Jak usunąć tło z fotografii za darmo i w 5 sekund? Dzięki AI na remove.bg

Łukasz Bernaczyk   22 grudnia 2018

Wielu z Was zapewne poszukiwało takiego narzędzia, bo usunięcie tła z zdjęcia nie należy do najprostszych czynności, szczególnie jeżeli nie zajmujesz się na co dzień obróbką grafiki. Remove.bg zrobi to teraz za Was, w pełni automatycznie – wystarczy, że załadujecie fotkę, poczekacie 5 sekund i gotowe!

berrolia

Jak to działa?

Remove.bg to wyrafinowane narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do odseparowania osoby lub osób znajdujących się na zdjęciu od tła.

Strona internetowa www.remove.bg jest tylko tzw. front endem pozwalającym na interakcję użytkownika z oprogramowaniem, czyli na załadowanie fotki oraz na pobranie grafiki końcowej, na której wycięte zostało tło.

Cała magia dzieje się po stronie serwera, gdzie oprogramowanie remove.bg wykorzystując sztuczną inteligencję i tzw. uczenie głębokie (ang. deep learning) pozwala maszynie wyłapać wszystkie osoby znajdujące się na zdjęciu, a następnie odróżnić je od tła znajdującego się za nimi.

Następnie kilka dodatkowych algorytmów pracuje na to, by poprawić dokładność wycięcia i jakość „krawędzi” odcięć. Ostatnim krokiem jest opublikowanie zdjęcia w formacie .png z powrotem na stronę www (oczywiście już bez tła), gdzie użytkownik może pobrać to zdjęcie na swój komputer/tablet/telefon.

Ograniczenia

Obecnie narzędzie remove.bg jest w stanie rozpoznać tylko ludzi na zdjęciach, więc nie zadziała, jeżeli chcielibyśmy pozbyć się tła np. z fotki naszego zwierzaka.

Dodatkowo, niezależnie od wielkości zdjęcia, które załadujemy na serwer, grafika, którą otrzymamy z powrotem będzie limitowana maksymalnie do rozdzielczości 500 x 500 pikseli.

Dobrą wiadomością jest to, że więcej ograniczeń nie ma.

Test

Aby sprawdzić w praktyce działanie remove.bg, pobrałem kilka różnych darmowych fotek z internetu, a następnie po kolei „przepuszczałem” przez omawiane narzędzie. Wszystkie porównane z oryginałem widzicie w tym artykule.

Rezultaty często nie są idealne, ale muszę powiedzieć, że i tak jestem pozytywnie zaskoczony. W zdecydowanej większości przypadków sztuczna inteligencja radzi sobie, delikatnie mówiąc – dobrze.

Zdarza się jednak, że tak jak na zdjęciu powyżej oprogramowanie uzna za tło część ciała (w tym wypadku rękę) lub jak na zdjęciu  poniżej – kawałek garderoby (zwisająca szelka od spodni).

Wiadomo też, że im większa różnica kolorystyczna i tonalna miedzy osobą a tłem, tym rezultat jest lepszy. Ale nawet tam gdzie tło dość mocno zlewało się z konturami człowieka, program też dawał radę.

Podsumowanie

Jak już wcześniej wspomniałem, remove.bg nie zawsze idealnie wytnie wam postać z tła. Zważając jednak na fakt, że dzieje się to w pełni automatycznie i to w mniej niż 5 sekund, oraz że wyniki w większości są naprawdę dobre, uważam że jest to obecnie najlepsze darmowe narzędzie do tego typu operacji.

Jeżeli jesteś grafikiem lub przynajmniej znasz się na Photoshopie lub innym programie graficznym, bez problemu jesteś w stanie osiągnąć lepsze wyniki.

Umówmy się jednak, że remove.bg raczej nie jest przeznaczone dla osób, które na co dzień obrabiają zdjęcia, tylko dla wszystkich pozostałych. Jeśli więc nie masz większego pojęcia o obróbce graficznej fotografii, a chcesz odseparować tło od osoby na zdjęciu, strona remove.bg na pewno będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Twoje poszukiwania maski idealnej właśnie dobiegły końca

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: