Samsung przekazał Apple testowe egzemplarze elastycznych wyświetlaczy. Pierwszy krok do składanego iPhone’a?

Łukasz Bernaczyk   7 marca 2019

Całkiem niedawno miała miejsce premiera pierwszego telefonu Samsunga ze składanym ekranem – Galaxy Fold. Teraz południowokoreański koncern oferuje swoje elastyczne wyświetlacze innym firmom, m.in. Apple i Google. Konkurencja konkurencją, ale kasa okazuje się ważniejsza.

berrolia

Jak podaje ETNews, 27 lutego Samsung przekazał Apple swoją ofertę oraz zestaw próbek zginanego wyświetlacza. W próbniku znalazły się 7,2 calowe wyświetlacze elastyczne LED, czyli o 0,1 cala mniejsze niż ekran składanego Samsunga Galaxy Fold.

Samsung dostawcą elastycznych ekranów dla Apple?

Najwidoczniej koncern z Seulu nie zamierza zatrzymywać wyłącznie do własnego użytku opracowanej przez siebie technologii elastycznych wyświetlaczy. Nie jest to też specjalnie dziwne – Samsung, mimo iż jest bezpośrednim konkurentem Apple na rynku elektroniki użytkowej, już wielokrotnie był dostawcą firmy z Cupertino.

Dostarczał między innymi pamięci flash czy RAM, a nawet produkował dla Apple pierwsze procesory z serii A do iPhone’ów. W ostatnim czasie dostarczał też ekrany dla iPhone’ów X, XS i XS Max.

Jak wiemy, Samsung to gigantyczna firma, produkująca praktycznie każdy rodzaj elektroniki, od telefonów przez komputery, na pralkach i lodówkach kończąc. Należy jednak pamiętać, że spore zyski firmie przynosi dostarczanie podzespołów dla innych firm, a kontrakt z Apple na produkcję jakiegokolwiek elementu iPhone’a to już gigantyczna kasa.

Jeden z przedstawicieli Samsunga powiedział ponoć, że na chwilę obecną są oni w stanie wyprodukować 2,4 miliona elastycznych wyświetlaczy rocznie, ale w przypadku dużego zapotrzebowania (np. kontraktu z Apple) mogą zwiększyć moce produkcyjne do 10 mln sztuk rocznie.

Co na to Apple?

Czy Apple skorzysta z oferty Samsunga odnośnie składanych wyświetlaczy? Trudno powiedzieć. Nad składanym telefonem na pewno pracują już od przynajmniej 2-3 lat, o czym świadczą rozliczne patenty, ale czy zdecydują się na zewnętrznego dostawce typu Samsung czy LG, czy też postanowią wyprodukować ekran według własnego projektu z jeszcze innym partnerem, tego na tym etapie jeszcze nie wiemy.

Przełomowe urządzenia inteligentnego domu Legrand i Netatmo z HomeKit.

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: