Inteligentny dom: Fibaro Wall Plug – niepozorny, piękny, szybki, bezkonkurencyjny (odcinek #6)

Dawid Olczak   10 grudnia 2018

Kiedy planujesz przekształcić swoje analogowe mieszkanie w inteligentny dom, Twoją pierwszą myślą zazwyczaj jest oświetlenie, zamek Gerda Lock czy inteligentne ogrzewanie. Oczywiście – te urządzenia od razu dadzą Ci naprawdę spektakularny efekt, do którego przecież wszyscy dążymy.

Lecz kiedy zamontujesz już wszystkie powyższe produkty w swoim mieszkaniu zdasz sobie sprawę, że potrzebujesz czegoś jeszcze – czegoś uniwersalnego, wielozadaniowego, czegoś czego możesz użyć praktycznie gdzie Ci się podoba i jak Ci się podoba. Takie możliwości daje właśnie int Wall Plug – inteligentne gniazdko od Fibaro, najlepszy tego typu produkt na rynku.

berrolia

Kilka słów wyjaśnienia

Jeżeli mój artykuł czytają osoby, które od dawna siedzą w temacie i HomeKit nie jest dla nich żadną tajemnicą, powiedzą: pff…, Wall Plug może jest piękny, świetnie zaprojektowany, ale nie jest do końca stabilny. Oczywiście tak było kiedyś. Ale od bodajże dwóch miesięcy (od czasu wydania przez Fibaro ostatniej aktualizacji) wygląda to zupełnie inaczej.

Kiedyś nawet rozmawiałem o Wall Plugu z jednym z największych ekspertów HomeKit w Polsce i zgodnie stwierdziliśmy, że jeżeli Fibaro udostępni odpowiednią aktualizację, Wall Plug stanie się najlepszym tego typu produktem na rynku.

Tak też się stało. Aktualnie z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nie znam lepszego smart-gniazdka niż Wall Plug.

Czym jest Wall Plug i jak działa?

Wall Plug jest urządzeniem, które możemy w łatwy i przyjemny sposób zamontować w dowolnym gniazdku i za jego pomocą sterować wszystkimi urządzeniami elektrycznymi, które do niego podepniemy. Bardzo podobną funkcję pełni Single Switch, o którym pisałem jakiś czas temu, jednak ten produkt jest montowany w puszce (podtynkowo), a Wall Plug wpinamy bezpośrednio do gniazdka.

Bardzo ważne rzeczą, na którą musicie zwrócić szczególną uwagę jest fakt, że Wall Plug posiada dwa tryby komunikacji: Bluetooth oraz WiFi.

Bluetooth jest wykorzystywany tylko podczas parowania urządzenia z HomeKit. Natomiast protokół WiFi wykorzystywany jest w codziennej komunikacji miedzy urządzeniami. Jest to o tyle istotne, że wszystkie urządzenia działające po WiFi nie posiadają widocznych opóźnień, np. gdy za pomocą Siri włączysz lampkę komunikującą się przez  WiFi, zadziała ona natychmiast.

Wall Plug – wykonanie

 

Jak się pewnie nietrudno domyśleć, Wall Plug został wykonany z plastiku, jednak z plastiku o bardzo dobrej, czy wręcz świetnej jakości. Wszystkie elementy zostały z sobą spasowane idealnie, nic w nim nie skrzypi i nie trzeszczy, wręcz gołym okiem widać, że postawiono tu na jakość.

Bardzo ważnym i zarazem ciekawym elementem samego urządzenia jest także podświetlany okrąg, który zależnie od ilości pobieranej energii zmienia swoją barwę. Dzięki niemu bardzo szybko dowiemy się, że nawet pralka, która posiada klasę energetyczną A+++ (zawsze mnie śmieszy ilość plusów, przy klasach energetycznych) potrafi momentami zużywać potężne ilości prądu.

Kolejną rzeczą, która wyróżnia produkt firmy Fibaro na tle konkurencji jest sama wielkość urządzenia. Aktualnie Wall Plug jest najmniejszym tego typu urządzeniam na rynku. Jest to ogromna zaleta, którą z pewnością bardzo szybko docenicie. Bo jeśli korzystając z inteligentnych gniazdek innych firm możecie zapomnieć, że wepniecie dwa takie urządzenia obok siebie i niemalże na 100% będziecie mieć problem z wpięciem czegokolwiek innego.

Co możemy podpiąć do Wall Plug?

Do Wall Pluga, jak się pewnie domyślacie, możemy podpiąć całkiem sporo urządzeń elektrycznych.  Może to być np. lampa, wentylator, telewizor, zmywarka, pralka, lodówka, ruter (czego nie polecam) oraz mnóstwo innych rzeczy.

Wall Plug jest na tyle uniwersalny, że każdy z nas będzie go wykorzystywał bardzo indywidualnie. W moim mieszkaniu Wall Plugi wykorzystywane są do sterowania lamką nocną, oświetleniem w akwarium, zmywarką, żelazkiem oraz oświetleniem i radiem pod prysznicem.

Najciekawsze automatyzacje

Z pewnością zaintrygowała Was możliwość sterowania zmywarką czy oświetleniem prysznica. Bardzo możliwe, że zastanawiacie się również jakie ciekawe i przemyślane automatyzacje można zastosować u Was w mieszkaniu. Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Automatyzacja – oświetlenie i radio pod prysznicem

Ponieważ posiadam wolnostojącą kabinę prysznicową, w której jest zamontowane oświetlenie oraz radio, postanowiłem podpiąć do niej Wall Pluga. Sama operacja podpięcia zasilania była dość prosta, jednak żeby uzyskać porządny efekt, musiałem poprosić elektryka o pewne modyfikacje w elektronice samej kabiny.

Ostatecznie jednak wszystko się udało i teraz kiedy włączam scenę „kąpiel” automatycznie uruchamia się radio i oświetlenie prysznica, oświetlenie całej łazienki, oraz – co najważniejsze – dla bezpieczeństwa wyłączają się wszystkie gniazda elektryczne w łazience.

Automatyzacja – zmywarka

Automatyzacja zmywarki może nie jest tak bardzo spektakularna, ale gwarantuje mi bezpieczeństwo oraz spokój ducha. Mianowicie, kiedy czujnik zalania wykryje wyciek w zmywarce, wyłączy jej zasilanie. Dzięki temu jestem pewny, że uszkodzona zmywarka nie będzie dalej pracować, a ja dostanę stosowne powiadomienie na swojego iPhone’a.

Oczywiście odpowiedni czujnik zalania posiadam także w miejscu, w którym podpięty jest wąż zasilający zmywarkę w bieżącą wodę. W bardzo podobny sposób możecie także zautomatyzować swoją pralkę.

Pamiętajcie, że takie urządzenia jak czujnik CO2 od Fibaro czy czujnik dymu od Netatmo to urządzenia, które powinniście zakupić w pierwszej kolejności. Bezpieczeństwo Wasze i Waszych bliskich jest ważniejsze niż cokolwiek innego.

Automatyzacja – żelazko

Powyższa automatyzacja tak naprawdę przydała mi się tylko raz, kiedy wyszedłem z domu i zapomniałem wyłączyć żelazko. Jednak być może uratowała mnie ona przed pożarem, a na pewno przed dużym rachunkiem za prąd.

Samo wykonanie automatyzacji jest banalnie proste. Wystarczy zaprogramować ją tak, aby Wall Plug wyłączał się, kiedy nikogo nie ma w domu. Proste, ale na prawdę skuteczne rozwiązanie.

Automatyzacja – lampka nocna

Choć sam pomysł zautomatyzowania lampki nocnej w pokoju moich dzieci jest banalny, jego wykonanie już takie nie było. Po pierwsze, jako akcesorium wykonujące automatyzację wybrałem Wall Plug, ponieważ działa na WiFi i nie ma żadnych opóźnień. Po drugie, musiałem użyć aż trzech urządzeń, które wybudzą odpowiednie automatyzacje.

 1. Kamera Netatmo: posiada ona jeden z ciekawszych czujników, które wykorzystałem do zautomatyzowania lampki nocnej – czujnik obecności (proszę nie mylić go z czujnikiem ruchu, jest to zupełnie co innego). W konkretnych godzinach (w zimie 15.00 – 21.00) czujnik zapala lub wyłącza światło, kiedy wykryje czyjąś obecność lub jej brak.
 2. Czujnik ruchu: ponieważ czujnik obecności nie może sterować oświetleniem cały czas (w nocy światło powinno być zgaszone, a czujnik obecności cały czas wykrywa czyjąś obecność), czujnik ruchu pomaga mi włączać lampkę, kiedy któreś z dzieci wstanie w nocy z łóżka.
 3. Czujnik otwarcia drzwi i okien: czasami z żoną zdarza nam się w nocy wchodzić do pokoju dzieci, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Dlatego nie chcemy żeby czujnik ruchu włączał światło i niepotrzebnie budził nasze dzieci. Rozwiązałem ten problem czujnikiem otwarcia drzwi i okien od Fibaro – jeżeli drzwi są otwarte, czujnik ruchu nie włącza światła, natomiast jeżeli drzwi są zamknięte, czujnik po wykryciu ruchu włączy światło.

Wydawać by się mogło, że zautomatyzowanie zwykłej lampki nocnej nie jest jakoś skomplikowane, ale tak na prawdę wymaga od nas wielu przemyśleń i indywidualnego podejścia.

Wall Plug – podsumowanie

Wall Plug to jedno z tych urządzeń, które moim zdaniem każdy powinien mieć w swoim mieszkaniu. Produkt jest tak bardzo uniwersalny, że każdy z nas z pewnością znajdzie dla niego całe mnóstwo zastosowań.

Osoby, które uwielbiają testować różne automatyzacje i nowe rozwiązania, na pewno będą zachwycone jego możliwościami. Sam testuje wiele swoich pomysłów właśnie na Wall Plugu.

Jestem również pełen podziwu dla Fibaro, że udało im się stworzyć tak świetny produkt, który w ostatnim czasie został dopracowany do perfekcji. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania bez tego urządzenia.

Wall Plug możecie kupić w ThinkStore w cenie 299 zł

Wall Plug – dane Techniczne 

 • Zasilanie: 230 V AC, 50 Hz
 • Prąd znamionowy: 10A – obciążenie ciągłe
 • Moc wyjściowa (dla obciążenia rezystancyjnego): 2300 W – obciążenie ciągłe
 • Do stosowania z gniazdami typu E lub F (Schuko): CEE 7/16 – maksymalne obciążenie 2.5A CEE 7/17 – maksymalne obciążenie 10A / Wtyczki dwuprzewodowe E / F
 • Zgodność z dyrektywami UE: RED 2014/53 / UE; RoHS 2011/65 / UE
 • Stopień zanieczyszczenia: 2 (do użytku domowego i biurowego, tylko do użytku wewnętrznego)
 • Protokół radiowy: IEEE 802.11n; Bluetooth®  low energy
 • Częstotliwość radiowa: 2,4 GHz
 • Moc nadawcza: 14 dBm (Wi-Fi); 8 dBm (BLE)
 • Temperatura robocza: 0-40°C (32-104°F)
 • Zakres pomiaru temperatury: 0-40°C (32-104°F)
 • Wymiary (średnica x wysokość): 43 x 65 mm (1.7 “” x 2.56 “”)
 • Klasyfikacja klasyfikacji bezpieczeństwa: tylko do użytku domowego i biurowego
 • Działanie typu 1 zgodnie z funkcjami automatycznego działania zgodnie z pkt 6.4.1 normy EN 60730-1: 2012.
 • Urządzenie klasy A według normy EN 60730-1: 2012.

Grupa HomeKit na Facebooku i konkurs

Pamiętajcie o naszej grupie HomeKit na Facebooku – jest nas tam coraz więcej, pomogliśmy już Wam rozwiązać całkiem sporo problemów. Bardzo dużo się też od Was nauczyliśmy.

Pamiętajcie też o naszym konkursie, w którym do wygrania jest zestaw trzech produktów ufundowanych przez Fibaro.

Poprzednie odcinki cyklu o inteligentnym domu:

Lantre - coś nowego na horyzoncie…

Grafika

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: