iPhone XR ma najlepszy aparat wśród smartfonów jednoobiektywowych – według ekspertów z DxOMark

Łukasz Bernaczyk   8 grudnia 2018

Eksperci z DxOMark, którzy zajmują się porównywaniem jakości zdjęć robionych wszelkimi smartfonami, wzięli na testy iPhone’a XR. Werdykt końcowy mocno namieszał w rankingu, klasyfikując najtańszego z tegorocznych iPhone’ów na pierwszym miejscu wśród smartfonów z jednym tylnym obiektywem, a na siódmej pozycji, biorąc pod uwagę nawet telefony z wieloma obiektywami.

berrolia

iPhone XR – test aparatu

Spece z DxOMark podczas testowania iPhone’a XR wykonali nim ponad 1500 zdjęć i przynajmniej 2 godziny nagrań wideo. Oto kilka najważniejszych wniosków z analizy materiałów zarejestrowanych „iks erem”:

  • mimo „tylko” jednego obiektywu jakość zdjęć i filmów jest porównywalna z tymi, wykonywanymi przez dwuobiektywowego iPhone’a XS/XS MAX;

  • zdjęcia, w których XR ustępuje XS/XS Max to przede wszystkim te wykonywane z użyciem zoomu lub z wykorzystanie efektu bokeh;
  • w przypadku bokeh iPhone XR próbuje „naśladować” XS/XS Maxa przez nadrobienie braku drugiego obiektywu, odpowiednimi algorytmami programowymi, ale jak piszą analitycy z DxOMark „rozwiązanie programowe nigdy nie zastąpi rozwiązania sprzętowego”;
  • cyfrowy zoom w iPhonie XR, dzięki podobnym algorytmom, daje bardzo akceptowalne rezultaty do wartości x2;
  • tryb portretowy w XR świetnie radzi sobie w warunkach kiepskiego oświetlenia, oferując więcej detali na fotografii niż iPhone’y XS/XS Max (dlaczego tak jest pisaliśmy tutaj);

  • Apple zdołało poprawić jakość działania lampy błyskowej w „budżetowej” wersji tegorocznego iPhone’a.

Ocena końcowa

Ostatecznie w testach DxOMark otrzymał 101 punktów (w rozbiciu na foto i wideo było to odpowiednio 103 i 96 pkt.), co uplasowało smartfona Apple na pierwszym miejscu wśród telefonów z jednym tylnym obiektywem. Biorąc pod uwagę wszystkie smartfony, nawet te wieloobiektywowe, iPhone XR zajął 7 pozycję.

Kontrowersje

Przy każdym artykule, w którym piszę o testach wykonywanych przez portal DxOMark przypominam o kontrowersjach, jakie się z nimi wiążą.

Z powodu znanej powszechnie metodologii testowania aparatów przez DxOMark sugerowano, że niektórzy producenci sprzętu celowo ustawiali domyślne parametry aparatów tak, by jak najlepiej wypadały w testach DxOMark, które – bądź, co bądź – są dość opiniotwórcze.

Pamiętajcie, że jakość zdjęć jest w dużej mierze odczuciem subiektywnym (za to też krytykowano DxOMark – że rezultaty opiera częściowo na subiektywnych odczuciach testujących).

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Więcej o iPhonie XR:

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: