5 moich ulubionych funkcji iOS 12

Łukasz Bernaczyk   19 września 2018

W poniedziałek Apple udostępniło oficjalną wersję iOS 12. Mam nadzieję, że system śmiga już na waszych iPhone’ach i iPadach. Ja korzystam z „dwunastki” już ponad dwa miesiące, bodajże od trzeciej bety. Pozwólcie, że przedstawię Wam pięć moich ulubionych funkcji tego systemu.

berrolia

iOS 12 – najlepsze funkcje

Nowe funkcje iOS 12, które szczególnie sobie cenię, znajdziecie poniżej. Ich kolejność jest losowa. Bardzo ciężko byłoby ułożyć je pod względem tego, która bardziej mi się spodobała, czy też która jest lepsza, bo każda z nich spełnia inne zadanie.

  • Grupowane powiadomienia – tutaj chyba nie muszę się za bardzo rozwodzić, gdyż sami wiecie, jak uciążliwe było przeglądanie nawału powiadomień we wcześniejszych wersjach systemu. Teraz nadchodzące powiadomienia są elegancko grupowane wg. aplikacji lub tematu, którego dotyczą.

  • Łatwiejsze zamykanie aplikacji – jak to mówią: “prosta rzecz, a cieszy”. Wreszcie można z powrotem zamykać aplikacje przez wysunięcie ich w górę ekranu. W iOS 11 na iPhonie X było to rozwiązane bardzo kiepsko.

  • Memoji – nie wiem jak Wy, ale ja dość często używam FaceTime i możliwość zastąpienia mojej facjaty własnym awatarem lub inną stworzoną animowaną głową sprawia mi sporo radości. Moi rozmówcy też są niejednokrotnie zdziwieni, bo nie każdy jeszcze widział takie cuda.

  • Limity aplikacji – jako że jestem uzależniony od iPhone’a i iPada, ta funkcja pozwala mi walczyć z nałogiem. Ustawiam sobie limit, np. na sieci społecznościowe na 1 godzinę dziennie i po osiągnięciu tego czasu iOS 12 sam zmusza mnie do zmiany zajęcia. Wiadomo, zawsze mogę wyłączyć funkcję po upływie czasu, ale wtedy świadomość spędzonego na społecznościówkach czasu jakoś jednak ciąży.

  • Aplikacja Miarka – rozszerzona rzeczywistość bardzo ułatwia mi życie na co dzień. W pracy często muszę zmierzyć jakiś przedmiot lub odległość, a po co nosić ze sobą miarę? Apka pozwala w łatwy i przyjemny sposób zbadać zarówno wymiary danego obiektu, jak i zmierzyć długość, np. pokoju. Może to trochę moje spaczenie geeka, ale to ekstra sprawa.

Na tej liście potencjalnie mogłyby się też znaleźć skróty Siri. Ta funkcjonalność nie była dostępna w wersjach beta, więc podobnie jak Wy, mam ją dopiero od poniedziałku i bardzo mnie zaciekawiła.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o skrótach Siri, czy o jakiejkolwiek innej nowości w iOS 12, śledźcie nasz cykl „Przegląd nowość w iOS 12”, w którym przedstawiam Wam po kolei każdą nowinkę w najnowszym systemie mobilnym od Apple.

Z cyklu “Przegląd nowości w iOS 12”:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: