefonem, jakich grup aplikacji najczęściej używamy (np. “sieci społecznościowe”, “biurowe”, gry”, “kreatywność”, “rozrywka”) i ile dokładnie czasu nam to zajmuje. Te same informacje możemy uzyskać dla poszczególnych aplikacji.

Widzimy też, ile razy aktywowaliśmy ekran telefonu oraz w jakich godzinach.

Następną sekcję informacyjną tworzą dane dotyczące otrzymywanych powiadomień, pokazując nam, ile powiadomień otrzymaliśmy od konkretnej aplikacji.

Wszystkie powyższe dane możemy przeglądać w zestawieniu dobowym lub tygodniowym. Mamy też wybór, czy dane mają być sumowane ze wszystkich urządzeń zalogowanych do jednego konta iCloud, czy może chcemy widzieć statystyki tylko dla wybranego iPhone’a lub iPada.

Limity aplikacji i czas bez urządzenia

Dla użytkowników, którzy chcieliby ograniczyć używanie urządzenia, Apple wprowadziło dwie ciekawe funkcje.

Pierwszą z nich jest „Limity aplikacji”. Pozwala ona na ustawienie określonego czasu, w którym użytkownik może korzystać z danej grupy aplikacji, np. z sieci społecznościowych.

Na 5 minut przed upływem założonego czasu, nasz telefon wyświetli powiadomienie, mówiące, że pora zmienić zajęcie. Oczywiście, takie powiadomienie możemy po prostu zignorować.

Funkcja „Czas bez urządzenia” działa z grubsza podobnie, różnica jest jedna taka, że w tym wypadku ustawiamy godziny, w których nie chcemy w ogóle korzystać z telefonu.

W tym czasie, w przypadku odblokowania telefonu, będziemy mogli jedynie wykonywać połączenia telefoniczne oraz korzystać z aplikacji, dla których wcześniej ustawiliśmy wyjątek.

Ograniczaj treść i prywatność

Na koniec ostatnia nowa funkcja, przydatna zwłaszcza rodzicom. “Ograniczaj treść i prywatność”, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na ustawienie zasad, na jakich użytkownik może korzystać z telefonu.

Rodzic może tutaj pełnić poniekąd rolę administratora telefonu i dowolnie regulować możliwości użytkownika, np. związane z zakupami w iTunes Store i App Store, czy dozwoloną treścią stron internetowych i aplikacji.

Opcji jest naprawdę sporo, możemy między innymi:

  • zabronić zakupów w App Store;
  • zabronić instalowania czy usuwania aplikacji;
  • ograniczyć dostęp do wybranych aplikacji;
  • zablokować wyświetlanie witryn z niecenzuralną treścią;
  • wyłączyć możliwość grania w trybie multiplayer;
  • zablokować możliwość zmiany kodu telefonu.

Dla całej aplikacji „Czas przed ekranem” istnieje możliwość ustawienia kodu, bez którego nie zmienimy żadnych z wyżej wymienionych ustawień.

***

Przeczytaj też: 5 moich ulubionych funkcji iOS 12.

Już teraz zapraszam Was do kolejnej części mojego przeglądu nowości w iOS 12. Zajmę się w niej aplikacją Miarka, która przy wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości pozwala nam mierzyć obiekty za pomocą telefonu.

Poprzednie artykuły z cyklu “Przegląd nowości w iOS 12”:

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: